Masovnim piknikom i platinastim pudingom Britanci će proslaviti 70 godina vladavine kraljice Elizabete

Kraljica
Foto: www.royal.uk

Britanska kraljica Elizabeta II. u nedjelju, 6. veljače ove godine postaje prvi britanski monarh koji obilježava platinasti jubilej, tj. 70 godina vladavine. Sama kraljica taj dan ne slavi, s obzirom na to da je tog dana prije 70 godina preminuo njezin otac, kojeg je automatski naslijedila na prijestolju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, u Velikoj Britaniji proslava ovog jubileja traje cijele godine, a kulminirat će četverodnevnim slavljem od četvrtka 2. do nedjelje 5. lipnja. Državni praznik pružit će priliku ljudima diljem Ujedinjenog Kraljevstva da se okupe da bi proslavili povijesnu prekretnicu.

Platinasti puding

Četiri dana proslave uključivat će javna događanja i aktivnosti zajednice, kao i nacionalne trenutke razmišljanja o kraljičinoj 70-godišnjoj službi.

Među zanimljivijim aktivnostima svakako će biti masovni piknik i biranje “platinastog pudinga”. Kako bi obilježili platinasti jubilej, britanski slastičari namjeravaju smisliti potpuno novi puding posvećen kraljici. Pobjednički recept bit će dostupan javnosti, a puding će se uživati ​​na Velikim jubilarnim ručkovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najdugovječniji monarh

Kraljica Elizabeta II. vladala je dulje od bilo kojeg drugog monarha u britanskoj povijesti, postavši cijenjena figura diljem svijeta. Putovala je više od bilo kojeg drugog monarha, poduzimajući mnoge povijesne inozemne posjete. Poznata po svom osjećaju dužnosti i predanosti životu u službi, bila je važna figura za Ujedinjeno Kraljevstvo i Commonwealth u vrijeme društvenih promjena, piše na službenim stranicama Kraljevske obitelji.

Kraljica Elizabeta II. unatoč visokim godinama i dalje je aktivna. Posjećuje dobrotvorne ustanove i škole, ugošćuje šefove država, pojavljuje se na spomen obilježavanjima – sve uz potporu drugih članova kraljevske obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi i dalje

Elizabeta II. je – kao kraljevska zaštitnica ili predsjednica – povezana s više od 600 dobrotvornih organizacija, vojnih udruga, profesionalnih tijela i organizacija javnih službi. One variraju od dobro etabliranih međunarodnih dobrotvornih organizacija do manjih tijela koja rade u specijaliziranom području ili samo na lokalnoj osnovi.

Iznenada prijestolonasljednica

Kada je rođena u Mayfairu 1926., tada princeza Elizabeta i njezina obitelj nisu očekivali da će jednog dana postati monarh. Očekivalo se da će živjeti relativno normalnim, iako privilegiranim, životom sa svojom bliskom obitelji. No, sve se promijenilo u prosincu 1936. kada je njezin ujak – kralj Edward VIII. – abdicirao, ostavljajući njezina oca kao kralja, a nju kao sljedeću u redu za prijestolje.

Rođena je 21. travnja 1926. u Londonu. Bila je prvo dijete vojvode i vojvotkinje od Yorka. Njezin je otac postao kralj George VI. U Buckinghamskoj palači 29. svibnja te godine krštena je kao Elizabeth Alexandra Mary. U to je vrijeme bila treća u nizu za nasljeđivanje prijestolja nakon Edwarda, princa od Walesa (poslije kralja Edwarda VIII.) i njezina oca, vojvode od Yorka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Princeza je krštena kao Elizabeth Alexandra Mary u privatnoj kapeli u Buckinghamskoj palači. Ime je dobila po svojoj majci, dok su njezina dva srednja imena ona njezine prabake s očeve strane, kraljice Aleksandre, i bake po ocu, kraljice Marije.

Obiteljski život

Odrastala je u kući u Londonu, te na selu. Godine 1930. princeza Elizabeta dobila je sestru, rođenjem princeze Margaret Rose. Četveročlana obitelj bila je vrlo bliska.

Kad je imala šest godina, njezini su roditelji preuzeli Royal Lodge u Windsor Great Parku kao svoj vlastiti seoski dom. U krugu kraljevske lože princeza Elizabeta imala je svoju malu kuću, koju su joj dali stanovnici Walesa 1932. godine.

Abdikacija kralja Edwarda VIII.

Mirni obiteljski život princeze Elizabete završio je 1936., kada je umro njezin djed, kralj George V. Njegov najstariji sin došao je na prijestolje kao kralj Edward VIII., ali je prije kraja godine kralj Edward VIII. odlučio odustati od prijestolja da bi se oženio ženom koju je volio, gospođom Wallis Simpson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon abdikacije, otac princeze Elizabete stupio je na prijestolje kao kralj George VI., a 1937. godine dvije princeze prisustvovale su krunidbi svojih roditelja u Westminsterskoj opatiji.

Princeza Elizabeta je sada bila prva u redu za prijestolje, te je postala osoba od još intenzivnijeg javnog interesa.

