Brazilski ministar obrane Paulo Sergio Nogueira predstavio je ove srijede na Višem izbornom sudu (TSE) cjelovito izvješće o inspekciji elektroničkih strojeva Oružanih snaga za glasovanje koji su korišteni u prvom i drugom krugu predsjedničkih izbora u listopadu.
U dokumentu su vojni tehničari istaknuli da njihov posao nije istraživati izborne zločine (za to postoji pravosuđe), već da su u fazi sastavljanja (pripreme) utvrdili ozbiljne unutarnje probleme i postojanje “relevantnog rizika” za sigurnost programa instaliranih na strojevima, pokazujući da im se može pristupiti prije, tijekom i nakon izbornog procesa.
Anomalije
Ovaj bi zaključak mogao objasniti veliki dio anomalija koje su predstavljene tijekom privatne revizije grupe “Brazil je pokraden”, a koje ukazuju na to da je šifra koju koriste strojevi generirala značajne razlike u rezultatima ovisno o modelu elektroničkih glasačkih kutija, javlja La Dereche Diario.
U izvješću su utvrđene razlike između rezultata brojanja TSE-a i Pilot projekta s biometrijom, metode koju je Ministarstvo provelo za provođenje istrage. “Iako je kontrola zbroja glasova potvrđena u potvrdi između tiskanih glasačkih listića i podataka TSE-a, test Projeto-Pilota s biometrijom bio je neuvjerljiv”, objašnjava se u izvješću.
Osim toga, iz Ministarstva obrane navode kako se u ispitivanju integriteta glasačkih kutija, provedenom na dan izbora, “ne može reći da je elektronički sustav glasovanja slobodan od utjecaja bilo kakvog zlonamjernog koda koji bi mogao promijeniti njegovo funkcioniranje “.
Ministar Nogueira poslao je izvješće izravno predsjedniku izbornog tijela, vrhovnom sucu Alexandreu de Moraesu, kojem je preporučeno da provede “tehničku istragu” za “bolje razumijevanje onoga što se dogodilo u kompilaciji izvornog koda i njegovih mogućih učinaka”, prije nego što je potvrdio rezultat brojanja koji je Lulu proglasio pobjednikom.
Osim toga, preporučuje se “promicanje iscrpne analize binarnih kodova koji su u elektroničkim strojevima za glasovanje.” Velik dio izvješća kaže da tehničari nisu bili u mogućnosti temeljito ispitati sve sustave koji se koriste u pripremi elektroničkih strojeva za glasanje, te su zatražili od TSE-a da to učini.
Ministarstvo obrane tražilo objašnjenje od izbornog tijela, ali ga nije dobilo
Zahtjev za pojašnjenje ove situacije upućen je u roku od 10 dana, ali TSE nije dao odgovor u roku niti nakon toga. U izvješću se cijelo vrijeme ističe da im izborna tijela nisu dopustila provođenje istrage kako je traženo.
Općenito, TSE nije omogućio provedbu tehničkog vještačenja kako je trebalo biti učinjeno, stvarajući mnoge prepreke. Tehnički tim oružanih snaga koji je pregledao strojeve uvjerava da im nije bilo dopušteno provjeriti jesu li unosi u izvornom kodu promijenjeni prije, tijekom ili nakon procesa.
Vojni stručnjaci morali su promatrati strojeve iza zavjese kako bi izvršili ovu reviziju, a njima su moglu manipulirati samo službenici TSE-a. Drugim riječima, Oružane snage nisu mogle pravilno ispitati strojeve.
Također navode da su testovi prije izbora TSE i drugih organizacija bili pogrešni jer nisu rađeni nasumično. Revizori često koriste politički korektne riječi, ali kada govore o “prilici za poboljšanje” govore o pogreškama, nedostacima pa čak i anomalijama koje bi trebalo preispitati.
U bilješci koju je objavio TSE nakon primitka i objave dokumenta, Alexandre de Moraes je potvrdio da je Sud primio dokument “sa zadovoljstvom”, te je uvjeravajao da Ministarstvo obrane nije pronašlo prijevaru, iako je on taj koji mora utvrditi je li se prijevara dogodila ili ne, dok ove istrage mogu samo istaknuti anomalije ili kršenja u procesu.
