Ove nedjelje u Bosni i Hercegovini održani su lokalni izbori, na kojima se dogodila smjena vlasti u Sarajevu i u Banjoj Luci.
Također, došlo je do velike pobjede hrvatskih stranaka u vrlo mnogo miješanih, hrvatsko-bošnjačkih sredina.
Jedna od takvih pobjeda ostvarena je u Novom Travniku gdje je slavio Stjepan Dujo kojeg su podržale dvije vodeće hrvatske stranke – HDZ BiH i HDZ 1990. Hrvatima važna simbolička pobjeda dogodila se i u Stocu oko kojeg se svake lokalne izbore vode velike bitke. I u Vitezu su stranke s hrvatskim predznakom uspjele ostvariti pobjedu. Što se tiče ostatka srednjobosanskih gradova, hrvatske stranke su ‘uzele’ i Kreševo, Kiseljak, Vareš, Žepče i Dobretiće, a situacija u Travniku još nije jasna jer je kandidat s najviše glasova – SDA-ov Mirsad Peco – preminuo u nedjelju, na dan izbora. Prvi sljedeći po broju glasova je kandidat stranaka s hrvatskim predznakom.
Kada je u pitanju Posavina, situacija u tri većinske hrvatske općine – Odžak, Orašje i Domaljevac Šamac je sljedeća: HDZ će biti na vlasti u Orašju i Domaljevcu Šamcu, a HDZ 1990- u Odžaku.
Izetbegovićeva SDA izgubila Sarajevo
Izetbegović (SDA) sinoć je priznao poraz svoje stranke u utrci za načelničke pozicije u tri od četiri općine koje čine grad Sarajevo, a oporbena koalicija koju čine SDP BiH, Naša stranka (NS) i Narod i pravda (NiP) preuzela je vlast u još nekim općinama Sarajevske županije koje su slovile za neosvojive utvrde SDA.
– Ja bih da čestitam svim načelnicima koji su pobijedili i da im zaželim dobar i kvalitetan rad u sljedećem mandatu – rekao je Izetbegović na konferenciji za novinare.
Banja Luka – pobjeda 27-godišnjeg Stanivukovića
U glavnom gradu srpskog entiteta, tzv. “Republike Srpske”, kandidat stranke Milorada Dodika je izgubio.
U Banjoj Luci došlo je do pobjede Draška Stanivukovića u bitki za gradonačelnika Banje Luke. Dvadesetsedmogodišnji Stanivuković nadvisio je favoriziranog Igora Radojičića iz vladajuće Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), postavši najmlađi gradonačelnik u povijesti Banje Luke, piše T-portal.
Stanivuković, iako mlad, nije nepoznato lice u Bosni i Hercegovini. U parlamentu je poznat kao jedan od najoštrijih kritičara vlasti Milorada Dodika. Javnosti i izvan granica Bosne i Hercegovine postao je poznat tijekom prosvjeda građana u Banjoj Luci zbog nerazjašnjene smrti mladića Davida Dragičevića. Prosvjednici su tada sumnjali da je u smrt mladića umiješan netko iz vladajuće strukture Republike Srpske te da je taj slučaj zataškan zbog toga.
Policija je optužila oporbu da manipulira prosvjednicima, napose članove Partije demokratskog progresa (PDP), a Draško Stanivuković uhićen je tijekom prosvjeda te je dobio kaznenu prijavu zbog ‘izazivanja nereda’.
U prosincu prošle godine ministar unutarnjih poslova RS-a Dragan Lukač na sjednici entitetskog parlamenta u Banjoj Luci ošamario je Stanivukovića i pritom ga nazvao majmunom. Stanivuković je tada provocirao vladajuće tvrdeći da Dodikova vlast vodi Bosnu i Hercegovinu prema članstvu u NATO-u, što je u Republici Srpskoj teški krimen.
Tijekom pandemije koronavirusa Stanivuković je optužen za širenje panike. Policija ga je u travnju ove godine pod prijetnjom prisilnog privođenja pozvala na saslušanje zbog toga što je objavio videosnimku osoba dovedenih u banjalučku sportsku dvoranu u koju entitetske vlasti smještaju sve one koji imaju prebivalište u tom gradu, a doputovali su iz inozemstva tijekom pandemije koronavirusa. Na snimci se neki od prisilno izoliranih žale na loše uvjete smještaja, kao i na činjenicu da uopće nisu testirani na koronavirus prije nego što su bili dovedeni ondje, niti nakon toga.
Stanivuković nije skrivao to da je on na društvene mreže postavio snimku načinjenu mobitelom i nakon toga policija je ocijenila kako je on time prekršio uredbu sa zakonskom snagom, a koju je početkom tjedna donijela predsjednica tzv. Republike Srpske Željka Cvijanović koristeći se praktično neograničenim ovlastima što ih je dobila poslije proglašenja izvanrednog stanja u tom entitetu.
Političku karijeru započeo je već s 18 godina, a na općim izborima 2014. godine bio je najmlađi kandidat za zastupnika u Narodnoj skupštini bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske, ali nije prošao.
Dvije godine kasnije kandidirao se na izborima za Skupštinu Banje Luke te postao najmlađi vijećnik u povijesti grada.
Na općim izborima 2018. godine iz drugog je pokušaja ušao u Narodnu skupštinu RS-a osvojivši gotovo 20.000 glasova, najviše od svih kandidata.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr