Izostane li dogovor o izbornom zakonu u BiH Inzko će ‘iskoristiti ovlasti i intervenirati’

Foto: fah

Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko po prvi puta je naznačio kako bi mogao iskoristiti svoje ovlasti i intervenirati ne postignu li političari u BiH do početka svibnja dogovor o izmjenama izbornog zakona, sukladno odluci Ustavnog suda BiH koji je proglasio neustavnim raniji način biranja zastupnika u Dom naroda parlamenta Federacije BiH, prenijeli su u utorak lokalni mediji u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za sarajevsku komercijalnu televiziju “Alfa” Inzko je kazao kako će uslijediti “pojačani pritisak” međunarodne zajednice ne bude li do kraja travnja ili početka svibnja rješenja za to goruće pitanje.

“Ja sam spreman učiniti puno, ali… ja ću to učiniti na kraju, kada se iscrpe sve mogućnosti”, izjavio je Inzko koji teorijski još ima na raspolaganju tzv. Bonnske ovlasti koje mu daju mogućnost nametanja zakona.

Opći izbori u BiH trebali bi se održati 7. listopada, a intervenirati u odredbe izbornog zakona moguće je najkasnije šest mjeseci prije njihove provedbe, dakle do 6. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inzko je upozorio kako je u ovom trenutku primarna odgovornost na državnom parlamentu, jer je Ustavni sud svojim pravorijekom jasno zatražio izmjene izbornog zakona koje se donose na državnoj razini.

Po njegovim riječima, sa stajališta međunarodne zajednice prioritetno je rješavanje pitanja popune Doma naroda parlamenta Federacije BiH, jer je to ključno kako bi se izbjeglo da se na cijeli entitet, ali i državu prenese neodrživo stanje iz Mostara u kojemu već godinama nema lokalnih izbora jer se ključne hrvatske i bošnjačke stranke ne mogu dogovoriti oko ustroja gradskih izbornih jedinica.

Način izbora članova Predsjedništva BiH, koji je također sporan sa stajališta HDZ BiH, za međunarodnu zajednicu je pak bitan samo u kontekstu obveze BiH da provede presudu Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić-Finci” kojom se traži ukidanje diskriminacije pripadnika nacionalnih manjina u izbornom procesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provedba presude suda u Strasborgu, kako je ranije potvrđeno iz Europske komisije, također će biti predmetom analiza pri ocjeni o tome ispunjava li BiH političke kriterije za početak pregovora o pristupanju Europskoj uniji.

Inzko je pozvao političare u BiH da ozbiljno shvate svoje obveze i dijalogom dođu do rješenja koje će biti rezultat kompromisa, a koje opet neće moći ispuniti želje svih koji sudjeluju u pregovaračkom procesu.

“Bosna i Hercegovina želi u Europsku uniju i bilo bi dobro da je ona u stanju rješiti svoje unutarnje pitanje promjena Izbornog zakona. Ne bi bilo dobro da želi tamo (u EU), a kod kuće ne može napraviti neki red. To je proturječno”, kazao je Inzko dodavši kako upravo stoga u sadašnjem trenutku ne kani koristiti svoje ovlasti, iako one “naravno uvijek postoje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.