Uklanjanje spomen-ploče hrvatskim logorašima u Crnoj Gori: Što MVEP poručuje?

Foto: fah, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Nakon što je predstavnik Hrvata u Crnoj Gori, Adrian Vuksanović podnio ostavku na mjesto u crnogorskoj vladi prosvjedujući time protiv vladinog pokušaja zaustavljanja odavanja počastia žrtvama koncentracijskog logora u Morinju u kojem su tijekom Domovinskog rata zlostavljani i mučeni Hrvati s dubrovačkog područja, oglasilo se hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju MVEP poprilično pomirljivim tonom komentira događaje koji su uslijedili nakon postavljanja ploče, tj. samo uklanjanje ploče i smjenu crnogorskih ministara koji su ju postavili. Poručuje da kako ono što se dogodilo nakon postavljanja spomen-ploče “ne smije obeshrabriti Hrvate u Crnoj Gori”. Pozdravlja još jednom ideju i samo postavljanje ploče u spomen logorašima. Također spominje i ostavku Adriana Vuksanovića.

> Hrvat Vuksanović napustio vladu Crne Gore nakon uklanjanja spomen-ploče dubrovačkim logorašima
> Ministri Hrvatske i Crne Gore otkrili spomen-ploču logora Morinj; mještani ih pokušali blokirati
> Oštre reakcije u Kotoru: ‘Bazen nosi ime po čuvaru logora u kojem su počinjeni najgnjusniji zločini prema Hrvatima u novijoj povijesti’

Podsjetimo, upravo je i sam ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman osobno prisustvovao otkrivanju spomen-ploče u Morinju prije otprilike dva tjedna. U hrvatskom su izaslanstvu bili i ministar branitelja Tomo Medved, dubrovački gradonačelnik Mato Franković, konavoski načelnik Božo Lasić, dubrovačko-neretvanski dožupan Joško Cebala, državni tajnik Frano Matušić, te predstavnici bivših logoraša Morinja. (S crnogorske strane otkrivanju su prisustvovali ministri Raško Konjević i Ranko Krivokapić koji su, nedugo zatim, smijenjeni.

Iako pomalo začuđuje da hrvatsko ministarstvo, nakon svega, nije reagiralo oštrije i, barem, postavilo pitanje crnogorskim vlastima zašto je ploča, zajednički postavljena prije samo dva tjedna, uklonjena, priopćenje ipak šalje poruku o potrebi takve spomen-ploče i potrebi priznanja zločina počinjenih nad hrvatskim narodom u ime agresora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Spomen-ploča u Morinju kao veliki korak za jačanje dobrosusjedskih odnosa, gradnju mostova prijateljstva, te suočavanje s prošlošću

“Nedavni događaji politiziranja spomen-ploče i najavljivanja njenog uklanjanja, na mjestu nekadašnjeg logora Morinj u Crnoj Gori, koja je otkrivena u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore i Ministarstva obrane Crne Gore 10. listopada 2022., ne smije obeshrabriti Hrvate u Crnoj Gori. Dvojica do jučer ministara Crne Gore Ranko Krivokapić i Raško Konjević argumentirali su ispunjenje svih zakonskih uvjeta za postavljanje ploče, pravno i vrijednosno. Ovaj čin samo je nastavak komemoriranja kada su prošle godine ministar Grlić Radman i tadašnji crnogorski ministar Radulović zajednički obilježili trideset godina od uspostave zloglasnog logora u Morinju.

Pozdravljamo ovogodišnju inicijativu i realizaciju postavljanja spomen-ploče, koja je veliki korak za jačanje dobrosusjedskih odnosa i gradnju mostova prijateljstva, te suočavanje s prošlošću. To je ujedno civilizacijski čin i kulturološka gesta, ispravni put prema europskoj obitelji kojoj Crna Gora i pripada. Sukladno univerzalnim vrijednostima, ovo je nedvojbeno jasan putokaz Crne Gore za snaženje europske perspektive, kao i primjene europskih vrijednosti i načela međunarodnih konvencija. Jednako tako, to je važan čin priznanja zločina počinjenih nad hrvatskim narodom u ime agresora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović odlučio je podnijeti ostavku na dužnost ministra i ne biti članom tehničke Vlade Crne Gore, ističući kako su čast i pijetet prema žrtvama ratne agresije važniji od svih privilegija.” – poručio je MVEP.

