FBI uhitio uglednog profesora s MIT-a jer je tajio svoje odnose i rad s kineskom vladom

kinza usa
epa08566405 A view of signage in front of the US Consulate in Chengdu, Sichuan province, China, 26 July 2020. The US Consulate General in the southwestern Chinese city of Chengdu has been ordered to cease operations as a reciprocate measure to closure of the Chinese Consulate in Houston, USA. The decision to close China's consulate general in Houston was made to protect American intellectual property and the private information of its citizens, said US State Department spokesperson Morgan Ortagus. EPA/Alex Plavevski

Gang Chen, ugledni profesor na jednom od najprestižnijih svjetskih sveučilišta MIT, uhićen je u četvrtak u Cambridgeu (SAD), nakon što je ustanovljeno da je tajio svoje kontakte i rad za Narodnu Republiku Kinu, piše geopolitika.news

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije je profesor Chen (56), kojega su uhitili u njegovom domu američki savezni agenti, primio od američkih agencija 19 milijuna dolara (od 2013,) za istraživanja u polju nanotehnologije.

Čelnik bostonskog ureda FBI-a Joseph Bonavolonta kazao je da su agenti pretražili njegov dom i ured na sveučilištu.

>Tajni dokumenti: Komunistička Kina skrivala informacije o virusu represijom i cenzurom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chen je rođen u Kini te je naturalizirani američki državljanin. Trenutno je direktor MIT-evog Pappalardo Micro/Nano inženjerskog laboratorija te je direktor S3TEC-a (Solid-State Solar Thermal Energy Conversion Center).

Od 2013. do 2018. bio je pročelnik Odjela za strojarstvo na MIT-u.

Daily Mail navodi da je Chen, dok je radio za MIT, imao razne ugovore s Narodnom Republikom Kinom, pri čemu je bio postao i “prekomorski stručnjak” kineske vlade na zahtjev kineskog konzulata u New Yorku. Vlasti navode da su mnoge od Chenovih uloga “bile izričito namijenjene promicanju znanstvenih i tehnoloških ciljeva Narodne Republike Kine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chen nije, u prijavama za projekte, naveo svoju povezanost s kineskim vlastima.

“Nije ilegalno surađivati sa stranim istraživačima. Ilegalno je lagati o tome”, rekao je novinarima tužitelj Massachusettsa Andrew Lelling, javlja Daily Mail.

MIT je “duboko potresen” uhićenjem, stoji u priopćenju prestižnog sveučilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Google Scholaru profesor Chen je citiran čak 73914 puta, a primio je i više nagrada za svoj znanstveni rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.