O širenju NATO-a na sjeveru Europe govorio je u Dnevniku HRT-a dr.sc. Ljubo Runjić, dekan Veleučilišta u Šibeniku.
Sasvim je izvjesno da će Švedska i Finska ući u NATO, no postavlja se pitanje koliko će to biti brzo. Dr. sc. Ljubo Runjić, dekan Veleučilišta u Šibeniku rekao je kako sve počinje pozivnicom koju upućuje Sjeverno Atlantsko vijeće u kojem su sve države članice.
– Švedska i Finska su na visokom stupnju pripravnosti i kompatibilnost s NATO savezom, tako da taj postupak koji zna trajati godinama, u ovom će slučaju trajati mjesecima, a možda i tjednima, rekao je i dodao da nakon što dođe do usklađivanja stajališta, slijedi ratifikacija Washingtonskog sporazuma u 30 članica sporazuma i nakon toga slijedi ratifikacija u parlamentima Švedske i Finske, rekao je Runjić.
> Zašto Finska do rata u Ukrajini nije razmatrala članstvo u NATO-u iako je članica EU?
> Milanović: Stavit ću veto na ulazak Finske u NATO dok se ne riješi hrvatsko pitanje u BiH
O Erdoganovu potezu
Na pitanje kako tumači Erdoganov potez kada je rekao da neće pozitivno gledati na ulazak Švedske i Finske u NATO, te da on želi da skandinavske zemlje prekinu podupirati kurdske militantne skupine na svojem teritoriju.
– Turska je već jednom blokirala ulazak Cipra u NATO savez zbog vlastitih interesa, rekao je..
Runjić naglašava kako će najvjerojatnije NATO savez širiti svoju infrastrukturu na Švedsku i Finsku nakon što one postanu članice NATO-a te one krenu ovdje graditi baze i razmještati nuklearno oružje.
– Finska i Švedska nisu interesna sfera Rusije. Radi se o Ukrajini. To je njihovo „dvorište” i tu će oni braniti svoje interese, govori.
Runjić naglašava kako je prelazak Ukrajine u NATO izravni udar za Rusiju, a države članice NATO-a neće si dopustiti da zarate s Rusijom.
U fokusu Runjićeva znanstvenog rada je i arbitražna odluka o razgraničenju između Hrvatske i Slovenije. Nedavno je o tome objavio i knjigu “Anatomija jedne neuspjele prijevare”. Čini se da odlaskom Janše i dolaskom nove vlade ta odluka ponovno dolazi na dnevni red. Štoviše, da će se ulazak Hrvatske u Schengen uvjetovati provedbom arbitraže koju Hrvatska ne priznaje. Za novog premijera Goloba arbitraža ostaje “sidro u politici Slovenije prema Hrvatskoj”.
Zar Sloveniji nije u interesu da se schengenska granica pomakne istočnije?
Slovenija nema interes da spriječi ulazak Hrvatske u Schengen, osim ako žele napakostiti Hrvatskoj da bi „provukli” arbitražu, govori.
Podsjetimo, turski predsjednik Recep Tayyip Erdoganje, izjavio je na novinskoj konferenciji da Švedska i Finska ne trebaju očekivati potporu u njihovu zahtjevu za članstvom u NATO-u.
“Turska ne može reći ‘da’ članstvu Finske i Švedske u NATO-u, bez uvrede, to je nemoguće”, rekao je Erdogan.