Assangeovih 1000 dana u ekvadorskom veleposlanstvu

U ponedjeljak 16. ožujka navršava se tisuću dana boravka Juliana Assangea u veleposlanstvu Ekvadora u Londonu gdje se sklonio da izbjegne izručenje Švedskoj. NJihovo je pravosuđe, prije nego nastupi zastara, pristalo ispitati ga u glavnom gradu Velike Britanije o optužbama za silovanje za koje ga terete dvije švedske državljanke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je utemeljitelj WikiLeaksa 19. lipnja 2012. dobio utočište u zgradi od crvene cigle u Knightsbridgeu, vjerovao je da će mu to biti dom od “šest mjeseci do dvije godine”.

No uskoro će se napuniti tri godine i Assange je još ondje. Odbacuje sve optužbe za seksualno nasilje i opire se izručenju u strahu da ga Švedska ne izruči Sjedinjenim Državama koje bi mu sudile jer je na internetu objavio 250.000 američkih diplomatskih bilježaka i pola milijuna tajnih vojnih izvješća.

Assangeova apsurdna situacija rasipanje je novca britanskih poreznih obveznika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skučen u zgradi veleposlanstva nedaleko od luksuzne robne kuće Harrods, 43-godišnji Australac živi u spartanskim uvjetima.

Njegov su svijet malen ured pretvoren u sobu s tuš-kabinom i čajnom kuhinjom, traka za trčanje i solarij kako bi izbjegao rahitis. Ta mu oprema olakšava svakodnevnicu iako nedavno objavljene fotografije “kibernetičkog ratnika” pokazuju prozirno blijedog čovjeka.

Svo vrijeme, ako ga ne prekine neki od rijetkih posjetitelja, a nedavno ga je obišla Yoko Ono, Assange se spašava radom jer ima dobru internetsku vezu, presudan element za bivšeg hakera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanstvo ne napušta nikada jer ga je Scotland Yard upozorio da će biti uhićen na licu mjesta ako samo kroči na javnu površinu.

Zbog Assangea policija bdije nad veleposlanstvom danju i noću, ali odbija otkriti koliko je ljudi u misiji ‘čuvanja’ Assangea.

Scotland Yard je izračunao da je lani trošio 11.000 eura na dan, a to uključuje plaće policajaca, prekovremene sate, vozila, korištenje ureda i informatičke opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WikiLeaks je u tu svrhu osnovao i posebnu stranicu – govwaste.co.uk kojom porezne obveznike upozorava da im vlada rasipa novac na Assangeovo čuvanje. Na stranici se tvrdi da je London u tu svrhu potrošio deset milijuna funti ili 13 milijuna eura.

Tim novcem moglo se pripremiti više od osam milijuna besplatnih obroka za siromašne, platiti 40.000 bolničkih dana ili pokriti godišnja plaća 476 učitelja, izračunao je WikiLeaks.

Istina je da zbog tih troškova neki britanski dužnosnici ‘gunđaju’. Londonski gradonačelnik Boris Johnson još je 2013. cijelu tu situaciju oko Assangea nazvao “apsolutno smiješnom”.

Država Ekvador nastavlja pružati čvrstu podršku kibernetičkom zviždaču te mu je u studenome, kada je švedsko pravosuđe potvrdilo uhidbeni nalog za Assangea, ponovno zajamčila azil “koliko god bude potrebno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.