Biskup Komarica: ‘Katolici u Republici Srpskoj nestali su pred očima političara i javnosti’

Foto: snimka zaslona

Kakav je danas položaj Hrvata u Republici Srpskoj, koliko ih je uopće ostalo prema posljednjim podacima i što se može promijeniti, govorio je banjalučki biskup, monsinjor dr. Franjo Komarica u “Dobrom jutru” u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biskup je rekao kako je Banjalučka biskupija od svih biskupija u Europa najviše stradala. “Ja nisam ubijen, ali ubijeni su moji svećenici i vjernici, vjernici su protjerani. Svi šutimo, svi to znamo 25 godina, zna Zagreb, Bruxelles, Washington, rekao je biskup. Iznio je podatak da u 75 župa ima jedva 8 tisuća katolika, od 220 tisuća koliko ih je bilo do 1992. 92 posto Hrvata protjerano je iz Republike Srpske. Nestali smo pred očima političara i javnosti. Pitam, je li to normalno?”

Biskup Komarica zapitao je kako je moguće da je od silnog novca dobivenog iz Europske unije, za povratak Hrvata izdvojeno samo 3 posto.

Na pitanje kako danas žive Hrvati na tom području, biskup odgovara: “To je starački dom – ostali su im samo ponos i nada. Ali nažalost nemaju potporu svojih političkih predstavnika.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrio nam je kako su mu određeni političari u Bruxsellesu, na njegove zamolbe da pomognu zemlji, rekli da im ne treba pravna država nego kontrolirani kaos.

Sa žalošću kaže kako su iseljeni Hrvati za njega živi mrtvaci jer svaki čovjek u sebi ima želju za slobodom i ljubav prema rodnom mjestu. “Čovjeka možeš ubiti na dva načina, da ga likvidiraš fizički, i kad mu oduzmeš pravo na osobnu iskaznicu, identitet…, to je strašno, to je nedopustivo…”

Komarica s Ljubićem o Hrvatima u RS

Banjolučki biskup Franjo Komarica upozorio je tijekom razgovora s predsjednikom saborskog odbora za Hrvate izvan RH Božom Ljubićem, koji je predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH, da se Hrvati nalaze pred iskorjenjivanjem u Republici Srpskoj budući da je njihov broj pao ispod pet posto od prijeratnog broja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je u subotu priopćeno iz Hrvatskog narodnog sabora BiH, biskup Komarica je istaknuo da je prema podacima blagoslova kuća broj Hrvata u entitetu RS pao ispod pet posto od predratnog broja katolika na tom području.

“Hrvati kao narod na ovome području Bosne i Hercegovine su pred potpunim iskorjenjivanjem”, upozorio je biskup Komarica.
Pri tome je pozvao predstavnike Hrvata iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine da u svom političkom djelovanju trebaju voditi više računa i o Hrvatima koji žive na području Republike Srpske.
Komarica se zahvalio na dosadašnjoj potpori Vlade RH za obnovu i izgradnju kuća, kulturno-obrazovnih ustanova, staračkoga doma i crkvenih objekata koji su stradali tijekom rata.

Predsjednik saborskog odbora za Hrvate izvan RH Božo Ljubić, s kojim je bila i zastupnica Ljubica Maksimčuk upoznao je banjolučkog biskupa da je odbor kojim on predsjeda na svojoj prvoj sjednici u novom sazivu predložio vodstvu da se na dnevni red Sabora stavi točka dnevnog reda o BiH i položaju bosanskohercegovačkih Hrvata, te europskom putu ove zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubić je izvijestio i o raspravama koje se vode u BiH povodom presude Ustavnog suda BiH o neustavnosti Izbornog zakona BiH, te zahtjeva Hrvata da im se omogući izbor legitimnih predstavnika u institucije vlasti entiteta i države.

Prema priopćenju biskup Komarica se složio sa zastupnikom Ljubićem da je nužno osigurati promjene Izbornog zakona i legitimno predstavljanje Hrvata na svim razinama u BiH, napose u institucijama koje su nacionalno preodređene, Predsjedništvo BiH i domovi naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.