Američka organizacija koja nudi usluge obavljanja pobačaja Planned Parenthood (Planirano roditeljstvo) podnijela je tužbu kako bi poništila nove propise o zaštiti života koje je Trumpova administracija uvela u svibnju. Ova organizacija tužbom nastoji natjerati liječnike i medicinske sestre da ubijaju bebe u pobačajima ili da upućuju žene na one koji će to učiniti.
Kako je izvijestio LifeNews, predsjednik Donald Trump donio je nova pravila koja dodatno štite liječnike, medicinske sestre i medicinske stručnjake koji ne žele biti prisiljeni na obavljanje abortusa. Trump je najavio nove propise putem američkog ministarstva zdravstva koje će učinkovitije primjenjivati postojeće savezne zakone koji štite pravo priziva savjesti pružatelja zdravstvenih usluga.
Unatoč trenutnom zakonu koji je štitio prava savjesti više od 30 godina, nedostatak propisa rezultirao je konfuzijom i nedostatkom svijesti unutar zdravstvene zajednice, ostavljajući zdravstveno osoblje podložno diskriminaciji i prisiljavajući ih da odbace svoja uvjerenja u slučaju nepristupačnosti zdravstvene skrbi.
Novih 440 stranica propisa, koje je izdalo ministarstvo pružaju regulatornu okosnicu pravima Amerikanaca koji rade u medicinskoj struci i koja će osigurati da niti jedan liječnik ili medicinska sestra ne budu prisiljeni kršiti svoju savjest dok služe pacijentima.
HHS je također dodao da pravilo štiti prava radnika koji bi se mogli suprotstaviti određenim postupcima, kao što je potpomognuto samoubojstvo te ističe kako nova pravila zahtijevaju pridržavanje oko 25 saveznih zakona koji štite savjest i vjerska prava, od kojih neka postoje već desetljećima.
>Demokrati tuže Trumpovu vladu jer ponovno uspostavlja ‘Pravilo o zaštiti života’ Ronalda Reagana
No, prema organizaciji Planned Parenthood, mogućnost žena da ubijaju svoju nerođenu djecu važnija je od prava medicinskih stručnjaka na priziv savjesti ukoliko ne žele sudjelovati u abortusu.
Iako Ustav i brojni savezni zakoni pružaju snažnu zaštitu savjesti medicinskih stručnjaka, ti se zakoni krše jer su liječnici, medicinske sestre i studenti medicine prisiljeni sudjelovati u pobačaju. Propisi razjašnjavaju kakvim pravima raspolažu žrtve diskriminacije u skladu sa zakonom i koje ministarstvo može propisati zbog kršenja prava na priziv savjesti.
“Ovo pravilo osigurava da se zdravstveni subjekti i profesionalci ne zlostavljaju jer odbijaju sudjelovati u akcijama koje krše njihovu savjest, uključujući i uzimanje ljudskog života”, rekao je direktor OCR-a Roger Severino.
“Zakoni kojima se zabranjuje diskriminacija protiv savjesti i vjerskih sloboda od strane vlade, provodit će se kao i svaki drugi zakon o građanskim pravima”, objasnio je Severino.
Nekoliko vodećih grupa koje se u SAD-u bave zaštitom života i pravom nerođene djece na život pozdravile su ovu odluku administracije Donalda Trumpa.
Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump je u svom prvom radnom tjednu potpisao zakon Mexico City Policy, kojim se zabranjuje financiranje međunarodnih skupina koje promiču i/ili vrše pobačaj u inozemstvu novcem poreznih obveznika. Zbog tog zakona Planned Parenthood je zatvorio 22 programa na području subsaharske Afrike.
Zakon Mexico City Policy bio je na snazi za vrijeme predsjednika Busha, no predsjednik Barack Obama ukinuo ga je u prvom tjednu dolaska na vlast. Zakon, koji je dobio naziv po konferenciji o stanovništvu iz 1984. godine, na kojoj ga je prvotno najavio predsjednik Ronald Reagan, osigurava pružanje sredstava za planiranje obitelji samo onim organizacijama koje pristaju na to da neće vršiti pobačaj ili lobirati za odbacivanje pro-life zakona u drugim zemljama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa