Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović-Einwalter u Izvješće pučke pravobraniteljice za 2024. godinu iznosi analizu stanja ljudskih prava i jednakosti u Hrvatskoj, a kako se čini, donosi i sud što je zakonito, a što nezakonito. Konkretno, za pravobraniteljicu je pozdrav hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata – „Za dom spremni“ – nezakonit.
> Što u svom izvješću za 2024. godinu donosi Pučka pravobraniteljica?
„U 2024. godini su češće nego prethodnih godina korišteni ustaški simboli i pozdravi, čemu je, između ostaloga, doprinijelo dugogodišnje izbjegavanje jasnijeg određenja prema ovim simbolima, izostanak adekvatnijeg normiranja, konzistentnog procesuiranja, ali i poruke koje su u javnosti slali pojedini političari“, započinje pravobraniteljica o „nezakonitom pozdravu“.
Pravobraniteljica: Javnost je zbunjena, autora pjesme se ne kažnjava
Pišući o koncertima Marka Perkovića Thompsona u Imotskom 6. i 8. kolovoza 2024., pravobraniteljica ističe da je izdala priopćenje vezano za „isticanje poruka i simbola povezanih s ustaškim pokretom i NDH“.
„Iako je iz medijskih fotografija i javno dostupnih videa vidljivo da je više posjetitelja javno
isticalo ustaško znakovlje i/ili javno pjevalo ustaške pjesme, policijski službenici su u oba dana identificirali i procesuirali tri počinitelja prekršaja i kaznenih djela“, navodi pravobraniteljica.
„Unatoč odluci Ustavnog suda, koji je i u priopćenju od 5. lipnja 2020. godine jasno naveo da pozdrav “Za dom spremni” nije u skladu s Ustavom RH, zbunjenosti u javnosti oko toga što je zakonito, a što nije, doprinijela je i ranija odluka VPS-a glede autora pjesme koja sadrži ustaški pozdrav, kojom se autora pjesme ne kažnjava, dok se interpretatora iste pjesme kažnjava (drugom odlukom istog suda).
Pravobraniteljica: Pojedini političari šalju poruku da je ZDS zakonit
Kažnjavaju se i oni koji koriste taj pozdrav, primjerice uzvikujući ga u javnom prostoru, ističući ga primjerice na majicama, kapama i šalovima ili u komentarima na društvenim mrežama. No, ne kažnjava se sve, što je vidljivo iz postupanja povodom naprijed spomenutih koncerata u kolovozu 2024. godine, pa nije izvjesno kada za isto postupanje građanima slijedi sankcija, a kada ne. Nerazumijevanju doprinose i pojedini političari koji javno ističu ustaški pozdrav, čime šalju građanima poruku da je on zakonit, neizravno ih potičući da čine isto, odnosno da se izlažu sudskoj osudi, za razliku od njih koji uživaju imunitet“.
Pravobraniteljica inzistira da se radi isključivo u ustaškom pozdravu, prešućujući kontekst Domovinskog rata i branitelje koji su ga koristili u amblemu HOS-a ili drugim postrojbama, u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Primjerice, Vukovar je branilo 58 pripadnika HOS-a, pola ih je poginulo, a gotovo svi su ranjeni najmanje jedanput, a većina više puta. Pritom su na rukavu imali natpis: “Za dom spremni”. Sve to izgleda nije dovoljno da pravobraniteljica istakne činjenicu kako je taj pozdrav ujedno i pozdrav hrvatskih branitelja pod kojim se branila Hrvatska.
> Plenković pritišće sudove oko ‘Za dom spremni’?! Pogledajte što je rekao
Ne postoji zakon koji zabranjuje pozdrav ‘Za dom spremni’
Nadalje, piše pravobraniteljica: „Tako je VPS u Odluci Ppž-1387/2024 od 21. veljače 2024. godine, navode okrivljenika da je pozdravom “ZDS” na transparentu postavljenom na Mostu branitelja u Rijeci iskazivao poštovanje i zahvalnost pripadnicima HOS-a te da nema veze s ustaštvom, ocijenio neprihvatljivima i naveo da je skraćenicom pozdrava “Za dom spremni”, što je simbol mržnje, prijetnje, straha i netrpeljivosti prema drugim narodima, uznemirena javnost, čime su ispunjena obilježja prekršaja iz čl. 5. ZPPJRM“.
