-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Kineskinje ne slave Međunarodni dan žena: Silovanja, prisilan pobačaj, sterilizacija za njih su svakodnevica

Podijeli

U ponedjeljak, 8. ožujka, diljem svijeta obilježen je Međunarodni dan žena, no malo tko je govorio o pravima žena u jednoj od najvećih svjetskih sila – komunističkoj Kini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Komunistička Kina prisiljava stotine tisuća žena na pobačaj i sterilizaciju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kina: Po procjenama 1,5 milijuna muslimana zatočeno je u logorima u Xinjiangu

> Kina se hvalila kako je ‘zdravstvenim odgojem’ smanjila populaciju Ujgura: Twitter uklonio objavu tek naknadno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je kako se u mnogoljudnoj Kini svakodnevno događaju kršenja ljudskih prava i vjerskih sloboda, no ujedno je Kina jedan od najvećih trgovačkih partnera zapadnim zemljama. Iz tog se razloga prozivke na račun komunističke Kine danas uglavnom svode na krađu intelektualnog vlasništva i državne potpore za razvoj visoke tehnologije, premda je riječ o zemlji u kojoj se teško i masovno krše ljudska prava.

Stotine milijuna Kineskinja nije proslavilo Dan žena zbog činjenice da žive pod okrutnom „politikom dva djeteta“, od kojih su mnoge bile žrtve prisilnog pobačaja do devetog mjeseca trudnoće, kao i prisilne sterilizacije. Njima je oduzeto temeljno pravo: pravo na rađanje djece, donosi LifeSiteNews.

Kina je, i prema izvješću Amnesty International (AI), jedna od zemalja u kojoj se izvrši najviše pogubljenja u svijetu – vjeruje se da su ondje svake godine na smrt osuđene tisuće ljudi. Osim toga, Kina je jedna od deset zemalja u kojima je AI od 1990. godine dokumentirao egzekucije maloljetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Silovanje uobičajeno

Nedavno je slučaj sustavnog silovanja izašao na vidjelo u Kini. Učiteljica prisiljena raditi u jednom od Ujgurskih logora u provinciji Xinjiang nedavno je za BBC izjavila:

“Silovanje je bilo uobičajeno”, a stražari su “odabirali djevojke i mlade žene koje su htjeli i odvodili ih.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opisala je događaj kojem je svjedočila:mučnom javnom grupnom silovanju žene od samo 20-ak godina, koja je izvedena pred stotinu drugih zatočenika radi prisilnog priznavanja kršenja zakona.

“Nakon toga su je policajci pred svima naizmjence silovali”, izjavila je učiteljica.

“Tijekom provođenja ovog testa pomno su promatrali ljude i odabirali svakoga tko se protivio, stisnuo šake, zatvorio oči ili skrenuo pogled i odveli ih na kažnjavanje.”

Ovaj BBC-jev izvještaj o grupnom silovanju, koji je nedavno objavljen, noćna je mora jer osim ovih nekoliko žena koje su pobjegle iz logora u Xinjiangu i razgovarale s BBC-jem, to se zapravo događa dan danas ženama u Xinjiangu, pod vlašću okrutne Kineske komunističke partije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineska komunistička partija ujedno je optužena za prisiljavanje Ujgurskih žena na pobačaj i sterilizaciju stotina tisuća Ujgurskih žena, kao i za ubojstva beba rođenih izvan dopuštenih granica planiranja obitelji. Bivši državni tajnik Sjedinjenih Američkih Država, Mike Pompeo, posljednjeg dana svog mandata, ova je kršenja ljudskih prava koje provodi Kina u regiji Xinjiang nazvao genocidom. U međuvremenu, prisilni pobačaj i dalje je prisutan širom Kine, ne ograničavajući se samo na Xinjiang. U izvještaju radija Slobodna Azija navodi se, prema službenim vijestima, “da se u Kini godišnje prekine prosječno 8 milijuna “dodatnih” trudnoća.”

“Dodatne” trudnoće su zapravo eufemizam za “ilegalne” trudnoće koje se prekidaju silom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reggie Littlejohn, predsjednik koalicije Women’s Rights Without Frontiers, izjavio je: „Smatram da je nemoguće slaviti bilo kakav pomak ženskih prava bilo gdje na zemlji kada svaka peta žena na svijetu živi u režimu koji će ih vezati za stolove, gurnuti ruke u njihove maternice i istrgnuti njihove mališane, dok te žene vrište i mole za živote svoje djece koje očajnički žele. Spolno selektivni pobačaj djevojčica već se generacijama prakticira u Kini, a te žene onda kao udovice žive u siromaštvu, napuštene na selu.”

“Ženski pokret ne može slaviti pobjedu sve dok ovaj teror nad ženama i dalje uništava lice zemlje”, nastavio je Littlejohn. „Kineskinje se ne mogu suprotstaviti prisilnom pobačaju, bez da riskiraju pritvor za sebe i svoje obitelji. Vrijeme je de sve žene stanu u obranu naših sestara u Kini i budu glas za one koji ne mogu govoriti.”

Littlejohn je dodao: “Paradoksalno je da je Kina – jedan od najgorih kršitelja ženskih prava na svijetu – počašćena biti zemlja domaćin Zimskih olimpijskih igara 2022. godine. Pozivam međunarodnu zajednicu za ženska prava da mi se pridruži u naporima da se Olimpijske igre presele u zemlju koja poštuje prava žena.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci