Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres naglasio je kako želi “osigurati da vlade ne koriste pandemiju za smanjivanje seksualnih i reproduktivnih prava žena i dovođenje u pitanje usluga koje se pružaju”, među kojima je i pobačaj.
Guterres je to izjavio tijekom virtualnog sastanka s feministicama u ponedjeljak. Odgovarao je na pitanja o pobačaju i pro-life diplomaciji Trumpove administracije.
> Kako feministice drže pobačaj na dnevnom redu UN-a za vrijeme prekida rada zbog koronavirusa
Guterres je uvjeravao feministkinje da će se “boriti” protiv vlada koje su “dovele u pitanje usluge koje se pružaju” tijekom pandemije COVID-19, piše LifeSiteNews.
“Jasno je da svjedočimo vrlo snažnom napadu na sve napretke postignute u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem”, rekao je.
Jedna je sudionica razgovora upitala glavnog tajnika UN-a vezano za pokušaje Trumpove administracije da se zaštiti život nerođene djece, no što feministice smatraju napadom na prava žene.
„Kao što znate, mnogi napadi s kojima se suočavaju žene i djevojke te transrodne osobe pojačani su ovom pandemijom. A neke vlade, poput Poljske i Vlade SAD-a koriste ovo kao priliku za daljnje ograničavanje pristupa pobačaju i spolnog odgoja. Kako UN i vaš ured mogu posebno zaštititi pristup ne samo uslugama, već i zaštitu ovih kritičnih prava?” upitala je.
Guterres je ukazao na brojna UN-ova izvješća i akcije za promicanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja, a posebno pobačaja. Treba naglasiti kako niti jedan dokument UN-a ne daje za pravo glavnom tajniku ili bilo kojem drugom tijelu UN-a da promiče pobačaj.
Ova su izvješća koja nameće UN potaknula administratora američke Agencije za međunarodni razvoj John Barsa na pismo, u kojem je glavnog tajnika UN-a pozvao ne prestanak politike zagovaranja pobačaja. U kolovozu je i američki veleposlanik pri Ujedinjenim narodima u Ženevi, Andrew Bremberg, pisao skupini UN-ovih stručnjaka za ljudska prava te uputio prigovore vezane uz miješanje UN-a u politiku SAD-a po pitanju pobačaja.
U svojim odgovorima Guterres je naglasio kako se pandemija treba koristiti kao prilika za promicanje LGBT prava i pobačaja.
„Moramo poduzeti sve mjere da odgovorimo na COVID i odgovorimo na ekonomske i socijalne utjecaje krize te kao priliku za borbu protiv diskriminacije, u trenutku u kojem se osnovna prava, naime seksualna i reproduktivna prava, dovode u pitanje ”, rekao je.
Podsjetimo, UN je sredinom prošle godine izradio nacrt koji promiče pobačaja kao međunarodno pravo. Po prijedlogu koji dolazi iz Europe, pobačaj bi se financirao i promatrao kao humanitarna pomoć. Zagovornici pobačaja koriste nejasnoću pojma “seksualno i reproduktivno zdravlje” kako bi pobačaj promovirali kao ljudsko pravo i uključili ga u inozemnu pomoć te se zalažu za daljnju liberalizaciju pobačaja (iako to nije službena nadležnost UN-a). Trumpova je administracija takve pokušaje odbila.