U Moskvi je nedavno održan bilaterlani sastanak na razini ministara vanjskih poslova Turske i Sirije, uz važnu prisutnost Irana i domaćina Rusije. Zapadni mediji, a pogotovo hrvatski, gotovo da su prešutjeli ovaj sastanak, koji ima veliku političku važnost. Naime, Turska, Sirija i Iran najvažnije su države Bliskog Istoka na tzv. vratima Europe. Osim što su na iznimno važnom strateškom području, Turska je jedna od najvažnijih članica NATO saveza.
Ministri vanjskih poslova Turske, Sirije, Rusije i Irana sastali su se u u Moskvi, obilježavajući dosadašnje razgovore na najvišoj razini o ponovnoj izgradnji veza između Ankare i Damaska (Turske i Sirije) nakon godina neprijateljstva tijekom građanskog rata u Siriji,piše Reuters.
Turska je tijekom rata podržavala opoziciju sirijskom predsjedniku
Turska je tijekom rata podržavala opoziciju sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu i poslala je trupe u zemlju.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je u tweetu da je tijekom sastanka naglasio potrebu za “suradnjom u borbi protiv terorizma i zajedničkim radom na uspostavi temelja za povratak Sirijaca”.
Turska, članica NATO-a, podržavala je političku i oružanu opoziciju sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu tijekom 12-godišnjeg građanskog rata i poslala je vlastite trupe na sjever zemlje. Također, Turska ugošćuje više od 3,5 milijuna izbjeglica iz Sirije.
Cavusoglu je rekao da su druga pitanja o kojima se razgovaralo “napredovanje političkog procesa u Siriji i zaštita teritorijalnog integriteta Sirije”.
>Povratak Sirije u Arapsku ligu je Asadova pobjeda; Washington kritizira tu odluku
Sirijska državna novinska agencija SANA citirala je sirijskog ministra vanjskih poslova Faisala Mekdada da “unatoč svim negativnim stranama proteklih godina, postoji prilika” da Damask i Ankara surađuju. Ali prioritet za Siriju bio je okončanje ilegalne prisutnosti svih stranih oružanih snaga, uključujući i tursku, rekao je Mekdad.
Sjeverozapad Sirije uključuje komadić teritorija koji drže suparničke milicije, uključujući tvrdokorne naoružane skupine i džihadističke frakcije koje podupire Turska.
“Bez napretka po ovom pitanju, ostat ćemo stagnirati i nećemo postići prave rezultate”, rekao je Mekdad.
Rusija kao posrednik
Rusko ministarstvo vanjskih poslova, koje je bilo posrednik u pregovorima Turske i Sirije, priopćilo je u priopćenju da je vladalo “pozitivno i konstruktivno ozračje”, te da će zamjenici ministara vanjskih poslova zemalja imati zadatak pripremiti ‘kartu puta’ za unaprjeđenje sirijsko-turskih veza.
Sirijski i turski ministri obrane također su razgovarali u Moskvi u prosincu. Moskva je Assadov glavni saveznik, a Rusija je potiče pomirenje Sirije s Turskom.
Što se tiče prisutnosti Irana, u proteklih 12 godina svima je postalo jasno da je Iran jedna od utjecajnijih država u politici Sirije i da je to nemoguće negirati. Iako iranski predstavnici nisu bili prisutni u trostranim rusko-tursko-sirijskim pregovorima, Iran je bio prisutan na ovom trilateralnom susretu. Iran je pozvan kao jedan od jamaca mirovnog procesa u Siriji i uključen je u opsežne pregovore sa Rusijom i Turskom. Turska vlada je, s druge strane, shvatila važnu ulogu Irana u sirijskom sukobu i pristala da i Teheran bude dio ‘mirovnih pregovora’.
Osim toga, Assad je pozvan da sudjeluje summitu Arapske lige u Saudijskoj Arabiji 19. svibnja, što je veliki znaku da je regionalna izolacija Damaska potpuno otopljena.
Izvor: narod.hr/reuters
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.