Korporativni div BlackRock optužen za manipuliranje tržištima ugljena i energije: ‘Formirali su kartel’

BlackRock
Foto: iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Jedanaest republikanskih državnih tužitelja podnijelo je u srijedu, 27. studenog, tužbu protiv korporativnog diva BlackRock. Tvrde da je sudjelovao u uroti s drugim velikim korporacijama kako bi ograničio i manipulirao tržištem ugljena i energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zelenski se sastao s vodećim ljudima BlackRocka – hoće li ova američka kompanija obnavljati Ukrajinu?

Pod vodstvom Teksasa, tužitelji su podnijeli tužbu pred Okružnim sudom Sjedinjenih Američkih Država za Istočni okrug Teksasa. Optužili su BlackRock, Vanguard i State Street, navodeći da su surađivali u promicanju klimatskih politika s ciljem umjetnog ograničavanja opskrbe ugljenom. Države navode da su financijski giganti, koji kontroliraju oko 26 trilijuna dolara, prekršili savezne i državne zakone o tržišnom natjecanju.

Teksaški tužitelj: BlackRock, Vanguard i State Street formirali su kartel

„Teksas neće tolerirati ilegalnu upotrebu financijske industrije u službi destruktivne, politizirane ‘ekološke’ agende. BlackRock, Vanguard i State Street formirali su kartel kako bi namjestili tržište ugljena, umjetno smanjili opskrbu energijom i povisili cijene“, rekao je državni tužitelj Teksasa Ken Paxton. „Njihova urota naškodila je proizvodnji energije u Americi i naškodila potrošačima. Ovo je zapanjujuće kršenje državnog i saveznog zakona“.

> BlackRock povećao vlasnički udio u Fox Newsu; je li to razlog odlaska Tuckera Carlsona?

Tužbi su se pridružili: Alabama, Arkansas, Indiana, Iowa, Kansas, Missouri, Montana, Nebraska, Zapadna Virginia i Wyoming. Tvrde da su ove korporacije iskoristili svoja ulaganja u tvrtke za proizvodnju ugljena kako bi ograničili industriju i povećali cijene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Optuženi su iskoristili svoja ulaganja i rukovođenje dionicama kako bi olakšali shemu smanjenja proizvodnje, koja je umjetno ograničila opskrbu ugljenom, značajno smanjila konkurenciju na tržištu ugljena, povećala cijene energije za američke potrošače i donijela profite na razini kartela za optužene“, navodi se u tužbi.

Optuženi odbacuje navode tužitelja

„Konkurentska tržišta — a ne diktati udaljenih upravitelja imovine — trebaju određivati cijenu koju Amerikanci plaćaju za električnu energiju“, dodali su republikanski državni tužitelji. Istaknuli su i kako su tvrtke provodile politike vezane uz okoliš, društvo i upravljanje koje su naštetile financijskom rezultatu investitora.

> Trump protiv Bidenove klimatske politike: Ukida stroge propise o ograničenju emisija CO2 iz vozila

BlackRock je na tužbu odgovorio tvrdnjom da je ona bez osnova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„BlackRockova ulaganja u energetske tvrtke redovito pregledavaju savezni i državni regulatori. Ta ulaganja činimo u ime naših klijenata. Naš fokus je na ostvarivanju financijskih povrata za njih“, izjavila je tvrtka za The Daily Wire.

„Sugestija da je BlackRock ulagao novac u tvrtke s ciljem štetnog djelovanja prema tim tvrtkama je neutemeljena i proturječi zdravom razumu. Ova tužba podriva poslovnu reputaciju Teksasa i obeshrabruje ulaganja u tvrtke o kojima potrošači ovise“, dodali su.

BlackRock je dugo na meti kritika konzervativaca. Mnogi tvrde da prioritet daje ljevičarskom aktivizmu, umjesto koristima za svoje klijente. Ovaj upravitelj imovine bio je uključen i u klimatski fokusirane skupine poput inicijative Net Zero Asset Managers, Principa odgovornog ulaganja Ujedinjenih naroda, te Ceresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ceres je neprofitna organizacija koja se fokusira na promicanje održivih poslovnih praksi i rješavanje “klimatskih i drugih ekoloških izazova“. Osnovana 1989. godine. Surađuje s investitorima, korporacijama i drugim organizacijama kako bi ubrzala “prijelaz na održiviji ekonomski sustav”.

> Guverner Floride DeSantis novinaru očitao lekciju o uraganima i klimatskim promjenama

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.