Bošnjaci u zračnoj luci verbalno napali visokog predstavnika zbog mogućih izmjena izbornog zakona

Organizirana “grupa građana” u tuzlanskoj zračnoj luci verbalno je napala i izvrijeđala visokog predstavnika Chrisitana Schmidta, koji je doletio iz Nurnberga, izvijestio je Večernji BiH. Uz asistenciju grupe policijskih službenika Granične policije BiH i PU Živinice situacija je stavljena pod kontrolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve se to dogodilo nakon što je u bošnjačkim medijima “procurilo” da se unutar OHR-a (Ureda visokog predstavnika) razmišlja o nametanju izmjena Izbornog zakona u skladu s presudama Ustavnoga suda BiH (predmet Ljubić).

> Hrvatski političari pozivaju Schmidta da nametne izmjene zakona te spriječi preglasavanje Hrvata i raspad BiH

> Borjana Krišto kandidat HDZ-a za Predsjedništvo BiH, Čović neće biti ni na jednoj listi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugrožavajuća situacija

Kako je rekao Svevlad Hoffmann, glavni inspektor i savjetnik ravnatelja Granične policije u izjavi za portal Večernji.ba, Granična policija raspolaže informacijom kako je u nedjelju oko 16.45 sati na Međunarodnoj zračnoj luci Tuzla skupina građana bez ikakve prethodne najave stigla na prostor zračne luke s ciljem da izrazi, kako su naglasili, nezadovoljstvo prema visokom predstavniku Christianu Schmidtu.

– Visoki predstavnik je u to vrijeme doputovao letom iz Nurnberga. Obzirom da se radilo o situaciji koja je mogla ugroziti osobu pod međunarodnom pravnom zaštitom koju uživa gosp. Schmidt, policijski službenici Granične policije su dislocirali građane sa područja Međunarodne zračne luke. Obaviještena je i Policijska uprava Živinice čiji su službenici također izašli na lice mjesta i postupili u okviru svojih mjerodavnosti, objasnio je Hofman.

Ipak se susreli

Na upit što se događalo nakon toga, Hoffmann je rekao da su se građani, nakon što su dislocirani, na samom ulazu susreli s visokim predstavnikom, odnosno on je s njima ostvario kontakt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– O svim okolnostima vezano za ovaj događaj ravnatelj Granične policije BiH je naložio da unutarnja kontrola Granične policije provede provjere i utvrdi zakonitost postupanja policijskih službenika Granične policije, naglasio je Hoffmann.

Treba li obavijestiti tužiteljstvo?

Na upit znači li to utvrditi okolnosti i odgovoriti na pitanje kako su građani uopće mogli ući na prostor zračne luke bez najave, Hofman je odgovorio potvrdno.

– Da, kako su mogli ući i da se utvrdi eventualno je li postojala nužnost, odnosno jesu li događaji takvog karaktera da se obavijesti Tužiteljstvo BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Člankon 192. Kaznenog zakona BIH propisano je kazneno djelo ugrožavanje osoba pod međunarodnom pravnom zaštitom gdje jasno stoji tko osobu pod međnarodnom pravnom zaštitom zatvori, drži zatvorenom ili joj na drugi način oduzme ili ograniči slobodu kretanja u cilju da nju ili drugu osobu primora da nešto izvrši ili ne izvrši, kaznit će se zatvorom od najmanje tri godine, naglasio je Hoffmann.

Osudili incident

Dodao je kako se ovdje radilo o postupanju grupe građana koji su nenajavljeno izvršili javni prosvjed i to na području graničnog prijelaza.

– Postoji dovoljno okolnosti da se utvrdi je li od strane policijskih službenika postrojbe Granične policije Tuzla postupano u skladu sa zakonom i je li trebalo obavijestiti mjerodavnog tužitelja BiH da utvrdi je li u postupanju skupine građana postoje elementi da su počinili ovo djelo, zaključio je Hoffmann. Incident je osudio i ravnatelj Granične policije BiH Zoran Galić, najavivši provođenje svih zakonskih mjera, navodi Večernji list.

Bošnjačke stranke pozivaju na prosvjed

Gotovo sve političke stranke iz BiH s bošnjačkim ili građanskim predznakom pozvale su svoje članove i pristaše da se u ponedjeljak u večernjim satima okupe pred Uredom visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu kako bi tamo zajednički prosvjedovali protiv mogućih izmjena izbornog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poziv na prosvjede prvotno je u nedjelju svojim simpatizerima uputio SDP BiH čemu su se odmah pridružili i iz Demokratske fronte (DF) Željka Komšića, a potom i iz svih drugih stranaka oporbe te iz vladajuće Stranke demokratske akcije (SDA).

Svima je cilj javnim pritiskom natjerati visokog predstavnika Christiana Schmidta da odustane od izmjena izbornog zakona o kojima se već desetak dana pregovara pod okriljem njegova ureda, navodi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.