Avdagić: Primirje s Hezbolahom pobjeda za Izrael i Netanyahua

Hezbolaha
Foto: snimka zaslona

Rano jutros stupilo je na snagu primirje između Izraela i Libanona koje predviđa prestanak borbi Izraelske vojske s Hezbolahom. Potvrdio je to i američki predsjednik Joe Biden. Sporazum predviđa da Libanonska vojska ponovno preuzme kontrolu nad svojim teritorijem s kojeg će se povući IDF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga Hezbolah neće smjeti obnavljati svoju infrastrukturu niti se naoružavati. Proces postizanja primirja trajat će za sada 60 dana uz mogućnost produljenja vremenskog roka.

Ovim primirjem otvara se i mogućnost prekida neprijateljstava s teroristima Hamasa, od kojih se odmah traži bezuvjetno puštanje Izraelskih talaca iz zatočeništva.

Avdagić: Primirje je iznenađenje

Denis Avdagić, vanjskopolitički analitičar, ističe da je primirje iznenađenje u smislu da je bilo upitno hoće li Izrael na njega pristati s obzirom na to da su oni pobjednici u sukobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Kad vidite sadržaj dogovora o primirju, vidite da je to ono što je izraelska strana i tražila, kazao je Avdagić.

Dodaje kako Hezbolah ne bi pristao na bilo što, a da pritom nema pozitivan signal od Irana.

– On je pozdravio kraj agresije. Ali su pozdravili i otpor koji se pruža. Dakle, nije da su previše sretni s ovakvom situacijom. No, da se ovako nastavilo donijelo bi samo nove civilne žrtve. Nakon pacifikacije Hamasa, Izrael bi nastavio u istom smjeru s Hezbolahom. U nekom trenutku morate shvatiti kako stvari stoje, rekao je Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema anketama, prevladavaju Izraelci koji podržavaju mir. No, društvo je i dalje podijeljeno.

– U Izraelu se ovo percipira kao da je to nešto što su već imali s UN-ovom rezolucijom, što nije bilo ispoštovano, rekao je vanjskopolitički analitičar.

>Netanyahu potvrdio: Izrael pristaje na primirje s Hezbollahom

Avdagić: Ako ne bude kršenja mira, ovo je ogromna pobjeda za Izrael i Netanyahua

– Ako ne bude kršenja mira, to je ogromna pobjeda za Izrael i Netanyahua. S druge strane, ono što se događa u Gazi, iako je rezultat pacifikacija samog Hamasa, tu je pobjeda Pirova s obzirom na to da se taoci i dalje nalaze u rukama Hamasa i da Hamas upravlja tim područjem, istaknuo je Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hamas je ostao sam. Hezbolah im se nije pridružio.

– Vjerojatno Hezbolahove vođe u Libanonu smatraju kako su napravili veliku stratešku grešku što oni nisu tada snažno napali Izrael. To je bila sreća za IDF i Netanyahua jer bi bilo vrlo teško voditi istovremeno dvije velike operacije. Ovako su sredili jedan bok pa nastavili na drugom, rekao je Avdagić.

Smatra da će u interesu Izraela biti da pomogne u uspostavi snažne vlasti u Libanonu koja će moći parirati Hezbolahu, a koji je dosad djelovao kao država unutar države.
Suci Međunarodnoga kaznenog suda (ICC) izdali su naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegova bivšeg šefa obrane Yoava Gallanta, kao i vođe Hamasa, Ibrahima Al-Masrija, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti.

‘Nalazimo se u vrlo opasnom trenutku’

– Nalazimo se u vrlo opasnom trenutku jer ako počnemo odlučivati kad poštujemo, a kad ne poštujemo uhidbene naloge, onda ćemo se naći u situaciji da to sudište više nema nikakvog smisla, čak ni za zemlje koje su potpisnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče Netanyahua, ta mačka s devet života, je pobjednik u ratu. Ako i situacija u Gazi bude dovedena na nešto bolje od onoga što je u ovom trenutku, on je u situaciji koja je daleko bolje nego prije godinu i pol dana. Rat je, možda je ružno reći, došao kao naručen, rekao je Avdagić, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.