Ratne godine

Godine 1940., na vrhuncu Blitza, mlade princeze su zbog njihove sigurnosti premještene u dvorac Windsor, gdje su provele većinu ratnih godina.

Bilo je to vrijeme štednje i tjeskobe za cijelu zemlju, uključujući i kraljevsku obitelj. Ali u vrijeme Božića nastupilo je razdoblje laganog olakšanja kada su mlade princeze igrale pantomime s djecom članova osoblja i zabavljale svoju obitelj i zaposlenike Kraljevskog doma.

Obrazovanje

Princeza Elizabeta i princeza Margaret školovale su se kod kuće kao i mnoge djevojke iz bogatih obitelji u to vrijeme.

Nakon što je njezin otac naslijedio prijestolje 1936. godine i princeza Elizabeta postala pretpostavljena nasljednica (prva u redu za prijestolje), počela je studirati ustavnu povijest i pravo kao pripremu za svoju buduću ulogu.

Poduku je primala od oca, a predavao joj je i Henry Marten, zamjenik prorektora Etona. U religiji ju je poučavao i Canterburyjski nadbiskup.

Francuski učila od guvernanta

Princeza Elizabeta je također naučila francuski od brojnih francuskih i belgijskih guvernanta. To je vještina koja je kraljici dobro došla, jer je često razgovarala s veleposlanicima i šefovima država iz zemalja francuskog govornog područja, te kada je posjećivala francusko govorno područje Kanade.

Jahanje i plivanje

Princeza Elizabeta studirala je umjetnost i glazbu, naučila jahati i postala dobra plivačica. Osvojila je Children’s Challenge Shield u londonskom Bath Clubu kada je imala trinaest godina.

Princeza Elizabeth registrirala se kao vodič za djevojčice kada je imala jedanaest godina, a poslije je postala Sea Ranger.

Dugotrajni brak

U dugotrajnom braku kraljica i sada pokojni princ Filip (koji je umro u travnju lani) međusobno su se podržavali. Roditelji su četvero djece, te imaju osam unučadi i jedanaest praunučadi. Iako su u ranim godinama njihova braka živjeli relativno normalnim životom kao pomorski časnik i supruga, sve se promijenilo kad je Elizabeta postala kraljica. Princ Filip postao joj je stalna podrška i oslonac.

Princeza Elizabeta i princ Philip prvi put su se sreli kada su prisustvovali vjenčanju rođakinje princa Filipa, princeze Marine od Grčke s vojvodom od Kenta, koji je bio ujak princeze Elizabete, 1934. Njihove su zaruke objavljene 9. srpnja 1947. i par se vjenčao u Westminsterskoj opatiji 20. studenoga 1947. Ceremonija je bila prilično jednostavna, jer se Britanija još uvijek oporavljala od rata, a princeza Elizabeth morala je skupljati kupone za odjeću za svoju haljinu, kao i svaka druga mlada mladenka.

Svoj medeni mjesec proveli su u Broadlandsu u Hampshireu, domu lorda Mountbattena, i u Birkhallu, Balmoral.

Obiteljski život

Princ Charles, sada princ od Walesa, prijestolonasljednik, rođen je 1948., a njegova sestra, princeza Anne, sada kraljevska princeza, dvije godine poslije.
Princeza Elizabeta i princ Filip živjeli su na Malti između 1949. i 1951., gdje je princ Filip bio časnik Mediteranske flote.

Nakon što je princeza Elizabeta postala kraljica, njihovo treće dijete, princ Andrew, stiglo je 1960., a četvrto, princ Edward, 1964. Princ Andrew i princ Edward bili su prva djeca koja su rođena vladajućem monarhu otkako je kraljica Viktorija imala svoju obitelj.

Unuci i praunuci

Unuci kraljice i princa Filipa su Peter i Zara Phillips (r. 1977. i 1981.); Princ William od Walesa i princ Henry od Walesa (r. 1982. i 1984.); Princeza Beatrice od Yorka i princeza Eugenie od Yorka (r. 1988. i 1990.); i The Lady Louise Windsor i Viscount Severn (r. 2003. i 2007.).

Njihovi praunuci su Savannah Phillips (r. 2010.) i Isla Phillips (r. 2012.), djeca Petera i Autumn Phillips; princ George (r. 2013.), princeza Charlotte (r. 2015.) i princ Louis (r. 2018.) djeca vojvode i vojvotkinje od Cambridgea; Mia Tindall (r. 2014.), Lena Tindall (r. 2018.) i Lucas Tindall (r. 2021.), djeca Zare i Mikea Tindalla; Archie Mountbatten-Windsor (r. 2019.) i Lilibet Mountbatten-Windsor (r. 2021.), djeca vojvode i vojvotkinje od Sussexa; i August Brooksbank (r. 2021.), sin princeze Eugenie i Jacka Brooksbanka.

Dijamantni pir

Godine 2007. kraljica i princ Filip postali su prvi par u kraljevskoj obitelji koji je proslavio dijamantni pir (60 godina braka).

Elizabeta je uvijek biranim riječima govorila o svom suprugu, te joj je obiteljski život vrlo važan.

