Ruska valuta i financijska tržišta drastično su pala ovaj tjedan nakon što je Zapad uveo sankcije zbog ruske invazije na Ukrajinu. Iz Moskve masovno odlaze zapadne kompanije, uključujući Ikeu, Apple i Nike.
Francuski divovi luksuznih proizvoda LVMH, Kering, Hermès i Chanel objavili su petak da “privremeno” zatvaraju svoje prodavaonice u Rusiji, nakon invazije te zemlje na Ukrajinu.
Sve veći broj međunarodnih tvrtki, uključujući Microsoft, Disney i Ford, obustavljaju poslovanje u Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu, prenosi ABC Chicago.
Rusija pokušava zaustaviti egzodus, a ovaj tjedan je najavljena nova kontrola kapitala. Prema državnim medijima u zemlji u utorak, premijer Mihail Mišustin rekao je da zapadne tvrtke donose odluke zbog “političkog pritiska” i da će biti spriječene u prodaji ruske imovine dok se to ne smiri.
Talijanska policija u petak je zaplijenila jahtu najbogatijeg Rusa Alekseja Mordašova, jednog od oligarha koje je Europska unija sankcionirala nakon ruske invazije na Ukrajinu.
U međuvremenu, zemlje diljem svijeta uvode sankcije protiv Rusije, a posljednjih dana predstavljene su nove mjere Europske unije, Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Japana, Švicarske i Australije.
Automobili
Ford je u utorak objavio da obustavlja svoje poslovanje u Rusiji. Američki proizvođač automobila ima 50% udjela u Ford Sollersu, zajedničkom pothvatu koji zapošljava najmanje 4000 ljudi i koji se dijeli s ruskom tvrtkom Sollers.
Ford je ranije u utorak rekao da je “duboko zabrinut zbog situacije u Ukrajini”, ali nije otišao toliko daleko da zaustavi operacije u tri ruska grada u kojima tvrtka ima pogone: St. Petersburgu, Elabugi i Naberežni Čelni.
Tvrtka napominje da je “značajno ugasila” svoje ruske operacije posljednjih godina i da ima “snažan kontingent ukrajinskih državljana koji rade u Fordu diljem svijeta”.
General Motors je u petak priopćio da zaustavlja sav izvoz u zemlju “do daljnjega”.
GM nema tamo značajnu prisutnost: prema glasnogovorniku prodaje samo oko 3000 vozila godišnje na 16 prodajnih mjesta. To je od više od 6 milijuna vozila koje proizvođač automobila sa sjedištem u Detroitu proda godišnje diljem svijeta.
Toyota je u četvrtak objavila da će prestati proizvoditi automobile u Rusiji ili ih uvoziti u zemlju “do daljnjega, zbog poremećaja u lancu opskrbe”.
“Kao i svi u cijelom svijetu, Toyota s velikom brigom za sigurnost stanovnika Ukrajine promatra aktualna događanja u Ukrajini i nada se sigurnom povratku u mir što je prije moguće”, stoji u priopćenju.
Volkswagen zaustavlja proizvodnju vozila u Rusiji i odmah će obustaviti izvoz na rusko tržište.
Volkswagen grupa primila je vijest o ratu u Ukrajini s velikim zaprepaštenjem i šokom, rekao je proizvođač automobila u četvrtak.
“Ova se odluka odnosi na ruske proizvodne pogone u Kalugi i Nižnjem Novgorodu.”
Zrakoplovstvo
Boeing je u utorak rekao da će obustaviti podršku ruskim zračnim prijevoznicima.
Glasnogovornik tvrtke potvrdio je da je pauzirao “usluge dijelova, održavanja i tehničke podrške za ruske zračne prijevoznike”, a također je “obustavio velike operacije u Moskvi i privremeno zatvorio ured u Kijevu”.
“Kako se sukob nastavlja, naši timovi su usredotočeni na osiguranje sigurnosti naših suigrača u regiji”, dodao je predstavnik.
Airbus je u srijedu slijedio Boeing sličnim potezom. U priopćenju, proizvođač aviona je rekao da je “obustavio usluge podrške ruskim zračnim prijevoznicima, kao i isporuku rezervnih dijelova u zemlju”.
Velike tehnološke tvrtke
Apple je prestao prodavati svoje proizvode u Rusiji, objavila je tvrtka u utorak.
Tvrtka je u priopćenju rekla da je “duboko zabrinuta” zbog ruske invazije. Kao odgovor, također je odlučila ograničiti pristup digitalnim uslugama, kao što je Apple Pay, unutar Rusije i ograničio dostupnost ruskih državnih medijskih aplikacija izvan zemlje.
