Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski održao je sastanak s upravom najveće kompanije za upravljanje imovinom na svijetu — BlackRock, piše na službenim stranicama predjsednika Ukrajine.
BlackRock će obnavljati Ukrajinu?
Strane su razgovarale o detaljima stvaranja investicijskog fonda za obnovu gospodarstva Ukrajine uz sudjelovanje javnog i privatnog kapitala.
Na sastanku je ukrajinsko Ministarstvo gospodarstva potpisalo ugovor s tvrtkom BlackRock Financial Market Advisory o pružanju usluga podrške Ukrajinskom razvojnom fondu.
Glavni cilj osnivanja fonda je privući privatni i javni kapital za provedbu velikih poslovnih projekata u Ukrajini.
Kako je Zelenski izjavio na sastanku, od neovisnosti, istinski veliki i strateški privatni kapital u količinama koje bi odgovarale razmjerima i mogućnostima zemlje nikada nije došao u Ukrajinu.
“Ovo će biti snažan signal jačanja investicijske klime. To je važno ne samo za naše ljude, naše društvo, nego i za poslovanje, poduzetnike u inozemstvu. Danas je povijesni trenutak jer od prvih dana neovisnosti imamo nismo imali tako velike investicijske slučajeve u Ukrajini. Ponosni smo što možemo pokrenuti takav proces”, rekao je šef države.
Prema njegovim riječima, za transparentnost i uspjeh provedbe projekta Ukrajina privlači najbolje financijske i konzultantske organizacije u svijetu — BlackRock, JP Morgan, McKinsey i druge.
Što je BlackRock?
BlackRock, jedna od vodećih svjetskih tvrtki za upravljanje imovinom i ulaganjima, te ona upravlja s oko 6470 milijardi dolara globalne imovine, prema podacima od prije dvije godine.
Prije nekog vremena pisali smo o tome da se najveće Big Tech tvrtke nalaze dobrim dijelom u vlasništvu BlackRocka. Oni su, zajedno sa Vanguard Grupom, bitni dioničari i vlasnici najvećih tvrtki iz tog područja. To je uključivalo Amazon, Google, Microsoft, Facebook, kao i Twitter, gdje je sada većinski vlasnik Elon Musk.
BlackRocK i njegovi udjeli u Big Tech korporacijama
O moći BlackRocka
Još 2013. Tportal je pisao ovako o BlackRocku i njihovoj moći: Blackrock, financijski div i najveći pojedinačni dioničar u tvrtkama kao što su Apple, McDonald’s i Nestle, svoj doseg proteže i dalje: na korporativne obveznice, državni dug, robu, hedge fondove i šire. Ujedno je i najveći investitor u svijetu sa 4,1 bilijuna dolara u izravno kontroliranoj imovini i s još 11 bilijuna preko svoje platforme za trgovanje, Aladdin. U 25 godina svog postojanja postao je najveći svjetski ulagač.
BlackRock osnovali su 1988. ‘wallstreetovci’ koje je predvodio Larry Fink. Blackrock, multinacionalna korporacija koja se bavi investicijskim menadžmentom danas ima širok spektar klijenata, od arapskih stabilizacijskih fondova do neiskusnih investitora koji ulažu minimalno, a koji ostvaruju milijarde dolara provizije.
BlackRock i digitalna imovina
A prošle godine Lider Media je pisao o BlackRocku i njihovoj poveznici s bitcoinom, odnosno digitalnoj imovini:
Prije pet godina predsjednik BlackRocka Larry Fink slavno je nazvao bitcoin ‘indeksom pranja novca’. Godinama nakon, najveći svjetski upravitelj imovinom, koji upravlja sredstvima klijenata vrijednim oko 10 bilijuna dolara, uglavnom se držao podalje od digitalne imovine.
No, kada je Fink napisao u svom godišnjem pismu dioničarima, objavljenom krajem ožujka, da bi situacija uzrokovana ruskom invazijom na Ukrajinu mogla ubrzati usvajanje digitalnih valuta, mnogi su to protumačili kao znak da se financijski div konačno počinje zagrijavati za kripto.
Sada, osim upravljanja primarnim novčanim rezervama USD coina (USDC), stablecoina vrijednog 50 milijardi dolara dostupnog na ethereumu, solani, algorandu, stellaru, avalancheu i flowu, BlackRock je sklopio šire strateško partnerstvo s Circleom, jednim od primarnih izdavatelja USDC-a.
Larry Fink za BBC: Moramo se boriti s klimatskim promjenama koje će promijeniti naše živote
U vrijeme pandemije Larry Fink, izvršni direktor BlackRocka, rekao je za BBC da pandemija, osim strašne strane ima i dobru: suočila nas je sa našom krhkošću, te potrebom da suočimo s globalnom prijetnjom klimatskih promjena.
Pandemija je uzela užasan danak ljudskim životima i sredstvima za život. Teško je vidjeti kako bi išta što bi se moglo opisati kao pozitivno moglo proizaći iz takve razorne krize.
Ali najveći svjetski upravitelj novcem sugerira da bi takav mogao postojati.
Blackrock upravlja 8,7 trilijuna dolara novca štediša. To je vjerojatno najutjecajnija financijska tvrtka na svijetu.
Larry Fink, izvršni direktor Blackrocka, u svom godišnjem pismu šefovima svih kompanija u koje je uložena ta kolosalna svota, kaže da bi pandemija u konačnici mogla pomoći u borbi protiv još veće krize.
“Vjerujem da je pandemija predstavljala takvu egzistencijalnu krizu – tako jasan podsjetnik na našu krhkost – da nas je natjerala da se snažnije suočimo s globalnom prijetnjom klimatskih promjena i da razmotrimo kako će, poput pandemije, promijeniti naše živote .“
Tekst se nastavlja ispod oglasa