BiH bilježi stalni rast izvoza streljiva i vojne opreme, naviše oružja prodala Saudijskoj Arabiji

Foto: fah

Kapaciteti industrije oružja u Bosni i Hercegovini jačaju svake godine, a izvoz streljiva i vojne opreme iz te zemlje konstatno raste, pokazatelji su Vanjskotrgovinske komore BiH koje u utorak prenose banjolučke “Nezavisne novine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema dostupnim pokazateljima, izvoz tvornica vojne opreme u BiH bio je vrijedan oko 205 milijuna konvertibilnih maraka (nešto više od 100 milijuna eura), a to je za 5,7 posto više nego u 2017. godini.

Najveće izvozno tržište za vojne proizvode iz BiH u protekloj je godini bila Saudijska Arabija i tamo je plasirano streljiva i vojne opreme u vrijednosti oko 75 milijuna KM (oko 38 milijuna eura).

Drugo po veličini bilo je tržište Turske, u koju su tvornice vojne opreme iz BiH izvezle robu vrijednu 29,5 milijuna KM (15,5 milijuna eura) .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među kupcima je i Afganistan, gdje su iz BiH prodali oružje i streljivo vrijedno 23 milijuna KM (11,7 milijuna eura), ali i SAD, gdje su plasirani proizvodi vrijedni 16 milijuna KM (oko 8 milijuna eura).

Kupci vojne opreme iz BiH su i Hrvatska te Srbija.

U plasmanu onoga što se izvozi iz BiH ipak dominira streljivo, jer se na njega odnosi 94 posto prodanih roba, a ostatak izvoznog kontingenta uglavnom čini oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve tvornice streljiva su na teritoriju Federacije BiH, a Almin Mališević, tajnik Udruženja metalne i elektro industrije pri entitetskoj Gospodarskoj komori, tvrdi kako, bez obzira na razmjerno skromnu apsolutnu brojku koja pokazuje vrijednost ukupnog izvoza, s vojnom industrijom u BiH treba računati ozbiljno jer ona ima velike mogućnosti rasta.

“U BiH je namjenska industrija jedna od najbrže rastućih grana. Kada gledamo ukupan izvoz ili proizvodnju, ona ne čini veliki postotak, ali rast koji ona iz godine u godinu ostvaruje daje nam za pravo da možemo računati na pozitivne učinke idućih godina”, kazao je Mališević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.