Što su zastrašujuće vakuumske bombe čije bacače Rusija razmješta po Ukrajini?

vakuumska bomba
Depositphotos/liza.azarova

Vakuumske bombe izazivaju strah nakon što je ukrajinska veleposlanica u SAD-u u govoru pred Kongresom rekla kako ih Rusi koriste tijekom invazije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo oružje je zabranjeno Ženevskim konvencijama, rekla je veleposlanica. Ono usisava kisik iz okolnog zraka za stvaranje visokotemperaturne eksplozije. Snimke iz Ukrajine, kako su izvijestili neki mediji, pokazuju termobarične raketne bacače na ruskim vozilima TOS-1.

Najsnažnija konvencionalna bomba

Prema Hrvatskoj enciklopediji, vakuumskoj bombi osnovno je punjenje visokokalorično, najčešće tekuće gorivo. Pri eksploziji bombe manja količina eksplozivnog punjenja razara košuljicu (tijelo) bombe i raspršuje gorivo, koje u zraku oblikuje aerosolni oblak. Kada takav oblak dosegne određenu veličinu, dolazi do detonacije koju potiče upaljač. U usporedbi s klasičnom fugasnom bombom aerosolna bomba ima znatno veći radijus uništenja, a od njezina djelovanja ne štite rovovi ni zakloni. Izgaranjem kisika u oblaku, naknadno se stvara potlak koji povećava smrtonosni učinak bombe.

Inačica je aerosolnih bombi termobarična bomba, kod koje se raspršivanje goriva i njegova detonacija odvijaju istodobno. Najsnažnija konvencionalna bomba danas je ruska termobarična bomba razvijena 2007 (»otac svih bombi«); mase je 7 t, a njezina eksplozija odgovara eksploziji 44 t TNT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eksplozivni val može trajati znatno dulje od konvencionalnog eksploziva i sposoban je ispariti ljudska tijela.

Takvo oružje se koristi u razne svrhe i dolazi u različitim veličinama. Dr. Marcus Hellyer, viši analitičar na Australskom institutu za stratešku politiku kaže za The Guardian da ono što možemo vidjeti u Ukrajini je da ih Rusija koristi u ulozi “razbijača bunkera” za uništavanje obrambenih položaja. Ekstremno velike, zračne inačice dizajnirane su za uništavanje špilja i kompleksa tunela.

Gdje su korištene?

Bombe su koristile ruske i zapadne snage od 1960-ih. SAD su se oslanjale na njih u svojim pokušajima da eliminiraju al-Qaidu u planinama u Afganistanu. Hellyer je rekao da Rusija ima duži staž s njima nego Zapad. “Rusija ima sustave u cijelom spektru… od prilično malog taktičkog oružja, do ogromnih bombi koje se lansiraju iz zraka.

“Separatisti koje je Rusija podržavala u regiji Donbasa, oni ih koriste već nekoliko godina.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Human Rights Watch je 2000. godine osudio rusku upotrebu oružja godinu dana ranije u Čečeniji kao “opasnu eskalaciju” s “važnim humanitarnim implikacijama”.

Koliko su opasne?

Dr. Marcus Hellyer, viši analitičar na Australskom institutu za stratešku politiku  je rekao da je termobarično oružje učinkovito u svojoj “specifičnoj svrsi” “primarno uništavanja obrambenih položaja”. Iako se ne bi koristili za prodor u tenk, moglo bi biti “vrlo destruktivno oružje” protiv stambenog naselja ili zgrade.

“Oni nisu protuzakoniti iako njihovi učinci mogu biti prilično užasni, zbog tog efekta stvaranja vakuuma i isisavanja zraka iz pluća branitelja”, rekao je.

S obzirom na to da je njihova upotreba “prilično standardna” u smislu ruske taktike, Hellyer je rekao da očekuje da će vidjeti više termobaričkog rata u Ukrajini.

“Jedna od stvari koje znamo o ruskoj taktici je da su spremni uništiti sve.

“Jasno je da se Ukrajinci gomilaju u nekim gradovima… kako se to nastavlja, Rusi će sve više pribjegavati korištenju… kakvog god oružja imaju, uključujući termobarično oružje u izgrađenim urbanim područjima.”

Što je termobarično oružje i kako djeluje?

‘Najbliži udaru jednostavno ‘ispare’. Oni malo udaljeniji pate od teških opeklina, njihova pluća često potpuno nastradaju u udaru. Žrtve potom udišu otrovne plinove. Onima još udaljenijima može uništiti unutarnje organe, probiti bubnjiće i uzrokovati gubitak vida. Učinak ovih vrsta bombi je jako ubojit i jako neugodan’, stoji u američkom istraživanju o učinku ove vrste oružja iz 1993. godine.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.