Na Ukrajinu padaju misteriozni ruski projektili – američki obavještajci u čudu?

iznenađenje
Iskander-M, Izvor: Depositphotos

Američki obavještajni dužnosnici otkrili su da balistički projektili koje je Rusija ispalila na Ukrajinu sadrži iznenađenje – mamce koji varaju radare protuzračne obrane i zavaravaju rakete koje reagiraju na izvore topline.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naprave su dugačke oko jedan metar u obliku strelice i bijele boje s narančastim repom, prema jednom američkom obavještajnom dužnosniku, javlja New York Times. Oslobađaju ih balističke rakete kratkog dometa Iskander-M koje Rusija ispaljuje iz mobilnih lansera preko granice kada projektil “osjeti” da je gađan sustavima protuzračne obrane.

>Ristić: Ako je nuklearni armagedon isključen, što nas čeka u budućnosti? Revolucija?

Svaki je prepun elektronike i proizvodi radio signale za ometanje ili lažiranje neprijateljskih radara koji pokušavaju locirati Iskander-M, te sadrži izvor topline za privlačenje nadolazećih projektila.

Korištenje mamaca može pomoći u objašnjenju zašto je ukrajinsko protuzračno oružje imalo poteškoća u presretanju ruskih projektila Iskander.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Streljivo u obliku strelice

Fotografije streljiva u obliku strelice počele su kružiti društvenim mrežama prije dva tjedna.
Richard Stevens, koji je proveo 22 godine u britanskoj vojsci kao vojnik za uklanjanje eksplozivnih ubojnih sredstava, a kasnije je radio kao civilni pirotehničar za bombe u južnom Iraku, Africi i drugim regijama, rekao je da ‘ovo nikad nije vidio.’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naprave su slične hladnoratovskim mamcima zvanim ‘pomagala za prodiranje’, rekao je obavještajni dužnosnik, koji prate nuklearne bojeve glave od 1970-ih i dizajnirani su da izbjegnu proturaketne sustave i dopuštaju pojedinačnim bojevim glavama da dosegnu svoje ciljeve. Ugradnja uređaja u oružje poput Iskander-M koje ima konvencionalne bojeve glave nije prethodno dokumentirano u vojnom arsenalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.