Tradicionalno, vojska ne sudjeluje u inspekciji glasačkog sustava
“Kao ni svi drugi subjekti nadzora, Ministarstvo obrane nije ukazivalo na postojanje bilo kakve prijevare ili nedosljednosti u elektroničkim glasačkim strojevima i izbornom procesu 2022. godine”, stoji u priopćenju.
Kao što se očekivalo, sudac Vrhovnog suda, Lulin saveznik, umanjio je značaj nalaza i izvijestio da će “prijedlozi poslani za poboljšanje sustava biti analizirani na vrijeme”, ne spominjući nikakav rok prije Luline inauguracije 1. siječnja.
Na kraju je zaključio da su “elektronički strojevi za glasanje izvor nacionalnog ponosa, te da izbori 2022. pokazuju učinkovitost, poštenje i potpunu transparentnost prebrojavanja glasova”.
Tradicionalno, vojska ne sudjeluje u inspekciji glasačkog sustava i uvijek je surađivala na izborima jednostavnim transportom glasačkih kutija na udaljene lokacije i osiguravanjem fizičke sigurnosti glasača u opasnim zonama.
Međutim, prošle godine, nakon što je Kongres odbacio prijedlog za uvođenje revizije elektroničkog glasovanja, projekta koji je predložio Jair Bolsonaro, postignut je dogovor da se “pozovu” tehničari oružanih snaga da budu jedan od subjekata koji vrše inspekciju elektroničkih strojeva za glasovanje.
Time je Ministarstvo obrane postalo dio skupine institucija i subjekata koji sudjeluju u internim revizijama sustava, povijesno kontroliranog od strane pravosudnih tehničara koji odgovaraju samom TSE-u.
U skladu s Bolsonarovim sumnjama, vojni tehničari počeli su dubinski ispitivati sustav, pronalazeći nekoliko grešaka u sustavu, no konačna odluka ostala je na predsjedniku izbornog tijela koji je još u izbornoj noći definitivnim pobjednikom proglasio bivšeg predsjednika Lulu da Silvu, koji je osuđen zbog korupcije.
Nakon izbora stotine tisuća nezadovoljnih birača prosvjedovalo
Podsjetimo, Bolsonaro je izgubio izbore s malom razlikom, osvojivši 49,1 posto glasova naspram da Silvinih 50,9 posto. Bila su to najnapetiji predsjednički izbori od brazilskog povratka demokraciji 1985. i prvi put da je Bolsonaro izgubio izbore u svojoj 34-godišnjoj političkoj karijeri. Pri tome treba dodati da je na izborima zabilježeno ogromnih pet milijuna nevažećih listića.
Bolsonaro, kao i njegovi birači, nezadovoljni su jer je sud prvo otkazao kaznu bivšem predsjedniku Luli, izmišljenim pravilom da mu se sudi u Brasiliji umjesto u Curitibi, zatim mu je otkazao suđenje jer je imao 76 godina. Zatim je Alexander de Moraesa, predsjednik Višeg izbornog suda, s ciljem borbe protiv lažnih vijesti zabranio nekoliko računa povezanih s Bolsonarom, uključujući influencere, novinare, medijske tvrtke, a isto nije učinio s kandidatom Lulom.
Brazilians create a sea of light in front of the military command facility, protesting the results of the election.?
?sound …?#Brazilelections #Brazil #Brazilprotests pic.twitter.com/X4kI20Ixc0
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) November 4, 2022
Moraesova naklonjenost Luli bila je tolika, da je otvoreno spriječio Bolsonarovu kampanju u korištenju Lulinih vlastitih rečenica i korištenju slika Lule s diktatorima Južne Amerike te su postojale su određene teme o kojima je bilo zabranjeno govoriti na internetu.
#BRAZIL: Young girl gives flowers and a Brazilian flag to a Brazilian Army Soldier in a military barrack during the peaceful protests taking place in the country calling for military action against Lula’s rising to power. pic.twitter.com/PsSKA8Ha1s
— Direto da América (@DiretoDaAmerica) November 2, 2022
Zbog svega toga ogromne mase okupile su se ispred vojnih baza i vojarni diljem Brazila, pozivajući vojsku na intervenciju – koja se ipak nije dogodila.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/La Derecha Diario