Britanac James Roberts kad je imao samo 22 godine izumio je sklopivi inkubator za nedonoščad, koji je naišao na masovnu primjenu tijekom rata u Ukrajini.
Pod dojmom rata u Siriji, tada 22-godišnji Roberts razvio je na sveučilištu Loughborough sklopivi inkubator u okviru projekta na završnoj godini studija, piše portal righttolife.org.uk.
Roberts sada ima 31 godinu i smatraju ga herojem. Prenosivi inkubator na baterije koristi se u ratom razorenoj Ukrajini u spašavanju života nedonoščadi. U okolnostima čestih prekida opskrbe strujom, tehnologija na baterije može osigurati neprekidnu njegu.
Nedonoščad se u inkubatoru može odnijeti u sklonište
Inkubator teži samo 20 kg, može se lako transportirati, što znači da se bebe čak mogu i inkubatoru premjestiti u skloništa.
>Prerano rođena beba, koja je održavana na životu u omotu od mjehurića, sada je sretno dijete
Roberts je nakon izbijanja rata došao na ideju svoj izum poslati u Ukrajinu. “Moje kolege i ja gledali smo strašna izvješća o događajima u Ukrajini. Zaključili smo da možemo učiniti nešto kako bismo pomogli”, kazao je.
“Čuli smo iz Ukrajine da liječnici imaju težak izbor, odnijeti nedonoščad u skloništa bez potrebne opreme ili ostaviti ih u rodilištima gdje riskiraju da budu osakaćena ili ubijena”.
75 Robertsovih inkubatora “mOm” poslano je u Ukrajinu i već su spasili živote više od 1.500 nedonoščadi. Ukrajinsko ministarstvo zdravstva zatražilo je još 500 aparata.
Rat povećava broj preranih poroda
Herve Verhoosel, predstavnik globalne zdravstvene organizacije Unitaid, objasnio je da se u ratom zahvaćenim zemljama može povećati broj preranih poroda.
Kad je riječ o Ukrajini, Verhoosel kaže: “Rat povećava razinu stresa kod trudnica, što dovodi do povećanja prijevremenih poroda, do tri puta više nego u mirnodopsko vrijeme”.
Tri četvrtine smrti nedonoščadi može se spriječiti uz medicinsku potporu poput inkubatora.
>(FOTO) ACAP donirao Petrovoj inkubator i sustav za reanimaciju novorođenčadi
Britanska dobrotvorna udruga Baby Lifeline u Ukrajinu šalje pakete uređaja potrebnih pri porodu, kako bi pomogla trudnicama koje često zbog rata nemaju pristup bolnicama.
Baby Lifeline, sa sjedištem u Coventryju, sastavila je komplete za porod koji sadrže opremu za praćenje krvnog tlaka, pribor za šivanje i potrebne instrumente. Komplete je osmislila skupina stručnjaka, a Baby Lifeline kaže da svaki komplet košta 1.000 funti i da ih šalje u Ukrajinu preko Poljske.
Moć inovacija i tehnologije u spašavanju života
Glasnogovornica britanske organizacije Right To Life (Pravo na život) Catherine Robinson izjavila je: “Ova priča pokazuje moć inovacija i tehnologije u spašavanju života. Nevjerojatno je da je samo 75 inkubatora pomoglo spasiti više od 1.500 nedonoščadi u Ukrajini”.
>Tko će stati iza Severine i ljudi koji Grgu nazivaju ‘tumorom’
“Nedonoščad je ranjiva u svim okolnostima, ali su još ugroženija u ratu. Pozdravljamo izum Jamesa Robertsa i ovu sjajnu inicijativu da se ti inkubatori prenesu bebama u Ukrajini”.
“Djeci i njihovim obiteljima želimo sve najbolje usred ovih vrlo teških okolnosti, kao i svima onima čiji su životi teško pogođeni ovim ratom”, poručila je Robinson.