Britanska TV kuća objavila nikad viđeni video granatiranja Dubrovnika

granatiranja
Foto: Snimka zaslona

Britanska televizija ITN je iz svoje arhive izvukla i na YouTube objavila materijal snimljen tijekom opsade i granatiranja Dubrovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o vrijednim video snimkama, koje i danas, skoro trećinu stoljeća nakon što su snimljene, bude emocije. U jednoj od niza snažnih scena, snimljenih vjerojatno 22. ili 23. listopada 1991. godine, britanska konzulica u Dubrovniku Sarah Marajika daje izjavu na terasi hotela Argentina. Dok u pozadini, gdje se vidi dubrovački stari grad, odjekuju granate.

>1. listopada 1991. Dubrovnik – početak agresije i opsade koja je trajala 8 mjeseci

”Nitko nije mislio da će stari grad biti tako razaran…”

– Nitko nije mislio da će stari grad biti tako razaran. To je kao kad razmišljate o Veneciji, Parizu ili Canterburyju – kaže konzulica, a novinar Paul Davis napominje da se u tih nekoliko sekundi njihova razgovora čulo pet granata.

>Tko je branio Dubrovnik u Domovinskom ratu?

– Ovdje se ne radi o zalutalim granatama. Ovo je sračunata odluka da se nepopravljivo ošteti grad koji je u cijelosti zaštićeni spomenik. Savezna vojska sada protiv zidina, građenih za zaštitu od strijela i kopalja, koristi sovjetske navođene projektile, govori novinar. Nekoliko dana ranije JNA je napade koncentrirala na područja izvan starog grada, ali sada njihove granate padaju unutar starih zidina, dodaje novinar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Sjećanje na Velu Luku”

Kamera bilježi dirljivu scenu pjesme kojom Dubrovčani i njihovi gosti pokušavaju nadglasati grmljavinu topova. Novinar ITN-a u prilogu komentira kako ga te scene u hotelskom baru (gdje se pjeva ”Sjećanje na Velu Luku”) podsjećaju na londonski East End tijekom Blitza, nacističkog bombardiranja Londona na početku II. svjetskog rata.

>Prošlo je 26 godina od početka napada na Dubrovnik u Domovinskom ratu

Par dana ranije, u nedjelju, ekipa ITN-a započinje dan snimajući molitvu tijekom svete mise u dubrovačkoj katedrali, a završava snimajući tragove borbi na Srđu, iznad Dubrovnika. Tijekom dana posjetili su i franjevački samostan, u kojemu su krhotine granata počinile određenu štetu. Svećenik Josip Sopta daje izjavu u kameru. Nakon pitanja kako se osjeća, biva prekinut bukom projektila koji je pao u negdje u blizini. Načas se trgne od straha i, ne dopuštajući da ga to omete, ubrzo odgovara kratko i jasno na postavljeno pitanje: ”Tužno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Što sve krije Tvrđava Imperijal na Srđu?

U još jednoj potresnoj sceni, video prilog ITN-a prikazuje neku gospođu koja, kako kaže novinar, riskira život kako bi spasila svog psa. U staroj gradskoj luci ona traži neki zaklon pod bukom granata, a pas, njemački ovčar, čini se istovremeno i uplašenim, ali i sretnim što vlasnica brine o njemu u takvim trenucima. Skače na vlasnicu, dodiruje svojom njuškom njezino lice, ona ga potapše i zajedno kreću dalje, piše Večernji list.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.