Krunidba

Dana 6. veljače 1952., kralj George VI. umro je nakon dugotrajne bolesti. Princeza Elizabeta odmah je stupila na prijestolje, postala kraljica Elizabeta II. i preuzela sve odgovornosti koje su dolazile s njezinom novom titulom. Kasnije tijekom godine određen je datum svečane krunidbe u Westminsterskoj opatiji i počele su pripreme za spektakularnu ceremoniju.

Godine 1952. zdravlje kralja Georgea VI. bilo je loše, a bolest ga je natjerala da odustane od predložene turneje po Commonwealthu. Na turneju je otišla princeza Elizabeta u pratnji princa Filipa. U srijedu 6. veljače 1952. primila je vijest o očevoj smrti i vlastitom dolasku na prijestolje dok je boravila u udaljenom dijelu Kenije. U trenutku je prestala biti princeza Elizabeta i postala kraljica Elizabeta II.

Nakon vijesti, turneja je otkazana, a mlada se princeza vratila u Britaniju kao kraljica. Dočekao ju je premijer Winston Churchill i drugi dužnosnici u zračnoj luci prije nego što se vratila u Clarence House, gdje je Royal Standard letio prvi put u njezinoj vladavini.

Lord Wakehurst, posljednji britanski guverner Novog Južnog Walesa, snimio je tri filma o kraljičinom ustoličenju i krunidbi.

Svečana ceremonija

Krunidba je održana u Westminsterskoj opatiji 2. lipnja 1953. Bila je to svečana ceremonija koju je vodio dr. Geoffrey Fisher, nadbiskup Canterburyja.
Prisutni su bili predstavnici plemstva i puka iz Velike Britanije, premijeri i vodeći građani ostalih zemalja Commonwealtha, te predstavnici stranih država.

Mnoštvo ljudi gledalo je procesiju duž cijele rute, unatoč jakoj kiši. Ceremonija je također prenošena na radiju diljem svijeta, a na kraljičin zahtjev prvi put i na televiziji.
Televizija je stotinama tisuća ljudi diljem Commonwealtha donijela sjaj krunidbe na način koji nikada prije nije bio moguć.

Tko je vladao preko 70 godina?

Samo su tri vladara u svjetskoj povijesti vladala više od 70 godina.

Francuski “Kralj Sunce” Luj XIV. vladao je 72 godine i 110 dana od 1643. do 1715. Kralj Tajlanda Bhumibol Adulyadej na prijestolju je bio 70 godina i 126 dana od 1946. do 2016.

Ivan II., lihtenštajnski knez, vladao je 70 godina i 91 dan od 1858. do 1929.

Skandali u obitelji

Vitalna Elizabeta II. najpopularniji je član britanske kraljevske obitelji. Od djetinjstva voli životinje, te su joj hobiji povezani s konjima i psima.

Trenutačno kraljevsku obitelj potresa veliki skandal njezina sina princa Andrewa, što je zasjenilo ovaj jubilej.

Kraljica mu je sredinom siječnja oduzela počasne vojne naslove i humanitarne obaveze, jer se Andrew suočava s tužbom za spolno uznemiravanje u Sjedinjenim Američkim Državama.

Tim je potezom uklonjen iz javnog života, a svrha je zaštiti kraljevsku obitelj od bilo kakvih štetnih otkrića i posljedica.

Šezdesetjednogodišnji princ Andrew poriče optužbu, no njegovom je ugledu naštetilo druženje s osuđenim seksualnim prestupnikom Jeffreyem Epsteinom i Ghislaine Maxwell.

Camilla – kraljica supruga?

Britanska kraljica Elizabeta II. u subotu 5. veljače ove godine je rekla da bi voljela da vojvotkinja od Cornwalla Camilla dobije titulu kraljice supruge kada princ Charles postane kralj, izvijestio je HRT.

Elizabeta II. rekla je da joj je 70. obljetnica omogućila da razmišlja o odanosti i naklonosti koju joj je dala britanska javnost.

– I kada, u punoći vremena, moj sin Charles postane kralj, znam da ćete njemu i njegovoj supruzi Camilli pružiti jednaku podršku kakvu ste dali meni. Moja je iskrena želja da, kada za to dođe vrijeme, Camilla postane poznata kao kraljica supruga kada nastavi svoju odanu službu, napisala je Elizabeta.

Tim potezom Elizabeta je pokazala šire prihvaćanje Camillina statusa kao dijela kraljevske obitelji.

Charles i Camilla vjenčali su se 2005. na građanskoj ceremoniji u Windsoru.

Nakon smrti prve Charlesove supruge, princeze Diane, o Camilli su pisale mnoge tabloidne novine. No trenutačna vojvotkinja od Cornwalla sada redovito predstavlja kraljevsku obitelj uz Charlesa prilikom obnašanja njegovih službenih dužnosti.

Tijekom britanske povijesti supruzi kralja obično se dodjeljivala titula kraljice supruge, koja nema ustavne ovlasti. U razdoblju kada su se vjenčali odlučeno je da će se Camilla koristiti titulom princeze supruge ako Charles postane kralj.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.