Papa Franjo završava svoje 43. apostolsko putovanje u Mongoliji gdje je boravio od 1. Donosimo vam stoga pregled male katoličke zajednice u toj velikoj azijskoj zemlji.
Kako bismo si što bolje predočili ovo Papino putovanje, kroz ovih deset brojeva možemo vidjeti život katoličke zajednice u ovoj velikoj zemlji s budističkom tradicijom, te nam daje razumjeti veličinu katoličke zajednice u ondje i kako je ona povezana s stanovništvom Mongolije.
>Papa stigao u Mongoliju; u zračnoj luci ga dočekala državna počasna garda u odorama drevnih ratnika
31
Broj godina koje označavaju koliko dugo borave katolici u ovoj zemlji otkad je pao komunizam. Prve misionarke, članice Kongregacije Bezgrešnog Srca Marijina (CICM) ili Scheutists, stigle su u Mongoliju 1992., a prve redovnice stigle su 1995. Prvi biskup, Wenceslao Selga Padilla, zaređen je 2003., godinu dana nakon što je bivša misija ‘sui iuris’ u Ulaanbaataru uzdignuta na stupanj apostolske prefekture.
Our correspondent in Mongolia, Franco Piroli, offers a glimpse of the local Catholic community as Pope Francis travels to the Asian nation for a 4-day Apostolic Journey.#PopeInMongolia pic.twitter.com/ejxM5goIhr
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Vatican News (@VaticanNews) August 31, 2023
1500
Ovaj broj označava broj katolika u Mongoliji, prema Matteu Bruniju, ravnatelju Tiskovnog ureda Svete Stolice. Od 31. studenoga 2022. Papinski godišnjak broji 1394. Katolici predstavljaju oko 0,04% stanovništva Mongolije, što je čini jednom od zemalja s najmanje katolika na svijetu. Godine 1992. u zemlji nije bilo službeno registriranih katolika, dok ih je u 2012. zabilježeno 725.
No, Mongolija nije zemlja s najmanje katolika koju je papa Franjo posjetio: Papa je 2016. posjetio Azerbajdžan, gdje je katoličko stanovništvo ograničeno na 560 vjernika.
>Papa Franjo bit će prvi papa koji je posjetio Mongoliju; objavljeni detalji putovanja
63 600
63 600 je broj sveukupnih kršćana u Mongoliji. Većina su protestanti (36 100) i evangelisti ili pridružene skupine (23 000). Ruska pravoslavna crkva broji 2650 vjernika. Kršćani predstavljaju 2,1% mongolskog stanovništva, u usporedbi s 3% sunitskih muslimana, 3% tradicionalnih religija i 53% budista. Preostalih 39% stanovnika su ateisti ili agnostici.
25
Službeni broj svećenika u Mongoliji, prema Svetoj Stolici. Postoji šest svjetovnih svećenika (što znači da nisu članovi vjerskih kongregacija), uključujući dva domorodačka svećenika; jedan je zaređen 2022. Ostalih 19 svećenika su redovnici misionari. Pripadaju kongregacijama misionara Scheutista, Consolata ili salezijanaca. Biskupija ima i svećenike Fidei donum.
10
Prema prefekturi 2023. ima 10 župa u Mongoliji. Sveta Stolica broji samo osam, što je znak nedavnog otvaranja dviju župa, doznaje I.MEDIA iz mongolskih katoličkih izvora. Katolička crkva službeno broji samo jednu crkvu, Katedralu svetih Petra i Pavla u Ulaanbaataru. Međutim, u stvarnosti, glavni grad od 1,4 milijuna stanovnika (43% stanovništva zemlje) ima 5 drugih župa, dvije u sjevernim gradovima Darkhan i Erdenet, jednu u Arvaikheeru u središtu zemlje i jednu u Zuunmodu na periferiji glavnog grada.
57
Broj redovnica i redovnica prisutnih u Apostolskoj prefekturi Ulaanbaatara. 24 su muškarci, a 33 žene. To uključuje Scheutiste, misionare Consolate, salezijance, isusovce, sestre misionarke milosrdnice (Majka Terezija), sestre misionarke Bezgrješnog Srca Marijina (De Jacht), sestre Saint Paul de Chartres i sestre iz korejske INBO kongregacije. Skoro trećina misionara u Mongoliji je korejskog podrijetla, navodi AsiaNews. Prisutni su i poljski laici iz pokreta Promisja.
54
54 je instituta koje vodi Katolička crkva u Mongoliji. Gotovo 50, točnije 48 njih su dobrotvorne ustanove za najsiromašnije ili najugroženije skupine stanovništva, posebice osobe s invaliditetom. Šest je obrazovnih instituta.
6
Biskupija trenutno ima 6 bogoslova. Neki od njih studiraju u Južnoj Koreji.
35
2022. bilo je 35 krštenja u Mongoliji, što je manje u usporedbi s 2012. kad ih je bilo 69. Nekoliko misionara tvrdi da uzrok ovog pada treba tražiti u agresivnoj konkurenciji pojedinih protestantskih i evangeličkih crkava, ali prije svega u pojavi potrošačkog društva u Mongoliji.
16
Otkako je 2020. godine donesen zakon o vjerama, misionarima je zabranjeno podučavati katekizam djeci mlađoj od 16 godina bez pristanka roditelja. Također, katekizam se mora poučavati u crkvama i službenim crkvenim zgradama, a ne u školama ili karitativnim ustanovama. Svećenici ne smiju biti prepoznatljivi izvan crkava.
Prema nekoliko mongolskih vjerskih izvora, vlada je iskoristila razdoblje nakon Covida19 kako bi pooštrila kontrolu nad ”ne-mongolskim” religijama. Međutim, kako kaže Matteo Bruni, u tijeku su pregovori između Svete Stolice i mongolske vlade kako bi se olakšao dolazak katoličkih misionara, piše Aleteia.
Tekst se nastavlja ispod oglasa