Lord Paddy Ashdown, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini i vođa Liberalno-demokratske stranke u Ujedinjenom Kraljevstvu, preminuo je prošlog tjedna u 77. godini života. Imenovanjem ulice po njemu odala bi se počast “ovom velikom čovjeku koji je puno učinio za BiH”, istakla je Ćosović.
Pismo Federici Mogherini
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Paddy Ashdown je nakon duljeg vremena ponovo došao u središte interesa javnosti kad je zajedno s još dvojicom bivših visokih predstavnika MZ u BiH, Christianom Schwarz-Schillingom i Carlom Bildtom, kritizirao Hrvatsku zbog “miješanja u unutarnje stvari BIH” kad je Hrvatska sporila izbor Željka Komšića za predstavnika Hrvata kao nelegitiman i neustavan. Oni su naveli kako “niti u Ustavu BiH niti u Izbornom zakonu BiH ne piše da članove Predsjedništva moraju birati birači koji dolaze iz redova njihovog vlastitog naroda”, no pitanje je koji je onda smisao imanja tri člana predsjedništva.
Bildt, Ashdown i Schwarz-Schilling u pismu Mogherini optužuju RH za miješanje u unutarnje poslove BIH
Ćosović-Hajdarević rekla je na sjednici Skupštine KS u srijedu kako je lord Paddy Ashdown do trenutka svoje smrti bio opredijeljen za BiH, “zbog čega zaslužuje da jedna ulica u ovom gradu nosi njegovo ime.” A izbor je pao ni manje ni više nego na ulicu – Stjepana Radića.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“U prilog tome govore njegove izjave, diplomatske akcije, ali i pismo koje je prije svoje smrti, zajedno s bivšim visokim predstavnicima Carlom Bildtom i Christianom Schwarz-Schillingom uputio visokoj predstavnici za vanjske poslove i sigurnost Evropske unije Federici Mogherini, a u kojem je iskazao čvrstu podršku BiH i upozorio na uplitanje Hrvatske u unutrašnja pitanja BiH”, istakla je Ćosović-Hajdarević.
“Prijateljska Velika Britanija”
Ona je potom citirala lorda Ashdowna koji je jednom prilikom rekao kako vjeruje u BiH koja je predivna zemlja. “Lorde Ashdown, mi danas vama poručujemo kako vjerujemo u sebe, a zbog ljudi poput vas vjerujemo i u prijateljsku Veliku Britaniju”, rekla je Ćosović-Hajdarević.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ashdown: Referendum u Škotskoj ne može biti presedan za BiH
Podsjećamo, bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown preminuo je 22. prosinca u 77. godini nakon što mu je prošlog mjeseca dijagnosticiran rak mokraćnog mjehura. Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini postao je 27. svibnja 2002. godine, a tu je dužnost obavljao do 30. svibnja 2006. godine.