Dodik saslušan u Tužiteljstvu BiH u vezi s provedbom referenduma

Foto: fah

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u petak je nakon višemjesečnog odugovlačenja konačno saslušan u Sarajevu u Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine koje je protiv njega pokrenulo istragu zbog organiziranja protuustavnog referenduma o 9. siječnju kao danu RS, potvrđeno je iz sjedišta tog tužiteljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kratkom priopćenju dostavljenom medijima stoji kako je tužitelj ranije tijekom dana ispitao Dodika koji ima status osumnjičenika.

“Osumnjičeni Dodik je pod istragom u predmetu koji se odnosi na kazneno djelo neizvršavanja odluke Ustavnog suda BiH”, pojasnili su iz Tužiteljstva BiH navodeći kako će nakon ovoga tužitelj nastaviti započetu istragu.

Za takvo kazneno djelo u BiH se može dobiti i do deset godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj predmet otvoren je nakon što je Ustavni sud izvjestio državno tužiteljstvo da su vlasti RS odbile provesti presudu kojom je 9. siječnja proglašen neustavnim kao praznik RS jer vrijeđa osjećaje Hrvata i Bošnjaka kao pripadnika konstitutivnih naroda u tom entitetu kao i da su vlasti RS organizirale referendum o tome hoće li se taj datum ipak obilježavati iako je sudskim pravorijekom provedba takvog referenduma bila zabranjena.

Dodik je u ovom slučaju prvoosumnjičeni i do sada su mu dva puta slani pozivi na saslušanje na koje se on odbio odazvati uz obrazloženje kako ne želi doći u Sarajevo jer mu je tamo ugrožena sigurnost.

Odazivanje na poziv Tužiteljstva BiH, kako je medijima kazao sam Dodik, bio je i izravni zahtjev koji mu je u nedavnom telefonskom razgovoru postavio zamjenik pomoćnice američkog državnog tajnika Hoyt Yee.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Tužiteljstvu BiH ranije su u sklopu ove istrage saslušani svi članovi povjerenstva za provedbu referenduma koje je formirala Narodna skupština RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.