Pravobraniteljica selektivno odabire presude sudova koji odgovoraja njezinom narativu kako je pozdrav „Za dom spremni“ isključivo ustaški i potiče na mržnju, što je tek subjektivni doživljaj.
Naime, ne postoji zakon koji izričito navodi da je „Za dom spremni“ zabranjen i kažnjiv. Sudska praksa je vrlo neujednačena.
> Za dom spremni: Sjećate li se zaključaka famoznog Plenkovićevog vijeća za suočavanje s prošlošću?
Karačić: ZDS ne može biti biti sporan niti može biti protupravan
Govoreći o koncertima u Imotskom, poznati zagrebački odvjetnik i branitelj Marka Perkovića Thompsona koji u svojoj pjesmi „Čavoglave“ ima stih „Za dom spremni“, Davorin Karačić jasno navodi kako ne postoji zakonska podloga za postupanje protiv pozdrava „Za dom spremni“ i HOS-ovog grba ili zastave. U objavi na Facebooku napisao je: „MUP-ove formulacije o tome kako je ZDS fašistički pozdrav, koji u sebi sadrži poziv na mržnju prema svim nacijama, narodima, skupinama i religijama, kako to oni naznačuju u svojim optužnim prijedlozima se u pravu zove nedopušteno arbitriranje“.
Priložio je i obrazloženje presude Visokog prekršajnog suda u vezi s pozdravom „Za dom spremni“. Donesena je na sjednici svih sudaca, a „stav izražen na sjednici svih sudova postaje dio obvezujuće sudske prakse“, pojašnjava Thompsonov odvjetnik. Stoga, pozdrav HOS-a „ne može biti biti sporan niti može biti protupravan“, zaključuje Karačić. Pravobraniteljica sve navedeno prešućuje, namjerno ili slučajno.
Nadalje, Karačić napominje i kako „sudovi mogu donositi različite odluke, no u hrvatskom pravosuđu ne postoji presedan, kao u američkom“, referirajući se na novinske članke čiji autori izabiru osuđujuće presude kako bi opravdali svoju tezu da je „Za dom spremni“ nezakonit i kažnjiv.
Možda će vas zanimati
Odvjetnik Karačić: 'Za dom – spremni' ne može biti sporan niti protupravan
Odvjetnik Davorin Karačić tvrdi kako ‘Za dom – spremni’ ne može biti sporan niti protupravan. Kao dokaz prilaže obrazloženje Visokog prekršajnog suda, a napominje i da ne postoji zakonska podloga za postupanje policije protiv obilježja HOS-a
Prvobraniteljica se zalaže za kriminalizaciju ZDS
U zaključku, pravobraniteljica piše: „Prilika za povećanje pravne sigurnosti je osnivanje radne skupine za izradu zakona koji bi zamijenio zastarjeli ZPPJRM, koji je uz minimalne izmjene na snazi od 1977. godine. Cilj radne skupine, u kojoj sudjelujemo, jest urediti ovu pravnu problematiku na osuvremenjeni način, uzimajući u obzir potrebe društva, pravnu stečevinu EU te sudsku praksu i pravne standarde. Nakon donošenja novog zakona bilo bi osobito važno provesti medijsku kampanju kojom će se građanima pojasniti što je nezakonit govor u javnom prostoru“. Očito je kako se pravobraniteljica zalaže za kriminalizaciju pozdrava „Za dom spremni“.
U konačnici, onima koji možda imaju sumnje u legitimnost ovog pozdrava, Karačić, ali i mnogi povjesničari, branitelji i ostali, preporučuju pogledati na rukav odore ekshumiranog tijela branitelja HOS-a Žarka Manjkasa Crvenkape. Ne postoji nikakva sumnja kako se pod tim pozdravom branila Hrvatska u Domovinskom ratu. Prilažemo i mi tu sliku.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.