BiH: Zabranjena provedba referenduma na području Brčkog

Foto: fah

Provedba referenduma kojega za 25. rujna planiraju vlasti Republike Srpske neće biti dopuštena na teritoriju distrikta Brčko koji je posebna teritorijalna jedinica unutar Bosne i Hercegovine, odlučio je u petak međunarodni supervizor za Brčko američki diplomat Bruce Berton čime je poslao i prvo konkretno upozorenje kako se izjašnjavanje ocijenjeno kao kršenje Daytonskog sporazuma neće tolerirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Berton koji je i zamjenik visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH odbio je dati suglasnost za organiziranje referenduma na teritoriju distrikta.

Vlasti RS za 25. rujna planiraju referendum na kojemu bi se izjašnjavalo o tome hoće li biti priznata odluka Ustavnog suda BiH kojom je utvrđeno da je obilježavanje 9. siječnja kao dana tog entiteta neustavna.

Prema zamisli vlasti u Banja Luci, glasovanje je trebalo biti organizirano i na području Brčkog gdje bi se izjašnjavali stanovnici disktrikta koji imaju i državljanstvo RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz državljanstvo BiH svi građani BiH imaju i državljanstvo jednog od dvaju entiteta.

Uz izjavi veleposlanika Bertona koja je dostavaljena medijima istaknuto je kako je njegovo odbijanje rezultat jasnog stajališta međunarodne zajednice da je provedba referenduma o odlukama Ustavnog suda BiH nezakonita.

„Visoki predstavnik je jasno rekao da je odluka o održavanju referenduma u vezi s danom RS neustavna i da je suprotna odluci Ustavnog suda BiH. Stoga sam odlučio da ne dam suglasnost za provedbu referenduma RS na teritoriju distrikta Brčko,“ izjavio je Berton u odgovoru kojega je uputio i gradonačelniku Brčkog Anti Domiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temeljem posebne odluke iz 2007. godine propisano je da se referendumi na teritoriju distrikta Brčko mogu provoditi isključivo uz prethodnu suglasnost supervizora te da se provode isključivo pod uvjetima koje on odobri. Svrha takve odluke bila je osigurati da su referendumi koji se tamo provode sukladni domaćim i međunarodnim zakonima a posebice Daytonskom sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.