Od početka rata u Ukrajini koji je započeo upadom ruske vojske u tu zemlju 24. veljače 2022., Beograd i Srbija postali su svojevrstan prozor u svijet Rusima koji se ne slažu s Putinovom politikom, ili su naprosto napustili državu u strahu od moguće eskalacije rata i mobilizacije. Od sredine prošle godine, prema podacima srbijanske vlade, više od 30 000 Rusa prijavilo je prebivalište u Srbiji. Mnogi Srbi podupiru Putina, no Rusi koji su utočište pronašli u Srbiji nisu ni izbliza takvi obožavatelji ruskog predsjednika.
> Albanci na utakmici protiv Ukrajine izvjesili poruku koja smeta Srbima
Početkom godine, svijet su obišle slike dugačkog reda ispred ruskog veleposlanstva u Beogradu. Bilo je to u ožujku 2024. kada se birao novi stari predsjednik Rusije – Vladimir Putin. Iako većina Rusa koji napuštaju svoju zemlju odlaze u Njemačku, u Srbiji je njihova prisutnost puno vidljivija. Pogotovo u Beogradu, gradu koji broji oko 1,2 milijuna stanovnika, prema popisu stanovništva iz 2022. godine. Od Moskve, Beograd je udaljen 1600 km.
Rusi u Srbiji otvorili 11 081 tvrtku
U Srbiji, poglavito u Beogradu, Rusi otvaraju razne poslove. Mnogi Rusi već obilaze ruske restorane, kupuju u ruskim trgovinama i izlaze u ruske klubove. Postoje i privatne ruske ordinacije, dječji vrtići, te ruske umjetničke galerije gdje izlažu ruski umjetnici. Postoje čak i glazbeni bendovi, pjevači i stand-up komičari koji nastupaju za rusku zajednicu u Beogradu. Prema vladinim podacima, u Srbiji je od početka rata u Ukrajini otvoreno 11 081 tvrtki, od IT sektora do sportskih škola.
> Srbijanski premijer tvrdi da je uhićeni hrvatski špijun porijeklom Srbin
Politolog Đokić: Rusi bi mogli pokrenuti srbijansku ekonomiju
Psihologica Mishell Dia, ruska državljanka stranog podrijetla, također je napustila Rusiju zbog rata u Ukrajini. Za Reuters je komentirala kako mnogi Rusi u Beogradu više nemaju ni potrebu izlaziti iz svojih zajednica. Nastaje „mini Rusija u Srbiji“. Hodajući kroz centar glavnog grada Srbije, gotovo sigurno ćete čuti ruski, rekla je Dia.
Politolog Aleksandar Đokić prije rata je podučavao u Rusiji. „Mnogi ruski doseljenici, od kojih su mnogi IT stručnjaci, mogli bi pokrenuti srbijansku ekonomiju. Čak i ako se ne integriraju u šire društvo“, rekao je Reutersu. Podsjetio je i na rusku imigraciju u Srbiju prije 100 godina. Tada su iz Rusije u Srbiju bježali protivnici komunizma. Ti „bijeli Rusi“ koji su pristizali imali su veliki utjecaj na srbijansku kulturu i arhitekturu.
> Starešina: Vučićeva međunarodna politička predstava ‘Srbija putuje na Zapad‘