Facebook-parents Meta rekao je u ponedjeljak da će blokirati pristup ruskim informativnim kućama RT i Sputnik diljem Europske unije.
Taj potez uslijedio je nakon što su primili “zahtjeve brojnih vlada i EU-a za poduzimanjem daljnjih koraka u vezi s medijima pod kontrolom ruske države”, napisao je u tweetu Nick Clegg, potpredsjednik tvrtke za globalna pitanja.
Meta je također rekla da je primijenila algoritamska ograničenja na ruske državne medije koja bi trebala spriječiti njihovo pojavljivanje tako istaknuto u feedovima korisnika.
Twitter je na sličan način najavio planove za “smanjenje vidljivosti” sadržaja ruskih državnih medija.
Netflix je također u ponedjeljak rekao da odbija emitirati ruske državne TV kanale u zemlji – nešto što bi trebao učiniti prema ruskim zakonima počevši od ovog tjedna.
“S obzirom na trenutnu situaciju, ne planiramo dodati ove kanale našoj usluzi”, izjavila je tvrtka.
Spotify je u srijedu objavio da je zatvorio svoj ured u Rusiji “na neodređeno vrijeme” i ograničio emisije “koje su u vlasništvu i kojima upravljaju ruski državni mediji”. Usluga streaminga uklonila je sav sadržaj s RT-a i Sputnika u Europi i drugim regijama, rekao je glasnogovornik tvrtke.
“Duboko smo šokirani i ožalošćeni ničim izazvanim napadom na Ukrajinu”, dodao je glasnogovornik. “Naš prvi prioritet tijekom proteklog tjedna bila je sigurnost naših zaposlenika i osiguravanje da Spotify nastavi služiti kao važan izvor globalnih i regionalnih vijesti u vrijeme kada je pristup informacijama važniji nego ikad.”
Roku, tvrtka koja prodaje hardver koji korisnicima omogućuje streamanje sadržaja putem interneta, zabranila je RT u cijelom svijetu.
YouTube, koji je u vlasništvu Googlea, rekao je tijekom vikenda da je blokirao ruske državne medije u Ukrajini, uključujući RT. Video platforma je također rekla da bi to “značajno ograničilo preporuke za ove kanale”.
Google i YouTube također su rekli da više neće dopustiti ruskim državnim medijima da prikazuju oglase ili unovčavaju svoj sadržaj.
Energija
BP je u nedjelju priopćio da planira napustiti svoj udio od 19,75 posto u najvećoj ruskoj naftnoj kompaniji Rosneft i njihova zajednička ulaganja – što predstavlja jedno od najvećih stranih ulaganja u Rusiji.
Equinor će također početi napuštati svoja zajednička ulaganja u Rusiji, objavila je u ponedjeljak norveška naftna i plinska tvrtka.
“Svi smo duboko uznemireni invazijom na Ukrajinu, koja predstavlja užasan korak nazad za svijet”, rekao je izvršni direktor Anders Opedal.
Tvrtka je priopćila da ima 1,2 milijarde dolara dugoročnih ulaganja u Rusiji na kraju 2021. U Rusiji posluje više od 30 godina i ima ugovor o suradnji s Rosneftom.
Exxon je u utorak obećao da će svoj posljednji preostali naftno-plinski projekt ostaviti u Rusiji i da neće ulagati u nove razvoje u zemlji.
Pothvat Sahalin-1 je “jedno od najvećih pojedinačnih izravnih međunarodnih ulaganja u Rusiji”, navodi se na web stranici projekta. Podružnica Exxon ima 30% udjela, dok Rosneft također posjeduje udio.
Odustajanjem od ovog projekta, Exxon bi okončao više od četvrt stoljeća kontinuirane poslovne prisutnosti u Rusiji.
Shell također izlazi iz Rusije i odustaje od svojih zajedničkih ulaganja s Gazpromom, uključujući sudjelovanje u odumrlom plinovodu Sjeverni tok 2.
Naftna tvrtka sa sjedištem u Velikoj Britaniji priopćila je u ponedjeljak da će napustiti svoj udio u postrojenju za ukapljeni prirodni plin, svoj udio u projektu razvoja polja u zapadnom Sibiru i svoj interes za projekt istraživanja na poluotoku Gydan u sjeverozapadnom Sibiru.
