Libanon: obilježavanje turskog genocida nad Armencima

Libanonci armenskog podrijetla su na Trgu mučenika u Libanonu obilježili 99. obljetnicu genocida nad Armencima koji je Otomansko carstvo provelo 1915. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Armenijski holokaust započeo je 24.4.1915. kad su otomanske vlasti uhitile 250 armenskih intelektualaca i  uglednika u Konstantinopolu. Nakon toga je otomanska vojska započela s istjerivanjem pripadnika armenske manjine iz njihovih domova po cijeloj Turskoj. Genocid je proveden u dvije faze: prvo ubijanje svih sposobnih muškaraca brojnim masovnim egzekucijamaena, djece, starih i slabihtaju putevima koji su vodili u sirijsku pustinju, udaljenu stotine kilometara.

Armencima je dok su prisilno marširali pod pratnjom turske vojske bila uskraćena i hrana i voda, bili su izloženi pljački, silovanju, ubijanjima.  Ukupan broj ubijenih procijenjen je na milijun do milijun i pol ljudi. Otomanska je vlada nastojala istrijebiti i sve kršćanske nacionalne skupine, poput Asiraca i Grka, tako da mnogi povjesničari smatraju da je odnos prema kršćanima bio dio genocidne politike. Medz Yeghern ili Veliki zločin kako masovne progone i ubojstva nazivaju Armenci, bio je prvi moderni genocid – kako znanstvenici nazivaju organizirani način ubijanja koji  je imao za cilj eliminaciju Armenaca. Pojam genocida osmišljen je upravo da bi se opisalo organizirane zločine kojima je u Otomanskom carstvu bila izložena armenska manjina.

Turska, kao pravna sljednica Otomanskog carstva ne priznaje da je nad Armencima proveden genocid. Posljednjih godina suočena je s brojnim pozivima da prizna genocid. Jedan od poznatih zagovornika priznavanja genocida nad Armencima je i turski pisac, nobelovac Orhan Pamuk. Do danas je više od dvadeset država priznalo da su zločini počinjeni tijekom 1915. godine genocid. Većina znanstvenika i povijesničara na isti način ocijenjuje progon i ubojstva Armenaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.