Konferencija 40 država Afrike i Rusije: Znak ‘novog smjera’ međunarodne politike Moskve

Rusije
epa05586110 Russian President Vladimir Putin adjusts his earphones while listening to Indian Prime Minister Narendra Modi (unseen) during their statement to the media after a bilateral meeting within the BRICS summit in Goa, India, 16 October 2016. Goa is hosting the 8th BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) summit on 15 and 16 October 2016. EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Jedna važna geopolitička i strateška vijest gotovo je prešućena u zapadnim medijima. A to je velika konferencija afričkih država i Rusije koja je održana nedavno u Moskvi. Čak 40 parlamentarnih izaslanstava država Afrike okupilo se na konferenciji u glavnom radu Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska politika napravila je ogroman strateški zaokret: okrenula se prema Kini, Indiji i drugim državama, a posebno prema državama Afrike. Rusija nastoji pridobiti na ‘svoju stranu’ afričke države, a iz Moskve tvrde da je cilj toga izgradnja – multipolarnog svijeta.

Na marginama susreta Rusija-Kina o kojem izvještavaju svi svjetski mediji, paralelno se u Moskvi dogodila jedna konferencija koja prilično jasno ocrtava nove međunarodne smjernice Rusije. A to je da se Rusija okreće suradnji s državama Afrike, kao i drugih dijelova svijeta.

>Svaki put kada Europljani sami sebi nametnu ekološke diktate, SAD ispruži ruku i dobije ček

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji koja je ovih dana održana u Moskvi, sudjelovalo je uz Rusiju čak 40 parlamentarnih izaslanstava država Afrike.

Konferencija je održana uoči drugog samita Rusije i Afrike, koji bi trebao održati u Sankt Peterburgu u srpnju ove godine.

Konferencija je usmjerena na jačanje parlamentarne suradnje s afričkim zemljama u kontekstu formiranja multipolarnog svijeta, razvijanje odnosa i zajedničkih pristupa pravnoj regulativi u gospodarstvu, u području znanosti i obrazovanja te u području sigurnosti, tvrde u Moskvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija i afričke zemlje dijele zajednički cilj izgradnje multipolarnog i pravednog svijeta, rekao je predsjednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin na plenarnoj sjednici Rusko-afričke parlamentarne konferencije, piše TASS

“Rusiju i afričke zemlje ujedinjuju zajednički ciljevi”

“Rusiju i afričke zemlje ujedinjuju zajednički ciljevi: zajedno se zalažemo za izgradnju multipolarnog, pravednog svijeta koji se temelji na poštivanju tradicije, kulture i povijesti zemalja s kojima gradimo obostrano korisnu suradnju”, rekao je Volodin.

Predsjednik Državne Dume istaknuo je da je konferencija okupila predstavnike zemalja koje znaju “cijenu neovisnosti i kako same odlučiti kako treba živjeti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da su odnosi između Rusije i afričkih zemalja “u novoj fazi”.

“Afrika je kontinent slobodoljubivih ljudi. Zajedno možemo izdržati svaki vanjski pritisak, kao što smo to već činili u našoj povijesti. Prijateljstvo je dvosmjerna ulica”, rekao je Volodin.

Sasvim sigurno ovakvi susreti odražavaju smjernice kreiranja novih međunarodnih odnosa u kojem se sada pojavljuju tri velesile: SAD, Rusija i Kina. Nakon pada Berlinskog Zida 1989. godine, pisalo se o unipolarnom svijetu, na čijem je čelu SAD. Danas, nakon 30 godina formiraju se pred nama novi međunarodni odnosi i utjecajne sfere.

Ruska agresija na Ukrajinu, te sadašnja okupacija dijela Ukrajine, ključan je događaj koji je pokrenuo velike sile, osobito tri velesile, da krenu u stvaranje novih diplomatskih, gospodarskih i drugih utjecaja u novoj konstelaciji međunarodnih odnosa u čitavom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.