Američka vlada ne želi nikakvu nejasnoću u vezi s pobačajem na zahtjev.
Zajedničko pismo potpisano od američkog državnog tajnika Mikea Pompea i ministra Alexa Azara iz američkog Ministarstva zdravstva poslano je prošlog mjeseca kako bi se suprotstavili pritiscima zagovaratelja pobačaja na zahtjev u birokraciji UN-a i EU-a, prenosi Life site news.
U pismu se upozorava na “agresivne napore kako bi se stvorilo novo, međunarodno ‘pravo na pobačaj’ i promicala međunarodna politika koja slabi obitelj”.
Pompeo i Azar rekli su da su ti napori “uznemirujući” i da “skidaju fokus sa stvarnih zdravstvenih pitanja”.
U svom se pismu također prozivaju izraze “seksualno i reproduktivno zdravlje” te “sveobuhvatno seksualno obrazovanje” kao “dvosmislene pojmove i izraze koji uzrokuju zbunjenost”.
Žele ograničiti dvosmislenost izraza “seksualno i reproduktivno zdravlje” koji se često koristi za promicanje pobačaja kao prava ili kao dio globalne zdravstvene politike.
Europska unija odbacila je nacrt sporazuma UN-a o globalnom zdravlju početkom ovog mjeseca, jer ne dopušta UN-u promicanje pobačaja kao međunarodnog prava.
O konačnom nacrtu raspravljat će se na Općoj skupštini UN-a 23. rujna.
Europska unija nije mogla prihvatiti u sporazumu izjavu da politike „seksualnog i reproduktivnog zdravlja“ moraju biti u skladu s prošlim UN-ovim sporazumima “kako ih je usvojila Opća skupština.”
Prošli UN-ovi sporazumi naime isključuju pobačaj kao međunarodno pravo i sprječavaju UN da zagovara pobačaj.
Univerzalna zdravstvena pokrivenost hitan je prioritet za mnoge siromašne zemlje koje se oslanjaju na međunarodnu pomoć u upravljanju svojim zdravstvenim programima.
S obzirom na stavove koje su iznijele vlade EU i Sjedinjenih Država, malo je vjerojatno da će se postići dogovor. Američka vlada ne želi nikakvu nejasnoću u vezi s pobačajem na zahtjev, dok je EU uvjerena da terminologija o “seksualnom i reproduktivnom zdravlju” mora ostati otvorena i dvosmislena.
Izvor: narod.hr/lifesitenews.com
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.