Venezuelanski oporbeni političar Juan Guaido proglasio se privremenim predsjednikom Venezuele, dok su stotine tisuća građanaizašle na ulicu prosvjedujući protiv komunističke diktature Nicolasa Madura.
U kasnijem službenom priopćenju javnosti koje je podjelio potpredsjednik SAD-a Mike Pence, američki predsjednik Donald Trump objavio je kako prepoznaje Guaida kao legitimnom izvanrednog predsjednika Venezuele.
Today @POTUS announced the U.S. officially recognizes Juan Guaidó as the Interim President of Venezuela. To @JGuaido & the people of Venezuela: America stands with you & we will continue to stand with you until #Libertad is restored! pic.twitter.com/4W3hlGplql
— Vice President Mike Pence (@VP) January 23, 2019
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Nastavit ću koristiti punu američku gospodarsku i diplomatsku moć kako bi utjecao na ponovnu uspostavu demokracije u Venezueli”, rekao je Trump u priopćenju, potičući i druge zapadne vlade da priznaju Guaida.
Američki državni tajnik Mike Pompeo pozvao je vojsku i sigurnosne snage u Venezueli da podupru demokraciju i zaštite građane. Ponovio je da će SAD dati potporu Guaidu u njegovom nastojanju da oformi prijelaznu vladu i u pripremama za izbore.
Građani na ulicama Caracas uzvikuju “Maduro odlazi” i “Guaido predsjednik” mašući nacionalnim zastavama države. Policija je bacila suzavac pokušavajući rastjerati provsvjednike u nekim mjestima, dok je okupljanje u utorak navečer iza sebe ostavilo 4 ubijena civila, javlja Reuters.
??Hear my people loud and clear. If you think this is a conspiratorial Trump coup, you’re in too deep. WE DON’T WANT MADURO. #Venezuela #LibertadONada ?? pic.twitter.com/n1yB63U8f8
— GVLA ? (@gulasound) January 23, 2019
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Oporbu je, kako se čini ujedinio mladi Guaido koji je prozvao Madura uzurpatorom te najavio tranziciju vlade zbog hiperinflacijskog ekonomskog kolapsa u kojem se Venezuela našla.
“Obečajem preuzeti sve ovlasti predsjednika kako bih osigurao završetak ere jednog uzurpatora”, kazao je Guaido.
Početkom siječnja komunistički diktator “inauguiran” je na novi mandat međutim mnoge zemlje nisu ga prepoznale kao legitimnog predstavniak građana, uključujući i SAD.
Barinas, Aragua, Bolivar y Nueva Esparta hoy se levanta en una sola voz, se levanta y respalda a su legítima @AsambleaVE #GritemosConBrio pic.twitter.com/BgqZKembcw
— Juan Guaidó (@jguaido) January 23, 2019
>Propast Venezuele: Od nade u novi, demokratski socijalizam do iste stare priče
Madurova Venezuela sredinom 2018. godine počela je kliziti stopama bivše Jugoslavije jugokomunističkog diktatora Josipa Broza Tita. Naime, potkraj 1979., uoči izbijanja krize, savezna vlada je odlučila devalvirati dinar za oko 30 % kako bi stimulirala izvoz, a poskupila uvoz kao odgovor na katastrofalni trgovinski deficit i goleme otplate dugova.
Kada je Tito umro, devalvacije su se redale jedna za drugom sve do raspada Jugoslavije.
I u slučaju Venezuele i u slučaju Jugoslavije, razlog devalvacije valute ili takozvanih “brisanja nula s novčanica” zbog hiperinflacije jest želja režima da “ubrzanim razvojem” postignu što veći legitimitet i podršku što šire javnosti kako ne bi došlo do pobune. U oba slučaja do same krize došlo je zbog niske stručne razine centralnih privredno-političkih rukovodstava.
Na samom kraju definitivnog kraja SR Jugoslavije, 1993. godine, inflacija je iznosila čak 19.810,2%, a Narodna banka SRJ krajem 1993. godine na vrhuncu hiperinflacije izdala je novčanicu od 500 milijardi dinara s likom Jovana Jovanovića Zmaja. Cijene su se udvostručavale svakih 16 sati.
Inflacija u Venezueli išla je prema preko milijun posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasa