G7 upozorava Rusiju na daljnje sankcije ako situacija eskalira

Američki predsjednik Barack Obama i najveće industrijske sile upozorile su u ponedjeljak u Den Haagu Rusiju da će se suočiti s novim sankcijama koje će jako naštetiti njezinu gospodarstvu ako predsjednik Vladimir Putin poduzme daljnje akcije kako bi destabilizirao Ukrajinu, nakon što je već pripojio Krim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska intervencija u istočnu ili južnu Ukrajinu bila bi najjasniji okidač za dodatne sankcije, kao i izbijanje nasilja na Krimu, rekao je jedan američki izvor koji je želio ostati neimenovan, nakon sastanka G7. “Najjasniji okidač za te sankcije bila bi (intervencija) u istočnoj i južnoj Ukrajini”, rekao je.

“Spremni smo intenzivirati akcije uključujući koordinirane sektorske sankcije koje će imati snažan dodatni utjecaj na rusku ekonomiju, ako Rusija nastavi biti uzrokom daljnje eskalacije stanja”, kazao je G7.

Američki je dužnosnik kazao da se radi o energetskom sektoru, bankovnom sektoru i financijama, te naoružanju, dodajući da bi sankcije u tim sektorima utjecale na čitavo rusko gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijela kuća izrazila je ranije u ponedjeljak, prije summita G7, veliku zabrinutost zbog opasnosti od eskalacije zbog prisutnosti ruskih trupa na ukrajinskoj granici, rekao je zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Baracka Obame, Ben Rhodes. “Vrlo smo zabrinuti potencijalnom eskalacijom na istoku i na jugu Ukrajine”, zbog prisutnosti ruskih vojnika. Washington pomno prati stanje, kazao je Rhodes na konferenciji za novinare održanoj u Den Haagu na marginama summita o nuklearnoj sigurnosti.

Vođe G7, na sastanku bez Rusije, složili su se da će ove godine održati vlastiti summit a ne sudjelovati na predviđenom G8 u Sočiju, te su suspendirali sudjelovanje Rusije u G8 dok Rusija ne promijeni politiku.

Vođe SAD-a, Njemačke, Francuske, Britanije, Italije, Japana i Kanade osudili su “ilegalni ruski pokušaj da anektira Krim, što je u suprotnosti s međunarodnim pravom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su se složili da će zajedno djelovati kako bi smanjili ovisnost o ruskoj nafti i plinu.

U završnoj izjavi G7 kaže i da “ostaju otvoreni diplomatski putevi kako bi se smirilo stanje” te kako “potiče rusku vladu da ih iskoristi”.

Obama, koji je nametnuo snažnije sankcije Moskvi od europskih čelnika, kazao je novinarima: “Europa i Amerika su ujedinjeni u potpori ukrajinskoj vladi i ukrajinskom narodu”. “Ujedinjeni smo u tome da Rusija treba platiti za dosadašnje akcije”, rekao je, misleći pritom na zabranu viza i zamrzavanje imovine visokim ruskim i krimskim dužnosnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama je također o krizi razgovarao na sastanku s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, koji je dao potporu ukrajinskom suverenitetu ali se suzdržao od kritike na račun Rusije.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pokušao je ne pridavati veliku važnost činjenici da će Rusija biti suspendirana iz G8.

“Ako naši zapadni partneri misle da je taj format prevladan, neka tako bude”, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Den Haagu. “Za nas nije velika tragedija ako se ne sastane (G8)”, dodao je.

Međutim, kao mogući znak želje za smanjivanjem tenzija, Lavrov se sastao s ukrajinskim šefom diplomacije Andrijem Deščicom. Sastanak je bio u četiri oka, kazala je predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova. Ministarstvo je objavilo fotografiju na kojoj se vide ministri kako sjede za stolom, ali informacija sa sastanka nije bilo. Radi se o prvom susretu dvojice ministara otkad su Krim i Sebastopolj pripojeni Rusiji, kao i o diplomatskom kontaktu dvije zemlje na najvišoj razini od početka krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je pak simbolično udarila po Kanadi, uvodeći zabranu sankcija za 13 kanadskih dužnosnika kao znak odmazde za ulogu Ottawe u zapadnim sankcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.