Glavni tajnik UN-a protiv pro-life stajališta Trumpove administracije

epa07867004 US President Donald J. Trump (L) and United Nations Secretary-General Antonio Guterres (R) talk at the start of an annual luncheon for heads of state on the sidelines the general debate of the 74th session of the General Assembly of the United Nations at United Nations Headquarters in New York, New York, USA, 24 September 2019. The annual meeting of world leaders at the United Nations runs until 30 September 2019. EPA/JUSTIN LANE

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres naglasio je kako želi “osigurati da vlade ne koriste pandemiju za smanjivanje seksualnih i reproduktivnih prava žena i dovođenje u pitanje usluga koje se pružaju”, među kojima je i pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Guterres je to izjavio tijekom virtualnog sastanka s feministicama u ponedjeljak. Odgovarao je na pitanja o pobačaju i pro-life diplomaciji Trumpove administracije.

> Trumpova administracija opire se naporima EU da se u UN-u pobačaj na zahtjev uvrsti kao međunarodno pravo

> Kako feministice drže pobačaj na dnevnom redu UN-a za vrijeme prekida rada zbog koronavirusa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bivša ravnateljica klinike za pobačaje Abby Johnson: ‘Trump je učinio više za nerođenu djecu nego bilo koji drugi predsjednik’

Guterres je uvjeravao feministkinje da će se “boriti” protiv vlada koje su “dovele u pitanje usluge koje se pružaju” tijekom pandemije COVID-19, piše LifeSiteNews.

“Jasno je da svjedočimo vrlo snažnom napadu na sve napretke postignute u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna je sudionica razgovora upitala glavnog tajnika UN-a vezano za pokušaje Trumpove administracije da se zaštiti život nerođene djece, no što feministice smatraju napadom na prava žene.

„Kao što znate, mnogi napadi s kojima se suočavaju žene i djevojke te transrodne osobe pojačani su ovom pandemijom. A neke vlade, poput Poljske i Vlade SAD-a koriste ovo kao priliku za daljnje ograničavanje pristupa pobačaju i spolnog odgoja. Kako UN i vaš ured mogu posebno zaštititi pristup ne samo uslugama, već i zaštitu ovih kritičnih prava?” upitala je.

Guterres je ukazao na brojna UN-ova izvješća i akcije za promicanje seksualnog i reproduktivnog zdravlja, a posebno pobačaja. Treba naglasiti kako niti jedan dokument UN-a ne daje za pravo glavnom tajniku ili bilo kojem drugom tijelu UN-a da promiče pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova su izvješća koja nameće UN potaknula administratora američke Agencije za međunarodni razvoj John Barsa na pismo, u kojem je glavnog tajnika UN-a pozvao ne prestanak politike zagovaranja pobačaja. U kolovozu je i američki veleposlanik pri Ujedinjenim narodima u Ženevi, Andrew Bremberg, pisao skupini UN-ovih stručnjaka za ljudska prava te uputio prigovore vezane uz miješanje UN-a u politiku SAD-a po pitanju pobačaja.

U svojim odgovorima Guterres je naglasio kako se pandemija treba koristiti kao prilika za promicanje LGBT prava i pobačaja.

„Moramo poduzeti sve mjere da odgovorimo na COVID i odgovorimo na ekonomske i socijalne utjecaje krize te kao priliku za borbu protiv diskriminacije, u trenutku u kojem se osnovna prava, naime seksualna i reproduktivna prava, dovode u pitanje ”, rekao je.

Podsjetimo, UN je sredinom prošle godine izradio nacrt koji promiče pobačaja kao međunarodno pravo. Po prijedlogu koji dolazi iz Europe, pobačaj bi se financirao i promatrao kao humanitarna pomoć. Zagovornici pobačaja koriste nejasnoću pojma “seksualno i reproduktivno zdravlje” kako bi pobačaj promovirali kao ljudsko pravo i uključili ga u inozemnu pomoć te se zalažu za daljnju liberalizaciju pobačaja (iako to nije službena nadležnost UN-a). Trumpova je administracija takve pokušaje odbila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.