Lokalni izbori u BiH, koji su održani 6. listopada, dokazali su još jednom snagu stranaka s nacionalnim predznakom. Stranke koje predstavljaju Hrvate osvojile su vlast, uz iznimku primjerice Žepča, u onim sredinama u kojima Hrvati čine većinu stanovništva, a time i biračkog tijela. Najjača od njih – Hrvatska demokratska zajednica BiH pobijedila je u Mostaru, no zbog specifičnosti izbornih pravila koja ondje vrijede, to još ne znači sa sigurnošću da će gradonačelnik biti iz redova te stranke. Ipak, izgledi da HDZ-ov Mario Kordić osvoji još jedan mandat vrlo su veliki. HDZ je osvojio 15 od 35 vijećničkih mjesta, a ukoliko u prvom krugu glasovanja u gradskom vijeću ne dođe do dogovora 2/3 većine, kasnije će biti dovoljna i ona natpolovična koju bi HDZ mogao dosegnuti u dogovoru s drugim “hrvatskim” strankama.
>Amerikanci poslali jasnu poruku o SDA: Lažni branitelji BiH koji nanose štetu institucijama
Rezultati izbora u Mostaru
Na lokalnim izborima u Mostaru 2024., prema najnovijim podacima, HDZ BiH vodi s 42,46% osvojenih glasova, što čini ukupno 14.330 glasova.
Na drugom mjestu je Koalicija za Mostar (SDA, BPS, BH Zeleni) s 26,28% glasova, odnosno 8.869 glasova. Treće mjesto zauzima koalicija “Grade moj” (DF, NES, SBiH, PMP) s 11,26% glasova (3.801 glas). Koalicija “Trojka” (SDP BiH, NIP, NS) dobila je 6,23% glasova (2.253 glasa). Još su prag prešli Hrvatska republikanska stranka (HRS) sa 6,23% i HDZ 1990 s 3,16%.
Birači u Mostaru mogli su glasovati na 153 redovna biračka mjesta, a bila su tu i 22 mobilna tima.
Na lokalnim izborima u Mostaru 2024. godine, najviše mandata u Gradskom vijeću osvojio je HDZ BiH, koji je dobio 15 mandata. Koalicija za Mostar (SDA, BPS i BH Zeleni) osvojila je 10 mandata. Platforma Grade moj (DF, NES, SBiH, PMP) osvojila je 3 mandata, HRS je također dobio 3 mandata, Trojka 2, dok su HDZ 1990 i Hrvatska lista za jug osvojili po 1 mandat.
Kako se bira Gradsko vijeće?
Gradsko vijeće Mostara broji 35 vijećnika. 22 vijećnika biraju se iz šest izbornih područja (po proporcionalnom sistemu).
Svako od šest izbornih područja bira određeni broj vijećnika, u skladu s brojem stanovnika tog područja. 13 vijećnika biraju se iz jedinstvene gradske izborne jedinice.
Građani Mostara imaju dva glasa: Jedan glas daju za kandidate iz svog izbornog područja, a drugi glas daju za kandidate u jedinstvenoj gradskoj izbornoj jedinici.
Kako se bira gradonačelnik?
U skladu sa Statutom Grada Mostara, izbor gradonačelnika vrši se na prvoj sjednici Gradskog vijeća nakon izbora. Svaki gradski vijećnik ima pravo nominirati kandidate iz reda izabranih vijećnika.
>Žepče, Novi Travnik, MostarTko su pobjednici i gubitnici proteklih lokalnih izbora u BiH
Gradonačelnik se bira dvotrećinskom većinom glasova. Ako nijedan od kandidata ne dobije dovoljan broj glasova u prvom krugu, ide se u drugi krug izbora između dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova u prvom krugu.
Ako je, uslijed neriješenog ishoda izbora među kandidatima u prvom krugu nemoguće ustanoviti koja su dva kandidata dobila najveći broj glasova, organizirat će se poseban krug za ove kandidate kako bi se izvršio odabir kandidata koji će se kvalificirati za drugi krug.
Ako nijedan od preostala dva kandidata ne dobije dvotrećinsku većinu glasova u drugom krugu, ide se u treći krug izbora.
Tek je u trećem krugu natpolovična većina glasova izabranih gradskih vijećnika dovoljna je za izbor gradonačelnika od dva preostala kandidata, što je u pravilu 18 vijećnika. Ako preostala dva kandidata dobiju isti broj glasova u trećem krugu, mlađi od ta dva kandidata bit će izabran za gradonačelnika.
Lokalni izbori u Mostaru bili su dugo godina blokirani zbog nesuglasica oko izmjena Izbornog zakona, koji su regulirali specifične odnose u Mostaru nakon rata. Posljednji izbori prije dogovora iz 2020. godine održani su 2008. godine, a izbori 2020. godine održani su nakon značajnog političkog pritiska i pod međunarodnim nadzorom, posebno Europske unije i OHR-a (Ured visokog predstavnika u BiH).
Mario Kordić vjerojatno osvaja još jedan gradonačelnički mandat
Kako stvari trenutno stoje Mario Kordić iz HDZ-a osvojit će još jedan mandat na čelu Mostara. Kordić tu dužnost obnaša od 16. veljače 2021. godine.
Po zanimanju je liječnik urolog i docent na Medicinskom fakultetu u Mostaru. Rođen je 28. srpnja 1972. u Ludwigshafenu u Njemačkoj, a 1996. je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Od 2003. zaposlen je na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru, a na položaj mostarskog gradonačelnika otišao je s dužnosti ravnatelja mostarskog Doma zdravlja.
>Lokalni izbori u BiH: Kako su prošle najjače nacionalne stranke?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr