Ministarstvo pravosuđa SAD-a pokrenulo je dugo očekivanu tužbu protiv Googlea zbog monopola nad pretraživanjem na internetu i nezakonitog gušenja konkurencije.
Tužbi Ministarstva pravosuđa pridružilo se i 11 saveznih država. Ova tužba će tako biti jedan od najvećih slučajeva protiv monopola, usporediv s tužbom protiv Microsofta podnesenom 1998. godine i tužbom protiv AT&T iz 1974. godine razdvajanja tvrtke Bell Systems.
Google, čija je tražilica toliko sveprisutna da je njeno ime postalo glagolom, nije komentirao tužbu. Prema izvještajima američkih medija Google jepod istragom gotovo godinu dana, a dva glavna područja koja se istražuju su Googleova dominacija u pretraživanju i kontrola tvrtke nad sustavom mrežnog oglašavanja.
Ministarstvo pravosuđa u optužnici između ostaloga navodi da Google svake godine troši milijarde dolara osiguravajući da ostane zadani internetski preglednik i tražilica. Tvrtkama kojima je plaćao za to uključuju “Apple, LG, Motorolu, Samsung, AT&T, T-Mobile, Verizon, Mozillu, Operu i UCWeb.
Povrh štete koju Googleove radnje nanose “korisnicima, oglašivačima i malim poduzećima”, ministar pravosuđa William Barr je također istaknuo zabrinutost zbog mrežnih platformi glede internetskog iskorištavanja djeca, javne sigurnosti i cenzure. Međutim, to neće biti obuhvaćeno ovom tužbom jer se pravosuđe time bavi u odvojenim slučajevima.
Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump česti je kritičar Googlea i društvenim mreža koje imaju monopol te je upozoravao da će možda konkurenciju morati stvoriti zakonom, odnosno regulirati ih protiv monopola.
U svibnju ove godine istaknuo je: “Radikalna ljevica u potpunosti kontrolira Facebook, Instagram, Twitter i Google. Administracija radi na pronalaženju pravnog lijeka za tu ilegalnu situaciju”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa