Financijaši skupine G7 upozorili su u subotu, nakon sastanka u Japanu, da bi izlazak Velike Britanije iz Europske unije bio “udarac” ne samo za Britance, nego i za oslabljeno svjetsko gospodarstvo.
“Zabrinutost je porasla zbog geopolitičkih sukoba, terorizma i priljeva izbjeglica, a eventualni izlazak Velike Britanije iz EU-a otežao bi ekonomsku situaciju u svijetu”, istaknuli su u završnom dokumentu objavljenom mjesec dana prije referenduma.
Britanski ministar financija George Osborne upozorio je pak da će u slučaju “Brexita” (izlaska zemlje iz EU-a) biti “iznimno teško” pregovarati o novom trgovinskom ugovoru sa zemljama EU-a kao i s desetcima neuropskih zemalja koje s Bruxellesom imaju posebne veze.
“Dovoljno je razgovarati s francuskim, njemačkim i drugim europskim ministrima financija kako bismo shvatili da ćemo, napustimo li EU i budemo li htjeli pristupiti jedinstvenom tržištu (…) morati uplatiti u proračun EU-a, prihvatiti slobodu kretanja ljudi a nećemo moći utjecati na te politike”, rekao je britanski ministar.
Osborne je usto upozorio da bi vrijednost nekretnina u Velikoj Britaniji mogla pasti između 10 i 18 posto ako zemlja napusti zajednicu 28 zemalja.
“Svi smo suglasni da bi to bila loša odluka za Veliku Britaniju”, rekao je njemački ministar Wolfgang Schaeuble, a prenijela je novinska agencija Bloomberg. “Ali to je odluka koju će donijeti britanski birači”.
Osim toga, “bojimo se da će to imati loše posljedice na europsko i na svjetsko gospodarstvo”, dodao je.
“Brexit je bio veoma prisutan u raspravama jer su to izravno zatražili Englezi, ali i zato što je G7 zabrinut zbog takve mogućnosti”, rekao je francuski ministar financija Michel Sapin u razgovoru za AFP. “Bila bi to katastrofa s teškim posljedicama za rast svih naših zemalja”, dodao je.
Britanci će na referendumu 23. lipnja odlučiti hoće li njihova zemlja ostati članica EU-a. Uz Osbornea i premijer David Cameron i laburistička oporba vode kampanju za ostanak na europskome ‘brodu’.
Zadnje ankete daju jasnu prednost ostanku u EU-u, ali je udio neodlučnih i dalje visok, zbog čega je ishod jako neizvjestan.
Velika Britanija bi u slučaju izlaska iz EU-a postala “manje privlačna destinacija za japanska ulaganja”, rekao je početkom svibnja u Londonu japanski premijer Shinzo Abe.
Tekst se nastavlja ispod oglasa