Preminuo Paddy Ashdown: Hoće li mit o Tuđmanovoj i Miloševićevoj podjeli BiH na salveti nastaviti živjeti?

Foto: James Gifford-Mead / wikimedia commons

Bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown preminuo je u subotu u 77. godini nakon što mu je prošlog mjeseca otkriven rak mokraćnog mjehura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Barun Paddy Ashdown bio je britanski političar i vođa liberalnih demokrata od 1988. do 1999. godine, a 2001. godine proglašen je doživotnim članom Doma lordova, nakon čega 2002. godine stupa na visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.

Paddy Ashdown najpoznatiji je hrvatskoj javnosti po tome što je bio tvorac izmišljene salvete, odnosnog lažnog “dokaza” za mit o podjeli BiH između predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana i predsjednika Socijalističke Republike Srbije, a što je poslužilo kao podloga za kreiranje hipoteza o agresiji Hrvatske na BiH. Salveta tzv. podjele BiH iskorištena je na četvrti dan vojno-redarstvene operacije Oluja, u svrhu informacijskog rata, a podvala je ubrzo raskrinkana. Sin prvog predsjednika Tuđmana, Miroslav Tuđman već je 2003. godine napisao knjigu “Priča o Paddyju Ashdownu i Tuđmanovoj salveti”, kojom je detaljno opisao razloge i svrhu ovog pokušaja podvale.

(VIDEO) Konačno u javnosti – najgora i najopasnija izjava Vesne Pusić o agresiji Hrvatske na BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, podvala tadašnjeg predstavnika međunarodne zajednice u BiH često je puta ponavljana kako u inozemnim, tako i u domaćim medijima i javnosti, a sam je Ashdown uporno ponavljao mit o salveti, čak i na haaškom suđenju protiv generala Tihomira Blaškića.

Nekoliko tjedana prije smrti, Ashdown napao Hrvatsku

Naime, trojica bivših visokih predstavnika međunarodne zajednice u BiH Carl Bildt, Paddy Ashdown i Christian Schwarz-Schilling uputili su pismo visokoj predstavnici EU-a za vanjske i sigurnosne poslove Federici Mogherini i ministrima vanjskih poslova zemalja članica EU-a, u kojem su ustvrdili da je izbor Željka Komšića legitiman jer ni ustav ni izborni zakon BiH ne kažu da članove predsjedništva moraju izabrati vlastite etničke skupine. To pismo je s jedne strane podržao bivši predsjednik Stipe Mesić, a s druge strane osudio ministar vanjskih poslova Slovačke Miroslav Lajčak poručivši:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je na štetu Hrvata koji žive u BiH da se njihovo pitanje politizira i da koristi za bilo kakve prepreke. Mislim da svi trebamo raditi da se oni osjećaju ravnopravno, da osjećaju da imaju svoju političku predstavljenost i da nemaju tih problema koje očigledno imaju. Mislim da trebamo na taj način raditi jer ovakav način komunikacije samo pogoršava situaciju”, rekao je Lajčak, koji je i sam svojedobno bio visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.