Homoseksualna povorka na Kanarskom otočju povezana s nizom slučajeva zaraze majmunskim boginjama

majmunske
Montaža: Narod,hr, Izvor: iStock

Homoseksualna povorka na španjolskom otoku Gran Canaria na kojoj je prisustvovalo 80.000 ljudi iz Velike Britanije i ostatka Europe pod povećalom je stručnjaka s obzirom na to da je dio sudionika povezan s brojnim slučajevima majmunskih boginja u Madridu, Italiji i Tenerifima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio sudionika Maspalomas Pridea koji se održavao od 5. do 15. svibnja bili su pozitivni na virus majmunskih boginja, a javne zdravstvene službe s Kanarskih otoka sada istražuju sve veze između tih slučajeva i LGBT+ manifestacija, javlja Daily Mail.

Među 30-ak dijagnosticiranih u Madridu, nekoliko je onih koji su prisustvovali navedenom događaju, iako još nije moguće znati je li jedan od njih nulti pacijent ili su se svi tamo zarazili, rekao je zdravstveni izvor za El. País.

>Majmunske boginje pojavile su se u SAD-u, Kanadi, Britaniji, Portugalu, Španjolskoj kod homoseksualaca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolske vlasti također istražuju potvrđene slučajeve majmunskih boginja koji su povezani sa saunama – kupeljima popularnih među homoseksualcima.

23 slučaja u Španjolskoj

Jučer su zdravstvene vlasti u Španjolskoj prijavile još 23 potvrđena slučaja majmunskih boginja, uglavnom u regiji Madrida gdje je regionalna vlada zatvorila saunu koja je povezana s većinom infekcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje se da u Španjolskoj ima 50 slučajeva, 30 potvrđenih i 20 sumnjivih, uz dva potvrđena slučaja na španjolskim Kanarskim otocima.

‘Odjel za javno zdravstvo će provesti još detaljniju analizu kako bi kontrolirao zarazu, prekinuo lance prijenosa i pokušao što je više moguće ublažiti prijenos ovog virusa’, rekao je regionalni šef zdravstva Enrique Ruiz Escudero.

Majmunske boginje su obično blaga infekcija, sa simptomima uključujući groznicu, glavobolje i karakterističan kvrgav osip.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolska procjenjuje različite terapijske mogućnosti, poput antivirusnih lijekova i cjepiva, ali zasad svi slučajevi imaju blage simptome i stoga nije bilo potrebno posebno ad hoc liječenje, izjavila je novinarima u petak španjolska ministrica zdravstva Carolina Darias.
Portugal ima 14 potvrđenih slučajeva i 20 sumnjivih infekcija.

Potvrđeni su i slučajevi u Italiji, Švedskoj, Belgiji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Francuskoj, Izraelu i Australiji.

Belgija je postala prva zemlja koja je uvela obveznu 21-dnevnu karantenu za zaražene majmunskim boginjama – budući da 14 zemalja sada potvrđuje izbijanje virusne bolesti, a liječnici upozoravaju na ‘značajan porast’ slučajeva u Velikoj Britaniji.

Oni koji se zaraze virusom sada će se morati samoizolirati tri tjedna, rekle su belgijske zdravstvene vlasti, nakon što su u zemlji zabilježena tri slučaja.
Zaraze, od kojih je prva zabilježena u petak, sve su povezane s festivalom u lučkom gradu Antwerpenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolest, koja je prvi put pronađena kod majmuna, može se prenijeti s osobe na osobu bliskim fizičkim kontaktom kao i spolnim odnosom, a uzrokuje ju virus majmunskih boginja.

Hopkins: Bolest se širi u gradskim područjima kod pojedinaca koji se identificiraju kao homoseksualci ili biseksualci

‘Bolest se prenosi uglavnom u gradskim područjima i kod pojedinaca koji se identificiraju kao homoseksualci ili biseksualci’, kazala je dr. Susan Hopkins, glavna medicinska savjetnica britanske zdravstvene sigurnosne agencije (UKHSA), rekla je da se svakodnevno otkriva sve više slučajeva majmunskih boginja.

Upitana zašto češće obolijeva navedena populacija, odgovorila je: ‘To je zbog čestih bliskih kontakata koje možda imaju. Preporučili bismo svima koji redovito mijenjaju seksualne partnere ili imaju blizak kontakt s osobama koje ne poznaju, da se jave ako razviju osip.’
Profesor David Heymann, stručnjak za epidemiologiju zaraznih bolesti na London School of Hygiene & Tropical Medicine, rekao je: ‘Ono što se čini da se sada događa je da je virus ušao u populaciju kao genitalni oblik i da se širi kao i spolno prenosive infekcije što je pojačalo njegov prijenos diljem svijeta’.

Pojava majmunskih boginja u 14 zemalja

Govoreći za BBC-jev program Sunday Morning, dr. Hopkins je rekla da ažurirane brojke objaviti u ponedjeljak.

Svjetska zdravstvena organizacija priopćila je kako očekuje da će identificirati više slučajeva majmunskih boginja jer proširuje nadzor u zemljama u kojima se bolest obično ne nalazi.

Kaić: Za sada je bolest je koncentrirana unutar zajednica muškaraca koji imaju spole odnose s muškarcima

‘Riječ je o virusnoj bolesti koja je endemska u zemljama centralne i zapadne Afrike prvenstveno bolest životinja koja povremeno prelazi na ljude u kontaktu sa divljači, a također može sa čovjeka na čovjeka prelaziti. Zabilježene su epidemije u državama Afrike’, objasnio je za RTL Bernard Kaić, epidemiolog iz HZJZ-a.

Dodao da je po simptomima i putevima prijenosa sličan velikim boginjama samo što je blaži i teže se prenosi. ‘Moguće je da će biti novooboljelih, ali epidemije u smislu kao što je sada ova epidemija COVID-a ne zato što se ta bolest ne prenosi tako lako’, potvrdio je vodeći hrvatski epidemiolog.

‘Nemoguće je po osipu sa sigurnošću zaključiti da se radi o majmunskim boginjama već se mora raditi laboratorijska dijagnostika radi potvrde’, kazao je Kaić.

Što se tiče zaštite, oni ovise o putevima prijenosa, kaže Kaić. Glavni način prijenosa ove bolesti je kapljični put ili intimni kontakt.

‘Za sada izgleda da je bolest je koncentrirana unutar zajednica muškaraca koji imaju spole odnose s muškarcima, ali naravno da se bilo tko drugi može zaraziti u bliski kontakt s bolesnikom, ali ono što je važno za znati je da su bolesnici zarazni samo kada su bolesni, a kasnije nisu’, pojašnjava Kaić.

Kada je riječ o zaštiti od bolesti Kaić preporuča da se u bliski kontakt stupa samo sa poznatim ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.