BiH dobila proračun za 2015. godinu i izmijenila Kazneni zakon

Foto: Fah

Dom naroda parlamenta Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je usvojio prijedlog državnog proračuna za 2015. godinu, čime je ujedno okončana parlamentarna procedura odobravanja proračuna, a tijekom sjednice održane u Sarajevu prihvaćene su i izmjene kaznenog zakona kojima je on usklađen s međunarodnim standardima usmjerenim na sprječavanje pranja novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je prijedlog proračuna prošlog tjedna odobrio i Zastupnički dom parlamenta BiH, tijelima državne vlasti na raspolaganju će ove godine biti iznos od milijardu i 563 milijuna konvertibilnih maraka (nešto više od 800 milijuna eura).

Od tog je iznosa 613 milijuna KM (313 milijuna eura) rezervirano za otplatu inozemnog duga koji dospijeva u ovoj godini, dok je ostatak namijenjen financiranju rada državnih tijela vlasti.

Proračun je nešto povećan u usporedbi s 2014. godinom, a dodatna sredstva izdvojena su za financiranje rada pravosudnih tijela i policijskih agencija na državnoj razini, poput Tužiteljstva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kako bi im se pomoglo u borbi protiv organiziranog kriminala i terorizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni proračun u BiH je redovito gotovo dvostruko manji od proračuna kojega imaju entiteti, jer su Federaciji BiH i Republici Srpskoj prepuštena sva izdvajanja za sektore poput zdravstva, školstva i socijalne zaštite.

Usvajanjem izmjena kaznenog zakona u državnom parlamentu Bosna i Hercegovina je izbjegla sankcije koje su joj prijetile zbog neusuglašenosti s pravnim normama u Europskoj uniji, uvedenim s ciljem presjecanja ilegalnih kanala novca radi financiranja terorizma.

Zakonom su sada definirane ovlasti koje u borbi protiv pranja novca imaju SIPA i državno tužiteljstvo, kao i slučajevi u kojima takve predmete mogu istraživati i procesuirati pravosuđe i policija na entitetskim razinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjenama su predviđene i strožije kazne za kaznena djela trgovine ljudima, pri čemu se organizirana međunarodna trgovina ljudima definira kao posebno kazneno djelo, a u zakon se uvodi i kazneno djelo “prisilni nestanak”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.