„Sada kada zdravstveni sustav nudi i smrt i život, morate govoriti ustrajno i jasno ako želite život.“
Kanađanin je optužio osoblje bolnice u Britanskoj Kolumbiji zbog prisiljavanja na potpomognuto samoubojstvo sada pokojne supruge 2018. godine.
Richard Leskun, 75, čija je 71-godišnja supruga preminula 2018., izjavio je za The BC Catholic da ga je osoblje u Abbotsford Regional bolnici u Vancouveru u Britanskoj Kolumbiji navodno „prisiljavalo“ i „pritiskalo“ da pusti da mu supruga umre. Kada je to odbio, ponudili su mu potpomognuto samoubojstvo unatoč njegovu neprestanom ponavljanju da zagovara život, piše LifeSiteNews.
Gotovo neprestano nagovaranje na potpomognuto samoubojstvo
Prema članku, Leskun je nekoliko puta bolničkom osoblju dao do znanja da se zalaže za život te je na posebnom sastanku ustrajao u potpunom protivljenju potpomognutom samoubojstvu. Izjavio je:
„Na sastanku sam bio jasan: katolik sam i potpuno sam protiv medicinski potpomognute smrti. Protivim se potpomognutom samoubojstvu. Želim da moja supruga živi. Želim da nastavi živjeti. Imali smo lijep život 10 godina, unatoč njezinoj demenciji. Bio sam jasan.“
Unatoč njegovu neprestanom protivljenju, Leskun kaže da ga je bolničko osoblje „prisiljavalo“ i „pritiskalo“ više puta da potpiše nalog „Ne oživljavaj“ te da su ga tijekom tih osam dana više puta pitali da potpiše nalog iako se svaki put protivio.
Na kraju mu je liječnik specijalist ponudio potpomognuto samoubojstvo supruge.
„Bolničar mi je prišao poprilično kasno uvečer, noć prije nego je preminula“, kaže Leskun. „Bio sam potpuno iscrpljen, rastrojen, posve istrošen. Bio sam tamo svaki dan, gotovo 24 sata dnevno, a on mi je rekao da neka znam da je napisao nalog za medicinski potpomognutu smrt.“
Leksun kaže da ga je bolničar pokušavao uvjeriti da „pogleda širu sliku“.
„Nisam znao što je mislio pod tim, ali pokazalo se da malo cijeni njezin život. Bio sam vjerojatno preumoran da mu skočim za vrat ili nešto slično. Rekao sam ne, naravno. Bio sam preumoran da išta osjećam. Ali, rekao sam ne, apsolutno ne.“
Ispunjen nalog „Ne oživljavaj“
Ipak, satima poslije, kada je postalo jasno da će mu supruga preminuti i kada je napokon pristao potpisati nalog „Ne oživljavaj“, medicinske sestre su mu rekle da je to već učinjeno bez njegova dopuštenja.
„Sestre su mi rekle, i bio sam šokiran kada su mi rekle da je u redu i da je liječnik već odobrio Ne oživljavaj‘.“ rekao je Leskun.
„Bilo je učinjeno bez mog dopuštenja. Nikada prije tog trenutka nisam dao svoj pristanak. Rekla mi je da je već odobreno i na kartonu.“
Marilynn je umrla sljedeće jutro 8. prosinca 2018. Leskun kaže da je odlučio otkriti svoju priču nakon što je pročitao članke u The BC Catholic koji su opisivali pritisak Fraser Heath Autorithyja na medicinski potpomognutu smrt u bolnicama u njihovu vlasništvu među kojima je i bolnica Abbotsford.
Nakon što je i sam iskusio pritisak bolnice na potpomognuto samoubojstvo, Leskun je osjetio potrebu da podijeli svoje iskustvo zbog zabrinutosti za druge ljude čiji su voljeni u bolnicama gdje se potpomognuto samoubojstvo promiče ili predlaže.
„Sada kada zdravstveni sustav nudi i smrt i život, morate govoriti ustrajno i jasno ako želite život“, savjetuje. „Budite sigurni da vaš obiteljski liječnik vjeruje u vaše principe te da je voljan snažno zagovarati njegu koja vam je potrebna.“
> Prijatelji tvrde: Žena prikazana u televizijskoj reklami za potpomognuto samoubojstvo u Kanadi htjela je živjeti
Zakon Bill C-7
Kanadski zakoni o medicinski potpomognutoj smrti nastavljaju popuštati. Godine 2021. izglasavanje zakona Bill C-7 omogućio je kroničnim, ali ne smrtno bolesnim ljudima da se prijave za medicinski potpomognutu smrt. Optužbe protiv bolničkog osoblja i drugih radnika koji tjeraju ljude na ovaj postupak postale su glavna vijest.
Prošle godine je Koalicija za prevenciju potpomognutog samoubojstva izvijestila o slučaju Rogera Foleya, Kanađanina koji boluje od cerebelarne ataksije, a kojega su u bolnici Victoria u Londonu, Ontario, neprestano prisiljavali da izabere potpomognuto samoubojstvo dok su mu istovremeno uskraćivali liječenje koje je trebao. Foleyu su u bolnici rekli da se jednostavno prijavi za potpomognuto samoubojstvo ako ne skupi sredstva potrebna za liječenje.
„Prisiljavali su me na potpomognuto samoubojstvo.“ izjavio je Foley za The New York Post. „Pitali su me želim li potpomognutu smrt. Ne želim. Rekli su mi da će mi naplatiti 1 800 dolara dnevno za bolničku skrb. Imam račune u vrijednosti od 2 milijuna dolara. Medicinske sestre su mi rekle da bih trebao okončati svoj život. To me šokiralo.“
Potpomognuta smrt i za mentalno oboljele osobe
U dramatičnom porastu potpomognuto samoubojstvo u Kanadi od kada je legalizirano 2016. i njezinoj neprestanoj liberalizaciji nakon toga, Kanada je doživjela povećanje od 32 posto takvih smrti od 2020. s više od 10 000 samo u 2021. Vlada premijera Justina Trudeaua predviđa proširenje zakona u ožujku i uključivanje oboljelih od mentalnih bolesti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa