Švedska ministrica vanjskih poslova: ‘Moramo otvoreno govoriti o negativnim stranama masovne imigracije’

imigracije
Izvor: iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

U Švedskoj se posljedice politike otvaranja prema masovnoj migraciji iz Afrike i Bliskog istoka ne mogu sakriti, a trenutna vlada poduzima umjerene korake kako bi poboljšala situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom posljednjih 20 godina broj ljudi rođenih u inozemstvu udvostručio se s 1 milijun na 2 milijuna, a broj stanovnika zemlje porastao je na više od 10 milijuna. U 2015. godini Švedska je prihvatila rekordan broj tzv. zahtjeva za azil, njih 162.000, uglavnom iz kulturno stranih zemalja poput Afganistana i Sirije. S vremenom je vlada odlučila ponovno uvesti granične kontrole i razmatra kako „regulirati migraciju“.

Opseg priljeva migranata u Švedsku ograničen je tijekom mandata Malmer Stenergard iz koalicije Umjerene stranke premijera Ulfa Kristerssona, koja je obnašala dužnost ministrice za migracije od 2022. do 2024. Od 2024. godine ona vodi Ministarstvo vanjskih poslova.

U intervjuu za novine Dagens Nyheter Stenergard je priznala da su kao rezultat masovne imigracije i slabe integracije u zemlji pojavili fenomeni ovisnosti o socijalnoj pomoći, radikalizacije i organiziranog kriminala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefica švedske diplomacije nije skrivala činjenicu da „postoji razlika u vezi s tim iz kojih zemalja dolaze migranti“. Kada su velike skupine radnika iz susjedne Finske stigle u mirnu skandinavsku zemlju 1970-ih, to je donijelo dobre rezultate. Finci su brzo popunili tržište rada i nisu predstavljali prijetnju sigurnosti. „Oni su slični nama i brzo se uklapaju u društvo, a slično je sada i s Ukrajincima“, rekla je, dodajući da je potpuno drugačije „primati takve ljude u usporedbi s migrantima iz drugih regija“, kazala je ministrica.

>Troje Afganistanaca uhićeno u Švedskoj zbog ubojstva iz časti članice svoje obitelji

Stenergard je govorila, bez obzira na političku korektnost, o onim migrantskim skupinama koje uzrokuju probleme. Priznala je da se u slučaju migranata s Bliskog istoka i iz Afrike „suočavamo s nižom razinom obrazovanja i potpuno drukčijim kulturnim zaleđem“.

“Mnoge od tih zemalja imaju drukčije društvo i drukčije načine rješavanja sukoba”

Mnoge od tih zemalja imaju drukčije društvo i drukčije načine rješavanja sukoba“, rekla je, dodajući da „migracija mora biti regulirana kako bi se održala mobilnost“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Švedskoj – barem zasad – traže suptilne načine, osim strogih graničnih kontrola. Vlada je u nacrtu proračuna za sljedeću godinu predložila subvenciju za preseljenje u iznosu od 30.000 eura za svakog migranta koji pristane dobrovoljno se vratiti u svoju zemlju.

Stockholm se nada da će to privući više stranaca da napuste zemlju, osobito onih koji se nisu asimilirali u švedsko društvo i koji stvaraju razne probleme. Nažalost, ankete pokazuju da bi vrlo malo njih to prihvatilo, piše Remix.

Politička scena odlučna je poboljšati sigurnost u zemlji, a vlasti u Stockholmu ne skrivaju činjenicu da, ako dobrovoljni poticaji za povratak ne budu učinkoviti, predviđaju prisilne deportacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Broj krađa u Europi: Najgore u Švedskoj i Finskoj

Trenutačno, imigranti koji pristanu vratiti se u svoju zemlju mogu računati na potporu švedskih poreznih obveznika od oko 800 eura po odrasloj osobi. Taj iznos obično pokriva troškove putovanja za osobe s boravišnom dozvolom u Švedskoj, ali koje nisu državljani Švedske. Podnositelji zahtjeva moraju dokazati da imaju sredstva za putovanje i da je njihov povratak prihvaćen u zemlji odredišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.