Geopolitička analiza: Vučić se nada da bi uz Trumpa mogao intenzivirati svoje aspiracije na zapadnom Balkanu?

Foto: Fah

Sagledavajući američku politiku spram država nastalih na prostoru bivše SFRJ, nazire se određena „slika u slici“. Prema njoj, američka diplomacija već godinama luta (neovisno o predsjednicima) između – potrebe za sankcioniranjem velikosrpske / fašistoidne politike u regiji, dok se ujedno – gledajući u manji okvir, razabire “razumijevanje“ SAD-a s nezadovoljstvom Srbije glede njenih AVNOJ-evskih granica – kojima se smatra zakinuta i sputana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, one su kao prethodno republičke i pokrajinske, raspadom SFRJ – sada priznate kao međunarodne granice!

>Geopolitička analiza: Kupuju li Vučić i Rama Dozvolu za novi rat preko Trumpovog zeta!?

Otvoreni Balkan

Očekivana potreba Zapada za sankcioniranjem velikosrpske politike koja je izazvala i izgubila 4 rata na području bivše države (uključivo presuđeni genocid), proističe iz temeljnih vrijednosti Zapadne civilizacije, tako da ćemo se mi ovdje baviti samo objašnjenjem „mutne“ sličice oko „razumijevanja Zapada nezadovoljstvom Srbije s postojećim granicama“.

Dakle, SAD je pokrovitelj nad (vjerujemo prikriveno Vučićevim) „liberalnim“ projektom  Otvoreni Balkan (2021.) – a u kojem se radi o gospodarskoj i političkoj zoni (za sada) tri države na Zapadnom Balkanu – Albanije, Sjeverne Makedonije i Srbije, uspostavljenoj sa ciljem unaprjeđenja trgovine i suradnje, odnosno sa svrhom unaprjeđivanja međusobnih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući članovi te zone, očekuje se u Beogradu i Washingtonu, bili bi i BiH, Crna Gora i Kosovo.

Projekt slobodne trgovine centriran oko Srbije

No, i na prvi je pogled vidljivo kako je taj „projekt slobodne trgovine centriran oko Srbije“, pa se uz višegodišnje toleriranje – velikosrpstva, militarizacije, državnog terorizma i dr. od strane SAD-a, čini – kako njime američka diplomacija pokušava iscrtati okvir za rješenje srbijanskog nezadovoljstva postojećim AVNOJ-evskim granicama a sa ciljem da bi Srbija jednog dana postala članica NATO-a i EU, odnosno dio Zapadnog svijeta.

Dodatno, OB je načelni okvir za suštinsko omekšavanje, redefiniranje ili brisanje granica – što bi Srbiji trebalo pogodovati i to, osim politički, i zbog gospodarske snage i broja stanovnika – pa gledajući s pozicije Zapada, ta bi joj zona slobodne trgovine trebala biti prihvatljivi ambijent (odnosno prihvatljiva cijena) za buduće “priključenje” Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ako i postoji ovakva američka projekcija Srbije, je li ona zaista i realna?

Politička igra je razvijena

Naime, znamo da je odgovor pozitivan samo ukoliko bi regionalne aspiracije Srbije bile namirene a što bi bio preduvjet njene lojalnosti Washingtonu…. No, tu se otvara pitanje – bi li Srbija bila zadovoljna s ponuđenim tj. s 1. de facto – moguće preko OB-a (hibridnim i kapilarnim), nadzorom nad Zapadnim Balkanom (ZB) ili pod 2. samo s isključivim tj. – državnim nadzorom nad ZB?

Naravno, razrada ključnog potpitanja čime i dokle bi se to trebala namiriti miloševićevsko-vučićevska Srbija a da bi postala saveznik Zapada, tj. bi li bila zadovoljna s „liberalnim“ projektom OB – ili bi ipak u konačnici zahtijevala čvrste granice „Male-velike Srbije“ (teritorij bivše SFRJ bez Slovenije i Hrvatske), da bi jednom postala “uljuđena velikosrpska država na zadovoljstvo Zapada“ – za sada ostaje bez odgovora i na njemu real-politički ne inzistira ni srbijanska a ni američka strana!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, politička igra je razvijena, nastavlja se i čini se da smo tek na njenoj polovici…

Naravno, s projektom OB je načelno zadovoljna i Ruska Federacija i to iz istog razloga kao i SAD ali sa suprotnim (ruskim) predznakom.

Naime i Vladimiru Putinu je u interesu imati pod svojim nadzorom što veći (velikosrpski) teritorij, pa je moguće da on „koordinirano“ pušta Vučića da „igra sa SAD-om svoju utakmicu kontra susjeda Srbije ali u konačnici u njihovu (rusku) korist, kompromitirajući ujedno Zapad – među Bošnjacima, Crnogorcima, Albancima, Makedoncima, Hrvatima i dr.“!

A zašto mislimo da bi ovo gore zaista bilo tako…

Naime, prema pisanju britanskog Timesa u članku: „Vučić kaže da bi Srbija mogla odbaciti EU i pridružiti se BRICS-u“ (koji je prenio i N1 od 25.10.2024.), prenosimo znakovit primjer da je prošlog mjeseca potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin (Vučićev kontakt / kurir prema Putinu), prema navodu jednog srbijanskog oporbenog političara, organizirao bijeg Artjoma Usa, sina Aleksandra Usa, člana odbora Rosnjefta iz talijanskog zatočeništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usa su držale talijanske vlasti prije izručenja SAD-u, pod optužbom za krijumčarenje elektronike od vitalnog značaja za sofisticirano oružje – koje ruske trupe koriste protiv Ukrajine.

>Geopolitička analiza: Jedan narod, jedna država i Aleksandar komandant

Dakle, „iz kućnog pritvora ga je izveo balkanski (srpski) mafijaš koji se predstavljao kao dostavljač namirnica, koristeći sofisticiranu opremu za ometanje blokiranja signala s njegove nanogice. Suučesnici iz organizirane kriminalne skupine (moguće pripadnici ruske i / ili srbijanske službe) prokrijumčarili su Usa preko Italije, Slovenije, Hrvatske i BiH prije nego što su ga odvezli zrakoplovom u Moskvu iz Beograda, navode talijanske i američke vlasti“!

Ovdje podsjećamo i na neuspješni pokušaj državnog udara u Crnoj Gori 2016. g., izveden u kontekstu njenog pristupanja NATO-u, a kada su, prema javnim medijima, (također) surađivale ruske i srbijanske službe.

Umjesto zaključka

Očito velikosrbi sa Zapadom igraju stratešku igru „drž’ te nas, razbit ćemo ih“ (nepodložne susjedne države) – jer imamo sa čime (oružje) a „iza nas su i Rusi“, pa ih oprezni Zapad pokušava smiriti – popuštajući im…

Podsjećamo slično se ponašao Zapad nakon ruske aneksije / zauzimanja Krima 2014. g., te primjerice Chemberlain koji je tako uoči Drugog svjetskog rata popuštao Hitleru…

A kada će se svo to gomilanje sigurnosnih rizika zaustaviti ili će se pak nastaviti – zornije će se (nadajmo se), vidjeti nakon izbora novog predsjednika/ce SAD-a, dana 5.11.2024. godine!

I konačno ovo zapažanje o „slici u slici“, podsjeća na svojedobni „rat u ratu“ između Hrvata i Bošnjaka u BiH, tako da nije za isključiti kako je riječ o istim autorima „specijalnih operacija“!?

>Geopolitička analiza: Srpsko-ruska navlakušaza Aerikance na Zapadnom Balkanu

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.