Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

BiH najzagađenija minama u Europi, korupcija usporila razminiravanje

Podijeli

Proces uklanjanja tisuća mina, postavljenih tijekom rata u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, u zastoju je, no vlasti te zemlje i dalje se oslanjaju na procjenu kako je razminiravanje moguće dovršiti do 2025. godine kako je to ranije planirano, potvrdio je u srijedu u Sarajevu ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči sastanka s predstavnicima donatora koji su spremni poduprijeti razminiravanje, Osmanović je novinarima u Sarajevu kazao kako je riječ o iznimno zahtjevnom i skupom procesu kojega BiH ne može sama dovršiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema procjenama Centra za uklanjanje mina BiH (MAC), trenutačno je nešto više od dva posto teritorija te zemlje u kategoriji opasnoga, jer se pouzdano zna kako na tom prostoru nisu uklonjena minska polja.

Preciznije, riječ je o oko devet tisuća sumnjivih lokacija, a pretpostavlja se kako je na njima postavljeno i do 120 tisuća različitih mina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od završetka rata u BiH eksplozije skrivenih mina usmrtile su 1737 osoba.

“BiH je zemlja koja je najzagađenija minama u Europi”, kazao je ministar Osmanović.

Bosanskohercegovačke vlasti izradile su srednjoročni program uklanjanja mina, no njegov dio koji se odnosi na razdoblje od 2009. do 2015. godine tek je na pola realiziran, a glavni razlog su problemi u funkcioniranju MAC-a, čiji je dugogodišnji ravnatelj najprije uhićen i optužen za korupciju, a potom i smijenjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je to prouzročilo i suzdržanost donatora koje sadašnji saziv Vijeća ministara BiH pokušava uvjeriti u to da su problemi otklonjeni te da će nova uprava MAC-a na transparentan i zakonit način raspolagati sredstvima namijenjenim razminiravanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: Modzzak

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci