Morinj: Crnogorski vojnici brane od uklanjanja tek postavljenu spomen-ploču hrvatskim braniteljima i civilima

vojnici
Montaža: Narod.hr, izvor: Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Pripadnici Vojske Crne Gore spriječili su jučer Komunalnu inspekciju Općine Kotor da provede nalog Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore koja je naložila uklanjanje  postavljene spomen-ploče u krugu bivšeg vojnog skladišta u Morinju u kojem su bili zatočeni hrvatski branitelji i civili tijekom agresije na Dubrovnik i Konavle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojnici koji petnaestak dana neprekidno dežuraju iza zaključanih vrata napuštenog objekta koji se ne koristi već 16 godina, nisu dozvolili komunalnim inspektorima da uđu u krug tog vojnog objekta, iako su im inspektori pokazali izvršni nalog inspekcije da se spomen-ploča mora ukloniti.

Prema neslužbenim informacijama ovog crnogorskog portala Vijesti, dežurni vojnici su komunalnim inspektorima priopćili da imaju izričito naređenje nadređenih da nikome ne dozvole ulaz u krug objekta. Čak ni nakon inzistiranja komunalnih inspektora da vojna straža obavijesti nadređene da je inspekcija tu i da mora izvršiti nalog koji je Općini Kotor prošlog tjedna  uručila državna Uprava za inspekcijske poslove, vojnici nisu dozvolili ulaz u objekt, ističući da im je “iz Ministarstva obrane opet rečeno da je naredba o zabrani ulazaka u objekt Morinj i dalje na snazi”.

>Hrvat Vuksanović napustio vladu Crne Gore nakon uklanjanja spomen-ploče dubrovačkim logorašima

Podsjetimo, spomen-ploču u Morinju su, prije dva tjedna, s hrvatskim ministrima Tomom Medvedom i Gordanom Grlićem Radmanom, te dubrovačkim gradonačelnikom Matom Frankovićem, konavoskim načelnikom Božom Lasićem, dožupanom Joškom Cebalom, državnim tajnikom Franom Matušićem, te predstavnicima bivših logoraša Morinja, postavili crnogorski ministri Raško Konjević i Ranko Krivokapić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ministri Hrvatske i Crne Gore otkrili spomen-ploču logora Morinj; mještani ih pokušali blokirati

“Sjećajmo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su proživjeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi! Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore i Ministarstvo odbrane Crne Gore” – tekst je spomen-ploče postavljene u Morinju, čije je uklanjanje naloženo tjedan dana od postavljanja, a ministri koji su ju postavili uskoro su smijenjeni.

Dva ministra smijenjena, jedan sam otišao

Naime, ministar obrane Raško Konjević i ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić smijenjeni su s navedenih funkcija.

Inicijativa za njihovom smjenom došla je od strane premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni su izabrali stranu ali nemaju pravo zloupotrebljavati funkcije”, dodao je Abazović, govoreći o Konjeviću i Krivokapiću.

Adrian Vuksanović, čelnik Hrvatske građanske inicijative, predstavnik bokeljskih Hrvata i jedini Hrvat u vladi Crne Gore podnio je pak ove subote ostavku na funkciju ministra bez portfelja u tehničkoj vladi premijera Dritana Abazovića.

>Uklanjanje spomen-ploče hrvatskim logorašima u Crnoj Gori: Što MVEP poručuje?

O logoru Morinj

Početkom srpsko-crnogorske agresije na dubrovačko područje u listopadu 1991. osnovana su dva koncentracijska logora za ratne zarobljenike: jedan u Bileći u BiH i jedan u Morinju. Kroz logor u Morinju prošla su 292 zarobljenika, mahom hrvatski civili iz dubrovačkog područja. Dvije su osobe umrle od nanošenja teških tjelesnih ozljeda. U logoru koji je prije vjerojatno služio kao vojno skladište zapovjednici i ostali čuvari zarobljenike su tukli kad su htjeli i čime su htjeli. Logor je zatvoren sredinom prosinca 1991. nakon razmjena, a dvojica zarobljenika prebačena su u bilećki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.