Prijatelji tvrde: Žena prikazana u televizijskoj reklami za potpomognuto samoubojstvo u Kanadi htjela je živjeti

eutanazija
Foto: snimka zaslona

Žena prikazana u glamuroznoj reklami za potpomognuto samoubojstvo za kanadskog trgovca odjećom odlučila se za to nakon što su njezini dugogodišnji pokušaji da osigura odgovarajuću zdravstvenu skrb propali, otkrili su njezini prijatelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jennyfer Hatch, 37, bila je središnja figura u All Is Beauty, trominutni film koji je producirala korporacija Simons i koji je “slavio” njezine posljednje dane prije nego što je zatražila medicinski potpomognutu smrt.

Prošli tjedan CTV je potvrdio da je Hatch ista žena koja je s njima razgovarala u lipnju o svojim neuspjelim pokušajima da pronađe odgovarajući tretman za Ehlers-Danlosov sindrom, rijetko i bolno stanje u kojem pacijenti pate od pretjerano krhke kože i vezivnog tkiva, prenosi National Post.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osjećam se kao da padam kroz pukotinu, pa ako ne mogu pristupiti zdravstvenoj skrbi, mogu li onda pristupiti skrbi za smrt?” I to me je navelo da pogledam MAID (medicinska pomoć u umiranju), rekla je Hatch za CTV u lipnju pod pseudonim.

Poput više od milijun stanovnika British Columbie, Hatch je ostala bez primarne skrbi nakon što se njezin obiteljski liječnik odselio. I tako, nakon dijagnoze Ehlers-Danlosova sindroma prije 10 godina, njezino se liječenje uglavnom sastojalo od kaotičnog i neučinkovitog niza posjeta specijalistima, od kojih nitko nije imao nikakvo znanje o njezinom stanju.

Nije mogla dobiti odgovarajuću palijativnu skrb

Čak i kad se činilo očitim da je njezino stanje terminalno, Hatch je primijetila da joj zdravstveni sustav nije mogao pružiti ni odgovarajuću palijativnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>‘Dr. Smrt’ svoj izum – kućnu plinsku komoru za eutanaziju – nudi i Škotskoj, kritičari zgroženi

Međutim, zdravstveni sustav brzo je odobrio njezinu prijavu za “medicinsku pomoć u umiranju”. “Nije bilo drugih preporuka za liječenje ili intervencija koje su bile prikladne pacijentičinim potrebama ili njezinim financijskim ograničenjima”, stoji u izvatku MAID odobrenja koje je izdala Fraser Health, zdravstvena agencija koja opslužuje zdravstveni sustav.

Nijedan od ovih komplicirajućih čimbenika nije spomenut u Simonsovoj reklami, koji je umjesto toga istaknuo ono što je nazvao “teškom ljepotom” potpomognutog samoubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Film počinje naslovom koji glasi “najljepši izlaz” i  slikama Jennyfer Hatch kako održava zabavu na plaži u Tofinu samo nekoliko dana prije zakazanog datuma smrti.

“Kad zamišljam svoje posljednje dane, vidim glazbu, vidim ocean”, govori Hatch.

Simons je u međuvremenu uklonio oglas sa svojih internetskih kanala nakon što je bio izložen širokim kritikama da romantizira kanadski, sve problematičniji, režim medicinske pomoći u umiranju.

Tama Recker, prijateljica Jennyfer Hatch, rekla je za CTV prošli tjedan da je njezina prijateljica na kraju bila zadovoljna odlukom da traži MAID, ali da je također željela istaknuti zdravstveni sustav koji je “vrlo pokvaren”. “Dio onoga što je Jennyfer željela učiniti je navesti ljude na razgovor,” rekla je Recker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojnicima zbog depresije i PTSP-a nude eutanaziju

Hatchin slučaj uklapa se u sve veću konstelaciju Kanađana koji žele živjeti, ali su podnijeli zahtjev za medicinski potpomognutu smrt iz očaja nakon neuspjelih pokušaja traženja odgovarajuće skrbi.

Prošle godine, Donna Duncan uspjela je brzo dobiti odobrenje za potpomognuto samoubojstvo u bolnici u Abbotsfordu nakon godina neuspješnih pokušaja da pronađe lijek za kronične mentalne probleme. Ubojstvo Donne toliko je zaslijepilo njezinu obitelj da su slučaj proslijedili RCMP-u (The Royal Canadian Mounted Police) na istragu.

To je fenomen koji sve više privlači međunarodnu pozornost kao primjer koliko brzo legalizirana eutanazija može izmaći kontroli. U nekoliko nečuvenijih slučajeva, Kanađanima je čak ponuđeno potpomognuto samoubojstvo umjesto odgovarajućeg medicinskog tretmana.

Prošlog mjeseca, odbor Donjeg doma parlamenta raspravljao je o pet odvojenih incidenata veterana Kanadskih oružanih snaga kojima je ponuđen MAID nakon što su zatražili pomoć s problemima u rasponu od depresije do PTSP-a.

Nedavno je bivša paraolimpijka Christine Gauthier izašla u javnost sa svojom pričom o tome da joj je djelatnica službe za pitanja veterana ponudila opciju potpomognutog samoubojstva nakon što se požalila na kašnjenja u postavljanju kućnog lifta za invalidska kolica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.