“Šokirani smo gubitkom života u Ukrajini, za koji žalimo, koji je rezultat besmislenog čina vojne agresije koji prijeti europskoj sigurnosti”, rekao je izvršni direktor Shella Ben van Beurden u priopćenju.
TotalEnergies je u utorak također osudio ruske postupke i rekao da više neće osiguravati kapital za nove projekte u zemlji.
Francuska naftna tvrtka posluje u Rusiji 25 godina, a nedavno je pomogao u pokretanju velikog projekta ukapljenog prirodnog plina na sibirskoj obali.
Financije
“Norveški državni fond od 1,3 trilijuna dolara prodat će udjele u 47 ruskih tvrtki, kao i ruske državne obveznice”, rekao je u nedjelju norveški premijer.
Mastercard je u ponedjeljak objavio da je “blokirao više financijskih institucija” iz svoje mreže kao rezultat antiruskih sankcija, te da će “nastaviti surađivati s regulatorima u danima koji su pred nama”.
Visa je također u utorak priopćila da poduzima korake kako bi se pridržavala mjera kako su se razvijale.
Mediji i zabava
DirecTV prekida veze s RT-om, televizijskom mrežom koju podržava Rusija, zloglasnom po promicanju programa ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Glasnogovornik američkog satelitskog operatera rekao je u utorak za CNN Business da je već razmatrao hoće li obnoviti ugovor o prijevozu koji je trebao isteći kasnije ove godine. Ruski rat protiv Ukrajine ubrzao je njezinu odluku, kaže predstavnik.
Disney također obustavlja prikazivanje svojih kino filmova u Rusiji, navodeći “ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu”.
Disney je imao nekoliko filmova za puštanje u Rusiju u nadolazećim mjesecima. To uključuje Marvelov “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” 5. svibnja i Pixarov “Lightyear” 16. lipnja.
“Donosit ćemo buduće poslovne odluke na temelju situacije koja se razvija”, rekao je glasnogovornik Disneyja.
WarnerMedia je u ponedjeljak priopćila da će pauzirati izdavanje “The Batmana” u Rusiji.
Očekuje se da će film biti jedan od najvećih blockbustera godine, a u većini zemalja će ga objaviti Warner Bros., koji je, kao i CNN, jedinica WarnerMedia.
Glasnogovornik tvrtke rekao je da je odluka donesena “u svjetlu humanitarne krize u Ukrajini” i da se tvrtka nada “brzom i mirnom rješenju ove tragedije”.
Maloprodaja
H&M će pauzirati svu prodaju u Rusiji, objavio je u srijedu.
U priopćenju, tvrtka je rekla da je “duboko zabrinuta zbog tragičnog razvoja događaja u Ukrajini i da je uz sve ljude koji pate”.
Trgovine H&M-a u Ukrajini već su zatvorene zbog sigurnosnih razloga.
Grupa H&M, koja upravlja brojnim robnim markama, imala je 168 trgovina u Rusiji od prošlog studenog, prema njezinoj web stranici.
Nike se klonio političkih izjava u prekidu online prodaje u regiji, rekavši da “ne može jamčiti isporuku robe kupcima u Rusiji”.
Ikea, najveća svjetska tvrtka za namještaj, zatvara svojih 17 trgovina u Rusiji. Tvrtka je rekla da sukob ima “ogromni ljudski utjecaj” i “rezultira ozbiljnim poremećajima u opskrbnom lancu i uvjetima trgovine”. Osim što će pauzirati svoje maloprodajne i proizvodne operacije u Rusiji, obustavit će svu trgovinu s tom zemljom i njezinim saveznikom Bjelorusijom.
Ikea je rekla da će 15.000 radnika biti izravno pogođeno zatvaranjem u regiji. Tvrtka će ih i dalje plaćati, barem neko vrijeme.
Dostava
Maersk i MSC Mediterranean Shipping Company obustavljaju rezervacije tereta s Rusijom.
“Budući da sankcije već izravno i neizravno utječu na stabilnost i sigurnost naših operacija, nove rezervacije Maerska za Rusiju i iz Rusije bit će privremeno obustavljene, s iznimkom hrane, medicinskih i humanitarnih potrepština”, objavila je danska tvrtka u izjavi u utorak.
“Duboko smo zabrinuti kako kriza nastavlja eskalirati u Ukrajini”, dodala je tvrtka.
MSC, švicarska kontejnerska brodska linija, rekla je da je njezina obustava započela u utorak i da će uključivati ”sva pristupna područja, uključujući Baltik, Crno more i Daleki istok Rusije”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/abc7chicago.com