Moskva, Peking i Teheran intenziviraju vojnu i gospodarsku suradnju, a Peking je prošli tjedan ostvario i neočekivani diplomatski uspjeh u pomirbi između Irana i Saudijske Arabije. Time se Kina nameće u svijetu i kao novi snažni diplomatsko-posrednički partner između sukobljenih država, i to na strateškim mjestima gdje ‘suvereno vladao’ SAD. U Omanskom zaljevu, koji predstavlja strateški važan ulaz u Perzijski zaljev, održavaju se petodnevne vojno-pomorske vježbe između Kine, Irana i Rusije.
Traju od 15. do 19. ožujka. O tome je izvijestilo kinesko ministarstvo obrane, a vijest prenose i ruski državni mediji.
>Zaoštravanje situacije: Kineski predsjednik odlazi u Moskvu; Poljska i Slovačka Ukrajini šalju borbene avione
Naziv vježbe je “Sigurnosne veze – 2023”.
Izvor: wikimedia.commons
Povijesni diplomatski uspjeh Kine
S kineske strane sudjeluju raketni razarač Nanning, a „uglavnom sudjeluju u razvoju operacija traganja u zraku, spašavanja na moru, provedbi postrojavanja pomorskog mimohoda i obavljanja drugih zadaća u sklopu vježbi”, navodi kinesko Ministarstvo obrane.
Ovo nisu prve trojne pomorske vježbe spomenutih država. One su počele 2019. godine, a bile su prekinute iduće dvije godine zbog pandemije koronavirusa Covid-19.
Moskva, Peking i Teheran intenziviraju vojnu i gospodarsku suradnju, a Peking je prošli tjedan ostvario i neočekivani diplomatski uspjeh u pomirbi između Irana i Saudijske Arabije. Nakon višednevnih pregovora između iranske i saudijske delegacije održanih u kineskoj prijestolnici, dvije su zemlje odlučile ponovo uspostaviti diplomatske odnose, prekinute još prije 7 godina.
>Britanski premijer Sunak: Kina je najveća prijetnja našim interesima i svjetskom poretku