> Crna Gora mora isplatiti odštetu više od 200 Hrvata zatvorenih u logoru Morinj: Tukli ih kad su htjeli i čime su htjeli
> Na hrvatskog zastupnika u Crnoj Gori zaletio se auto
> Kotorska biskupija: Bokeljsku mornaricu očuvali su i baštine ju Katolici i Hrvati

Otpor priznavanju krivnje i isprici žrtvama

Podsjetimo, otpor priznavanju agresije i krivnje za zločine nad Hrvatima bio je vidljiv već i na sam dan postavljanja ploče, kada su lokalni stanovnici pokušali blokirati cestu kojom se kretalo izaslanstvo.

U tamošnjim medijima objavljeno je priopćenje kako se mještani Morinja ”najoštrije suprotstavljaju postavljanju bilo kakvih obilježja na objektima bivših kasarni u Morinju, a koje su u vrijeme ratnih dešavanja ’90-tih služile kao sabirni centri za isleđivanje, a nikako kao koncentracioni logori kakvima se danas žele predstaviti. Politikantske odluke i činjenja ostavljamo onima koji su za to plaćeni a jedino što mi mještani želimo je to da se skine ljaga sa našega mjesta, i to je jedini razlog zašto ne dozvoljavamo da se nikakve table sa gnusno lažnim kvalifikacijama postavljaju niđe na teritoriji naše mjesne zajednice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otpor, očito, ne postoji samo među određenim stanovnicima, već i u samoj crnogorskoj državnoj vlasti koja je uskoro smijenila ministre koji su postavili ploču, a i u crnogorskim institucijama, koje su donijele odluku o uklanjanju ploče.

Reakcija Hrvata Adriana Vuksanovića

Sve to nije mirno gledao Hrvat Adrian Vuksanović, čelnik Hrvatske građanske inicijative, predstavnik bokeljskih Hrvata i jedini Hrvat u vladi Crne Gore. On je u subotu podnio ostavku na funkciju ministra bez portfelja u tehničkoj vladi premijera Dritana Abazovića.

Vuksanović smatra da su dvojica ministara smijenjena nezakonito, jer je Abazovićeva vlada već izgubila povjerenje zastupnika sredinom kolovoza, te da je razlog za smjenu njihova inicijativa za postavljanje spomen-ploče u nekadašnjem logoru Morinj.

“Podnosim ostavku na mjesto ministra u vladi Crne Gore. Smatram da je motiv za smjenu ministara u već smijenjenoj vladi postavljanje spomen ploče u Morinju, a da su uzroci mnogo dublji, ali i očigledni – Konjević i Krivokapić smijenjeni su jer brane interese Crne Gore i zastupaju temeljne vrijednosti na kojima počiva njena državnost”, naveo je Vuksanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da bi njegov ostanak u vladi, pa i u tehničkom mandatu, “bio kompromitacija i iznevjerilo bi vrijednosti za koje se borio sve ove godine”.

O logoru Morinj

Početkom srpsko-crnogorske agresije na dubrovačko područje u listopadu 1991. osnovana su dva koncentracijska logora za ratne zarobljenike: jedan u Bileći u BiH i jedan u Morinju. Kroz logor u Morinju prošla su 292 zarobljenika, mahom hrvatski civili iz dubrovačkog područja. Dvije su osobe umrle od nanošenja teških tjelesnih ozljeda. U logoru koji je prije vjerojatno služio kao vojno skladište zapovjednici i ostali čuvari zarobljenike su tukli kad su htjeli i čime su htjeli. Logor je zatvoren sredinom prosinca 1991. nakon razmjena, a dvojica zarobljenika prebačena su u bilećki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.