Izrael ima novog premijera Naftalija Bennetta: Doba Benjamina Netanyahua zasad je gotovo

epa09269638 The new Israeli Prime Minister Naftali Bennett waves during a joint photo with the new government ministers at the President's residence in Jerusalem, Israel, 14 June 2021. The Knesset members on 13 June 2021 voted for the eight-party alliance led by Bennett from the far-right Jamina and Jair Lapid from the Future Party, the Knesset vote ends the historic 12-year rule of Prime Minister Benjamin Netanyahu. EPA/ATEF SAFADI

Jučer navečer tanka je većina zastupnika u izraelskom parlamentu (Knesset) glasala za novu vladu predvođenu Naftalijem Bennettom. 60 od 120 zastupnika Knesseta glasalo je za osam stranačkih saveza desne, lijeve, liberalne i jedne muslimansko-konzervativne stranke, 59 su glasali protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubrzo nakon toga je Bennett, bivši elitni vojnik i poduzetnik početnik, položio prisegu kao novi premijer židovske države.

Po prvi puta od osnivanja Izraela 1948. godine, je jedna arapsko-muslimanska stranka također uključena u vladajuću koaliciju. Stranka „Ra’aam“, koju predvodi Mansour Abbas, potpisala je koalicijski sporazum, te tim putem dala savezu presudne glasove.

Glasanjem je također završen privremeni kraj mandata Benjamina Netanyahua, izraelskog premijera s najdužim stažem, koji vlada državom, sa kratkim pauzama, od 2009. godine.
Desničarski konzervativac Bennett će voditi vladu prve dvije godine, a zatim će liberalac Yair Lapid (57) preuzet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova su dvojica sklopila osmostranački savez koji je prevladao nad Netanyahuom „Likud“-partijom.

Političku operaciju vode dvojica koji nemaju gotovo ništa zajedničkog – niti političkog nit osobnog. Ipak, unatoč tome imaju priliku ući u povijest u Izraelu.

Naftali Bennet je šef desničarske konzervativne stranke „Yamina“ (na desno), vjerski Židov, otac četvero djece, dijete doseljenika (roditelji iz SAD-a), uspješni poduzetnik i milijunaš (prodao nekoliko startupa), protivnik rješenja „dviju država“ i bivši elitni vojnik u specijalnoj jedinici „Sayeret Matkal“, koja je poznata za rizične operacije iza neprijateljskih linija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2006. do 2008. Bennett je radio kao upravitelj ureda tadašnjeg oporbenog čelnika Benjamina Netanyahua, pomagao mu je pobijediti na izborima 2009. godine, te služio je pod njim kao ministar obrane i obrazovanja. Kad je Bennett počeo postati previše popularan, Netanyahu ga je odbacio. Sada mu je se to očigledno gorko osvetilo.

Yair Lapid šef je ljevičarske liberalne stranke „Yesh Atid“ (postoji budućnost), sin bivšeg ministra pravosuđa Josefa Lapida, zagovornik rješenja „dviju država“ s Palestincima i malo iskusan po vojnim pitanjima. Lapid je većinu vojnog roka služio radeći za vojne novine. Kasnije je Lapid, zbog svog izgleda dobio je nadimak „izraelski George Clooney“, ostvario novinarsku karijeru, napisao dječje knjige i trileri, te radio kao glumac.

2012. godine je Lapid ušao u politiku, osnovao svoju političku stranku i postao ministar financija pod Netanyahuovom vladom 2013. godine. To se partnerstvo raspalo 2014. godine i se pretvorilo u jedno žestoko političko neprijateljstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lapid je godinama radio na svom cilju da Netanyahua otjera s funkcije premijere i sam preuzme tu funkciju. Bez obzira koliko mu dugačak bio zaobilazni put, iako je Lapidova stranka „Yesh Atid“ daleko najjača politička snaga s 14% u koaliciji protiv Netanyahua, Lapid je pristao da Bennett vodi vladu prve dvije godine.

Prije glasanja je Netanyahu najavio da ne razmišlja o odustajanju, već da će biti „snažan i jasan glas“ oporbe i se što prije pokušati vratiti u funkciju premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.