Bildt, Ashdown i Schwarz-Schilling u pismu Mogherini optužuju RH za miješanje u unutarnje poslove BiH

Foto: fah

Trojica bivših visokih predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini posebnim su pismom upućenim na adresu visoke predstavnice Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini upozorili kako se Hrvatska miješa u unutarnje poslove Bosne i Hercegovine ističući kako je nedopustivo osporavanje izbora Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH koje stiže i od dužnosnika iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši predstavnici u BiH upozoravaju na opasnosti promjena granica na Kosovu

Regionalna televizija N1 prenijela je sadržaj pisma iza kojega stoje Carl Bildt, Paddy Ashdown i Christian Schwarz-Schilling. Oni su Mogherini i sve ministre vanjskih poslova država članica Europske unije pismom podsjetili kako se odluka Ustavnog suda BiH u slučaju “Ljubić” – koja je temelj osporavanja Komšićeva izbora – zapravo odnosi na Dom naroda parlamenta Federacije BiH a ne na izbor članova Predsjedništva BiH.

Tumačenje slučaja Ljubić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pogrešno tumačenje slučaja ‘Ljubić’ koristi se kao argument protiv legitimno izabranog hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića. Predstavnici HDZ-a iz Hrvatske zajedno s liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem tvrde da je izbor Komšića bio nelegitiman i neustavan. Ali ni Ustav BiH niti Izborni zakon BiH ne kažu da članovi Predsjedništva moraju biti izabrani od ‘svojih grupa'”, interpretacija je trojice bivših diplomata koji su imali ulogu glavnih tumača Daytonskog sporazuma.

Mogherini: ‘Interes EU sačuvati nuklearni sporazum s Iranom’

Bildt, Ashdown i Schwarz-Schilling su podsjetili i kako je Čović bio izabran dva puta u Predsjedništvo prema trenutnim izbornim pravilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od ključne je važnosti da se sa sastanka Vijeća za vanjske poslove EU-a u prosincu pošalje jasna poruka političkim strankama u BiH i onima van zemlje koji se miješaju u unutarnja pitanja”, stoji u pismu.

Ashdown: Referendum u Škotskoj ne može biti presedan za BiH

Bivši visoki predstavnici smatraju kako EU treba poslati jasne poruke da svaka izborna reforma treba učiniti BiH funkcionalnijom a ne proizvoditi dalje podjele po etničkim načelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prioritet je uspostava vlasti

Drugom važnom porukom drže onu da je uspostava vlasti vlasti prioritet broj jedan, ali i da su granice BiH nepovredive kao i da se Hrvatska ne bi trebala miješati u unutarnja pitanja BiH.

“Pozivamo Europsku komisiju da objavi mišljenje o zahtjevu BiH za stjecanje kandidatskog statusa što prije. Mišljenje Europske komisije trebalo bi naglasiti važnost prava svih građana kao pojedinaca te potaknuti političare da rade na poboljšanju ovih prava kako bi bio potaknut i sam proces pristupanja EU”, stoji u pismu.

Ashdown: BiH na opasnom raskrižju, Inzko: s Daytonom se može dalje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schwarz-Schilling je pak u posebnoj izjavi za N1 dodatno istaknuo kako su se on, Bildt i Ashdown odlučili na pismo s ciljem da “zaustave diplomatsku ofenzivu Hrvatske”. Pritom je optužio hrvatske dužnosnike da “lažu” kada opisuju stanje u BiH.

Izbor članova predsjedništva nema veze s izbornim zakonom?

“Miješaju izborni zakon s pitanjem izbora članova Predsjedništva, a to je ogromna laž s kojom u Bosni i Hercegovini kreiraju propagandu protiv gospodina Komšića. To nitko u javnosti ne razjašnjava i zbog toga smo se mi, bivši visoki predstavnici, ujedinili, rekavši – moramo pojasniti situaciju kako bi ona bila jasna Europskoj uniji, političarima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji. Moramo se pobrinuti da se istina čuje, posebno tijekom sastanka Vijeća za vanjske poslove EU u prosincu”, kazao je konzervativni njemački političar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.